poniedziałek, 1 marca 2010

Dyskryminacyjna misja TVP?

Otrzymałem list od pedagoga specjalnego, w którym pisze o tym, że TVP ma zamiar ograniczyć produkcję i emisję programów zawierających napisy do tekstu mówionego. Tym samym osoby głuche zostaną pozbawione dostępu do informacji i szeroko rozumianych dóbr kultury. Dla osób pełnosprawnych te napisy nie mają większego znaczenia, ale dla osób z zaburzeniami słuchu są czasem jedynym źródłem wiedzy o świecie. Jeśli chcecie Państwo pomóc, to proszę podpisać petycję, która znajduje się na stronie internetowej:
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=4953

i przekazać informację o niej innym.

Takie są polskie realia, które wymuszają na niepełnosprawnych nieustanną walkę o równe prawa w dostępie do wiedzy i edukacji. Możemy im w tym pomóc. Na usta ciśnie się przy tym pytanie: co się stało z misją telewizji publicznej? Czy jest to misja dyskryminacyjna?

3 komentarze:

 1. "Takie są polskie realia, które wymuszają na niepełnosprawnych nieustanną walkę o równe prawa w dostępie do wiedzy i edukacji"
  Bolesne to, ale prawdziwe. Proponowane przez MEN zmiany w kształceniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych spowodują, że uczniowie ci niespecjalnie będą widziani w szkole. Zresztą ostatnio mówi się o tym, że MEN planuje oddać uczniów z głęboką niepełnosprawnością oddać w ręce opieki społecznej, zlikwidować OREW-y i zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze .

  Pedagożka specjalna

  OdpowiedzUsuń
 2. zwłaszcza że technologia dodania napisów dostępna jest od dawna w systemie mpeg2 dla odbiorników satelitarnych, a TVP już niedługo przejdzie całkowicie na mpeg4 naziemne, więc to żaden problem!to będą korzyści dla niesłyszących i ludzi którzy pragną obejrzeć kulturę w oryginalnych foniach bez lektora, kombinacje fonii i napisów są dowolne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szanowny Panie Profesorze!

  Tych, którzy doprowadzili do sytuacji lekceważenia w TVP osób schorowanych, należy uznać za szczególnie upośledzonych.

  Trzeba być ciężko upośledzonym - może wskutek mocnego bicia przez rodzica po głowie? - w by nie dostrzegać osób niepełnosprawnych i ich potrzeb.

  To są chorzy ludzie; jeśli jeszcze ludzie ...

  Z poważaniem,

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.