wtorek, 22 grudnia 2009

Edukacyjny czas Bożego Narodzenia

(rys. Anna Śliwerska)
Znowu nadchodzi grudzień
Znowu się rodzi Bóg-Człowiek!
Znowu serca przepełnia miłość i radość życia!
Znowu do siebie się uśmiechamy!
Znowu …

A Bóg-Człowiek nie pojmuje jednego,
Dlaczego sumienie rozpaczliwie krzyczy:
Czemuż to pokochano mnie
Ofiarując historii duszę i ciało
I wzniesiono w przestwór nieba
Ku chwale odkupienia win,
Których w dziecku nie ma?

A przecież najpiękniejsze są chwile, które myślą dotykamy -
Cudownie wówczas wznieś się ponad barwy wspomnień,
Do których nieustannie powracamy.
Najpiękniejsze są chwile, których nigdy nie poznamy
Prawdziwym wówczas staje się trwanie,
W którym zagubienie nie boryka się z odnajdywaniem.
Najpiękniejsze są chwile, w których sercem nie kochamy
Rozkosznie wówczas spojrzeć w oczy,
Które nie zrosisz rozczarowaniem.

Znowu
Powracamy odnajdując rozczarowanie!


(Mariusz Dembiński)


Jest taki czas, który u schyłku roku wnosi do naszego życia jedne z najpiękniejszych polskich Świąt - Bożego Narodzenia. Narodziny Chrystusa stają się dla nas źródłem siły, nadając formę naszemu życiu, uwznioślając je, odrywając nas od własnego ja i otwierając na coś większego od nas: na Boga, wspólnotę i miłość. Szczególna symbolika gwiazdy betlejemskiej, żłóbka, rorat i Pasterki, wieczerza wigilijna w uświęconej przestrzeni rodzinnego domu - wszystko to niewątpliwie służy nawiązaniu kontaktu z Tym, Który Jest i odbudowaniu więzi międzyludzkich. Jesteśmy już w czasie głębokiej refleksji o sprawach ważnych dla każdego z nas, w okresie wyhamowywania biegu wydarzeń, by można było zastanowić się nad tym, co minione, rozważyć potencjalność, jaką przyniesie jutro i umocnić naszą miłości do tych, których kochamy najbardziej, mając ich zawsze blisko siebie. Warto pochylić się nad każdym, dokonanym przez nas czynem, nad dobrem i słabościami, by z dokonanego odkrycia i zadumy wyłonić to, co może nam przynieść pokój i radość, prawdę i miłość.

Od kilku lat doświadczam tego, jak bardzo w okresie przedświątecznym zmieniają się w instytucjach zwyczaje i obyczaje. Jeszcze, wydawałoby się, tak niedawno organizowane były w placówkach oświatowych i akademickich wspólne wigilie Wigilii. Pracownicy i nauczyciele, czasami także z rodzicami swoich podopiecznych, zasiadali przy wspólnie urządzonym stole, z przygotowanymi przez siebie wigilijnymi potrawami i rozmawiali o tym, co minione, jak i to, co ich czeka, składali sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, a nawet zdarzało się, że obdarzali się jakimś drobnym upominkiem. Bywało i tak, że dyrektor placówki wysupłał jakieś środki na prezenty dla swoich pracowników. Ten obyczaj wyparły trochę działy socjalne, które zapraszają pracowników posiadających dzieci w wieku powyżej 3 roku życia do odebrania dla nich paczek świątecznych tak, jakby był to jakiś kwit na deputat węglowy. Pozostali (bezdzietni) otrzymywali bon na zakupy w hipermarkecie.

Przestrzeń miejsc pracy staje się coraz bardziej świecka i obca. To nie kryzys finansowy, ale kryzys wartości i wzajemnych stosunków staje się znakiem czasów pozorowanej sympatii, szczerości czy życzliwości. Laicyzacja kultury staje się coraz bardziej widoczna w okresie świąt Bożego Narodzenia. Coraz mniej jest wśród nas sacrum, a coraz więcej profanum. Nauczyciele już się z tym oswoili. Nawet ci najbardziej wrażliwi i refleksyjni, kiedy prowadzą własny blog (zob. np. grudniowe posty z ostatnich trzech lat na blogu D. Chętkowskiego), potwierdzają swoimi wpisami, jak z każdym rokiem, coraz słabiej wpisuje się w ten okres kultywowanie świątecznej tradycji w edukacyjnej społeczności. Piszę – społeczności, bo przecież rzadko są to wspólnoty. Szkoły, uczelnie stają się zakładami pracy, a ich pracownicy zakładnikami pracy. Więcej ich dzieli, choć to nie jest tak widoczne, niż łączy, bo więzi są zbyt zobowiązujące, orientujące ich na wspólnotę wartości i celów.

Nadchodzi czas składania sobie życzeń. Niektórzy wykorzystują je ku temu, by zatrzeć ślady swojej odpowiedzialności za minione czyny, odsunąć od siebie prawdę intencji czy uciec w pozorowanie troski, za którą są już jedynie wypalone przez siebie konstrukcje. Co ma bowiem uczynić z życzeniami uczeń, którego jeszcze tak niedawno haniebnie dotknął jego nauczyciel? Ma uwierzyć w przedświąteczną przemianę, czy może doświadczyć po raz kolejny pozoru komunikacji, w której nie ma już znaczenia, co było wcześniej danym słowem, zasadą, wartością, a co stało się ich zaprzeczeniem? Co ma uczynić z życzeniami rodziców wychowawca klasy, który ma świadomość tego, jak niektórzy spośród nich składają mu je fałszywie sądząc, że w ten sposób zaskarbią sobie jego przychylność dla dziecka? Czego wówczas sobie życzą?

Jak stwierdza prof. Tadeusz Sławek w swoim eseju o bożonarodzeniowych życzeniach: Pytamy zatem, „czego sobie życzymy?”, gdyż poszukujemy społecznego elementu obecnego w życzeniu, które teraz nie jest już bezosobowe i przed – lub może nawet aspołeczne, lecz przeciwnie – sama liczba mnoga podsuwa myśl, że w akcie składania życzeń chodzi nie tylko o mnie i o ciebie, lecz przede wszystkim o to, co między nami. Teraz odsłania się podstawowa cecha życzenia składanego z powagą – jest ono rozpoznaniem i potwierdzeniem więzi między nami. Nie jest samo zwrotne (a silna pokusa samo zwrotności tkwi w pytaniu, czego sobie życzyć?), lecz obco-zwrotne, bowiem w nim ja, który namyślam się nad tym, czego mam ci życzyć, wychylam się ku tobie. Życzenie jest więc starannie przemyślanym budowaniem mostu ode mnie do ciebie, przy czym zadanie to jest bardzo wymagające, gdyż most ów konstruujemy nad groźnym i tajemniczym żywiołem. Jest nim, ni mniej, ni więcej, życie w całym jego nieobliczalnym bogactwie i różnorodności. (Stawiaj mądry opór światu, Tygodnik Powszechny 2009 nr 51-52, s. 10)

Na szczęście nie wszystkie mosty są zerwane, nie wszystkie konstrukcje zaniedbane, nie wszyscy wokół nas są pozbawieni sumienia i wrażliwości na rzeczywisty wkład w to, co było przedmiotem także ich rzeczywistej pracy i wcześniejszych życzeń, nie wszyscy muszą przejmować się obecnymi w ich otoczeniu faryzeuszami. Czego uczymy innych, a czego inni nas uczą? Jak mają się składane sobie życzenia do tych czynów, które im zaprzeczają?

Dobrze jednak, że te życzenia płyną, gdyż jakże często stawiane sobie w tym okresie pytanie – Czego innym życzyć? - znajduje takie właśnie wskazania:


Czas Bożego Narodzenia, to czas radości i nadziei. Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok - życzę pełnego nadziei patrzenia w przyszłość, zdrowia , pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów.

Świeci gwiazda na niebie,
srebrna i staroświecka,
Świeci wigilijnie, każdy
ja zna od dziecka.
Chwyć w garść jej promienie,
trzymaj je z całej siły.
I teraz w tym rzecz cała,
by się życzenia spełniły
.
Bolesław Leśmian
*********
Szanowny Panie Profesorze, piszę z dwóch powodów: pierwszy to taki, żeby SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ na łódzkie spotkanie, refleksje, pytania, sugestie... i życzliwą atmosferę. Mam nadzieję, że nie jest zbyt późno- ale od połowy listopada walczymy w rodzinie z przeziębieniem - nieustannie ktoś jest chory, a ostanie tygodnie były ze mną w roli głównej. Także serdecznie dziękuję!!
Drugi powód - to Święta - i choć "znam" Pana Profesora od wielu lat(jako autora i prelegenta wielu konferencji) - to nigdy nie miałam poczucia, że mam przyzwolenie, by pisać do Pana (zmieniła to Łódź!!, nie wiem czy słusznie :-)) - stąd też pozwalam sobie słać życzenia: Zdrowia i wielu chwil radości w gronie Rodziny, ponadto oddechu od codziennych obowiązków i zadań. Niech Św. Mikołaj przyniesie Panu Profesorowi same wymarzone prezenty.
********
Ode mnie przedświątecznie życzenia zdrowia i by nawet Małe Dobro sprawiało poczucie Wielkiego Szczęścia!
********

Bardzo dziękuję za skierowane do nas na łamach Elektronicznego Biuletynu
Zespołu Teorii Wychowania życzenia świąteczne - słowa piękne,
wzruszające i pobudzające do zadumy.
*********
Ja także życzę Panu Profesorowi i Najbliższym wielu radosnych chwil
spędzonych w blasku choinkowych świec, życzę by każdy prezencik
znaleziony pod choinką był jak gwiazdka z nieba, ale także by był to
czas wytchnienia od trudów dnia codziennego. W Nowym Roku niech spełnią
się marzenia, nadzieje, oczekiwania, ale przede wszystkim niech dopisuje
dobre zdrowie.
********
Milí a vážení lidičkové, i když se s některými z vás potkám asi až v dalším životě v jiné podobě, už teď přeji všem klid v duši, radost v srdci a pozitivní myšlení. Já se o to snažím již několik let, občas to zaskřípe, ale je to krásný pocit, když to funguje. Děkuji všem okolo mně, kteří to vlastně umožňují.
Děkuji všem, že jste.
********
Z okazji zbliżających sie świat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku proszę
przyjąć życzenia Zdrowych i Wesołych Świat oraz wszelkiej Pomyślności w
Nowym 2010 roku.
********
Życzę wszelkiego dobra w przeżywaniu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Z szacunkiem, wdzięcznością i modlitwą.
********
Korzystając z okazji składam życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego
Narodzenia w gronie bliskich, pięknej choinki, wspólnego kolędowania
oraz wszystkiego dobrego na Nowy 2010 Rok.
********
Niech maleńki Jezus w żłobku położony, zagości w waszych sercach, napełniając
je pokojem, nadzieją i miłością, którą będziecie mogli obdarować innych. Radosnych, błogosławionych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2010.
********
Dziękuję Ci za te piękne i mądre życzenia i refleksje, do których zawsze Święta Narodzenia Pańskiego i koniec roku jako kolejnego etapu w życiu skłaniają. Ja świątecznie przesyłam Ci dwa wiersze, które bardzo lubię i które w magiczno-radosne nastroje nowych nadziei, świateł, radości i bycia z bliskimi zawsze dobrze - choć każdy w zupełnie inny sposób - mnie wprowadzały:

"Zatrzymajcie się na chwilę
w gonitwie codziennych spraw.
Uciszcie Wasze myśli.
Jeśli uda Wam się wsłuchać w ciszę swej duszy,
to na pewno usłyszycie pukanie do drzwi.
To Bóg przynosi Wam swojego Syna,
abyście go przyjęli.
Zapalcie świecę,
usiądźcie przy wigilijnym stole, podzielcie się opłatkiem
i świętujcie, świętujcie..."

********
"CZEGO CI ŻYCZĘ?
Spotkań rodzinnych,
waśni odsuniętych na bok,
pełnej lodówki,
pukania do drzwi,
przyjaznych twarzy,
rosnącej sterty prezentów,
kartek od wszystkich,
których kochasz, niezapominania ważnych spraw,
bezpiecznego prasowania ubrań,
dużo radości
i odrobinę szaleństwa,
serdecznych objęć,
pocałunków, szczęśliwych wspomnień.
Z całego serca Ci życzę,
aby Twoje Święta
były właśnie tym,
czym powinny być -
odrobiną ciepła w środku zimy,
światłem w mroku
"
**********
Panie Profesorze, świątecznie i noworocznie.....
Niech nastrój wieczoru wigilijnego sprzyja rodzinnym spotkaniom, refleksjom i pojednaniom a Nowy Rok niech obfituje w spokój, pozytywne emocje, realizację planów i zamierzeń oraz zdrowie. Na dzień dzisiejszy..... białych, rodzinnych, spokojnych i wesołych świąt
*********
Najserdeczniejsze życzenia,
Cudownych Świąt Bożego Narodzenia,
Rodzinnego ciepła i wielkiej radości,
Pod żywą choinką zaś dużo prezentów,
A w pięknej duszy wiele sentymentów.
Świąt dających radość i odpoczynek
oraz nadzieję na Nowy Rok,
żeby był jeszcze lepszy niż ten, który właśnie mija
********
Błogosławionych, Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia,
obfitego pokrzepienia dla ducha i ciała
oraz wszelkiego dobra i pokoju w Nowym Roku 2010
*******
Życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
W moim mieście spadł śnieg. Świat stał się bardziej czysty - białokolorowy.
Gratuluję wydanych Książek i serdecznie pozdrawiam!
Ps. Gości Pan bardzo często w moim domu. Blog "Pedagog" jest dla mnie oknem na świat nauki; przewodnikiem po świecie, nie tylko pedagogiki.

Życzę pokoju i radości w sercu…

********
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę Panu: lekkości w odpoczynku, przeżywania szczęścia w gronie rodzinnym, a także wśród przyjaciół i znajomych, magicznej świątecznej atmosfery, pełnej wiary, miłości i nadziei, a w Nowym Roku znalezienia w życiu jego wyjątkowego smaku, przeżycia fantastycznych i zaskakujących wydarzeń, doznania nie dających się wypowiedzieć słowami pozytywnych emocji, a nade wszystko częstego doświadczania ludzkiej życzliwości i dobroci.

********
Serdecznie dziękuję za przejmująco piękne Świąteczne Życzenia z historią Świąt Bożego Narodzenia,wskazaniem, jak żyć (w Rodzinie i Nią się radować)
i Panu Bogu za wszystko dziękować!
********

Tobie i Twoim bliskim z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku - składam życzenia zdrowia, pogody ducha, miłości i sukcesów w realizacji osobistych i zawodowych przedsięwzięć, wraz z Twoimi naukowymi sprzymierzeńcami. Życzę Ci również siły do walki z przeciwnościami i wiary, że ma ona sens.

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny

Przy wyjściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie
…” C. K. Norwid, Opłatek

********

Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok – łamiąc się opłatkiem życzę wiele radości, zdrowia , pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń.

Na Wigilię

Czekając, kiedy wzejdzie wigilijna gwiazda
Do wpół zmarzniętej szyby przywarł chłopiec mały.
Patrzył - zimowe ptaki wracały do gniazda,
Jakby tego wieczoru też świętować chciały.
Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła,
Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy,
By biel opłatka ludzkie waśnie pogodziła,
A w sercu znów zamieszkał Ten, co "w żłobie leży".
Chwila jedna! Przy tobie nikną odległości,
Co szare - zmienia się w odświętne, tajemnicze.
Daj nam więcej dni takich, spragnionych miłości,
Niech świat przy żłóbku Twoim odmienia oblicze.


o. Franciszek Czarnowski


********
Świata o ciepły, ludzkim, mądrym, pogodnym, prawym i dobrym obliczu na nadchodzące Święta i Nowy Rok życzą
********
Świąt wypełnionych radością i miłością,
niosących spokój i wypoczynek,
Nowego Roku spełniającego
wszelkie marzenia,
pełnego optymizmu,
szczęścia i powodzenia
********
Uprzejmie proszę o przyjęcie najlepszych Życzeń Świątecznych, a zwłaszcza marzeń, które się spełniają, radości, którymi warto się dzielić oraz dużo zdrowia, szczęścią i wszelakiej pomyślności w Nowym Roku
********
Błogosławionych, pełnych radości i inspiracji świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku
********
Ze swej strony uprzejmie proszę o przyjecie serdecznych podziękowań za łaskawości, jakie w minionym roku od Ciebie doznałem. Oby nadchodzące Święta oraz Nowy 2010 Rok obdarowały Ciebie oraz Twoją Szanowną Rodzinę zdrowiem i wszelkim dobrem, jakie pragniesz.Rok 2010 - czas chronos i czas kairos!
********
Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej
atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.
********
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragnę przesłać najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzę, aby odbyły się w spokoju, radości wśród Rodziny, Przyjaciół oraz wszystkich Bliskich osób. A wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzę przede wszystkim dużo zdrówka.
********
Przyjmij proszę najlepsze życzenia świąteczne! Oby Nowy Rok przyniósł takie zmiany, o jakich marzysz. Żebyście zawsze zdrowi byli i szczęśliwi;-) a na swojej drodze żebyś spotykał tylko mądrych ludzi. Pozdrawiamy Was Wszystkich serdecznie, życząc bogatego Mikołaja;-)
********
Przyjmij proszę ode mnie i liczej rodziny :)) życzenia dla Was - żebyście mieli czas odpocząć, odetchnąć i pocieszyć się Życiem. Wszystkiego dobrego w 2010.
*******
Z całego serca życzę - zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, udanej zabawy sylwestrowej i Wszystkiego Dobrego w tym Nowym Lepszym Roku 2010.
*******
Przyjmijcie z serca płynące, bo sercu niezbędne i najszczersze życzenia Tego, Co Najlepsze dla ducha, dla ciała i dla wzajemnej harmonii, tak na Dni Świąt Pańskiego Narodzenia, jak i na każdy dzień Roku Nowego - Anno Domini 2010!!!

*********
Szanowny Panie Profesorze! Niech nowo narodzony Chrystus obdarzy nas wszelkimi potrzebnymi łaskami i bezpiecznie prowadzi przez cały Nowy Rok z modlitwą!
**********

Niech się spełnią Życzenia
te indywidualne i te wspólne;
te oczywiste i te skrywane;
te "duchowe" i te materialne,
tak te Bożonarodzeniowe, jak i te Nowo2010Roczne!
Byśmy byli ZDROWI i SZCZĘŚLIWI,
By nas MIŁOŚĆ ubogacała, RADOŚĆ wypełniała,
a MŁODOŚĆ by nam dodawała skrzydeł, żeby się chciało chcieć,
bo wtedy... SIĘ SPEŁNIA te Życzenia
indywidualne i wspólne;
oczywiste i...

Wesołych Świąt i Do Siego Roku!

******
Wszelkiej pomyślności, radosnych, serdecznych, kochanych świąt. Wszystkiego najlepszego, Panie Profesorze, dla całej rodziny

*******
Matka Teresa z Kalkuty

„Zawsze ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę,

Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

Zawsze ilekroć milkniesz by innych wysłuchać,

Zawsze kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności,

Zawsze kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym,

Zawsze kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość,

Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg ukochał innych przez Ciebie

Zawsze wtedy jest Boże NarodzenieŻyczą refleksji nad cudem jaki wydarzył się
dwa tysiące lat temu w Betlejem,
a także osobistego doświadczenia jego mocy
w codziennym życiu, w rodzinie i w pracy ....
*******

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia

Niech Święta będą niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień

Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem dużo zdrowia, pomyślności, radości

Sił, by wspierać swoim doświadczeniem i swoją mądrością

*******

życzę Ci radosnych i rodzinnych Świąt, czasu refleksji i miłości. A Nowy Rok niech przyniesie wiele sukcesów i szczęścia, da to, czego stary nie zdołał.
Pozdrawiam serdecznie całą Twoją Rodzinkę

*******

Świąt, by były tak świąteczne, jak to wymarzyłeś sobie!
Atrybuty ich odwieczne – niech też niosą radość Tobie!
I choć znowu nie ma śniegu, Niech ich magia nastrój tworzy.
Są – by nas zatrzymać w biegu…, że narodził się Syn Boży.

*******

Szanowny Panie Profesorze!
Lśni dokoła choinkowy blask,
niebo pełne gwiazd.
Niech święta radością wypełnią Wasz dom, a Nowy Rok blasku doda Waszym dniom.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku
*******
Na ten wyjątkowy czas życzę Panu i Pana najbliższym spokoju, miłości i nadziei, spełnienia nawet tych najmniejszych marzeń. Pzry okazji dziękuję za cierpliwość, wyrozumiałość i porady.

*********

Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był jeszcze lepszy niż ten, który mija

*******

"Grudzień, choinka, osioł zaszczycony,

wół zarozumiały,

tylko Bóg się nie wstydzi,

że jest taki mały".


ks. J. Twardowski
Wszystkiego dobrego z okazji Świąt Bożego Narodzenia!

Niech dary radości, miłości i pokoju,

które przynosi światu Boża Dziecina,

wypełni Panu Święta i wszystkie dni Nowego Roku.

Z darem modlitwy! Szczęść Boże!

*******
Kochani!
W tę cichą, pasterską noc chciałam się podzielić z Wami radością z Bożego Narodzenia. Z całego serca życzę Wam i Waszym bliskim - tak jak i sobie i moim bliskim - chwili na spokojną refleksję nad sensem wszystkiego co robimy, do czego się zapalamy i na czym się spalamy... Tajemnica Świąt Narodzenia Pańskiego kieruje wszystkie wskazówki ku rodzinie i miłości. Skorzystajmy z tej wskazówki. Życzę Wam, aby otaczała Was miłość bliskich, aby byli oni dla Was źródłem nieustającej siły i częścią Waszego spełnienia. Dziękuję Wam za przyjaźń, za to że teraz o Was myślę i że tak bardzo chciałabym dorzucić jeszcze pod Wasze choinki kilka ciepłych słów! Szczęśliwych, zdrowych i wesołych Świąt!

*******

Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu:
dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.
Łk 2, 10-12.


Pełnych pokoju i radości
Świąt Narodzenia Pańskiego
i niosącego pokój błogosławieństwa Bożej Dzieciny
w każdym dniu nadchodzącego
Nowego Roku!
***********

Od chwili, gdy Jezus narodził się w Betlejem,
człowiek już nie jest sam na świecie.
Bóg przychodzi na świat, aby okazać
swoją Miłość do człowieka.
Niech to doświadczenie stanie się i
udziałem Pana Profesora w tegoroczne
Święta Bożego Narodzenia.
Dzieląc tą wspaniałą radością,
Składam Najlepsze Życzenia.
Niech Boskie Dzieciątko Nadzieja człowieka i świata,
Stanie się dla Drogiego Pana Profesora Światłem każdego dnia,
Mocą w codziennych pracach i cierpieniach,
Drogowskazem do miłości Boga
i do serca drugiego człowieka.
Niech to Boże Dziecię błogosławi w Nowym 2010 Roku.
Życzę radosnego świętowania

Z serdeczną pamięcią i modlitwą
********

Szanowny Panie Profesorze, dziękuję za pamięć i życzenia bożonarodzeniowe. Proszę przyjąć także ode mnie, z życzę, by Jezus Chrystus był dla Pana i Pana Najbliższych zawsze światłem i drogowskazem w życiu, mocą w przezwyciężaniu trudności i źródłem pokoju i radości. Natomiast czas związany z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia okresem umocnienia wzajemnych więzów miłości i jedności. Serdecznie pozdrawiam Pana Profesora i dziękuję za wszelkie oznaki życzliwości ze strony Pana Profesora, z która wciąż się spotykam.
*******

Drogi Bogusiu, dziękuję za mądre i piękne słowa. Dawno już nie dotarły do mnie takie właśnie: Każdemu z nas wyznaczył Bóg pewien czas życia, talenty, ludzi, wśród których żyjemy i których spotykamy. Jeśli dobrze przeżyjemy ten czas, umiejąc wykorzystać to, co zostało nam dane i zadane, z umiejętnością zachwytu i wdzięczności – WYGRALIŚMY ŻYCIE!!!
Mam świadomość, ze koniec roku sprzyja bilansom. Jestem pewna, ze Twój rok zakończy się pozytywnym bilansem, pomimo strat.
Nigdy nie wiadomo kiedy straty przekształcą się w wartości pozytywne. Jej nadziei i świadomości gorąco Ci życzę

*********

Moje mile, vzacne priatelky, mili priatelia, studenti, studentky, doktorandi, doktorantky, kolegyne, kolegovia!

Prepacte, ze písem hromadny pozdrav, ale pri pisani si kazdeho z Vas velmi intenzivne a individualne predstavujem !

Po roku Vam posielam opät vinsovanie :
- prijemnych a peknych - zasnezenych Vianoc,
- prianie dobreho , priam bohatierskeho zdravia,
- vela optimiznu, radosti z dalsich 365 dni Noveho roku!
Nech ma kazda Vasa cesta, na ktoru sa vydate v roku 2010 krasnu perspektivu, / vid priloha/
- nech sa Vase putovanie, i ked len kratke , vzdy stastivo skonci ,
- nech je Vasa cesta lemovana ako cestvy sneh - cistymi vztahmi a krasnymi ludmi,
- nech su Vase navraty ocakavane a nech Vas vzdy vitaju ludia, ktorych mate radi a oni maju radi Vas!
********

poniedziałek, 21 grudnia 2009

Czy pedagogika jest rzeczywiście nauką gorszą?


Niektórzy czynią wszystko, by udowodnić, że pedagogika, podobnie zresztą jak inne nauki społeczne czy humanistyczne, jest nauką gorszą, albo że w ogóle nie jest nauką. Takie tezy znakomicie odpowiadają dziennikarzom i przedstawicielom innych nauk, którzy w swoich potocznych analizach poziomu nauki i rozwoju szkolnictwa wyższego starają się wykazać, jak wielką stratą w społeczeństwie jest podtrzymywanie przy życiu tej dyscypliny wiedzy i kierunku kształcenia. Ciekawe, jak rozumianą pedagogikę mają w swojej świadomości lub doświadczeniu, że nie poszukują innej argumentacji na rzecz jej pełnomocnego i równoważnego wszystkim innym naukom funkcjonowania i rozwoju? Zapewne pedagogika kojarzy im się z własną traumą szkolną, albo z traumą rodzinną jako pozostałością po negatywnych, a może i opresywnych doświadczeniach ze strony byłych wychowawców czy nauczycieli. Nie wiedzą, że ten rodzaj „czarnej pedagogiki” jest od kilkudziesięciu już lat przedmiotem nieustannego wykluczania tak z teorii, jak i z praktyki. Niestety, zwolennicy autorytarnego wychowywania innych, bicia na odlew lub profilaktycznie odnajdują w różnych ideologiach i środowiskach politycznych wsparcie, więc pewnie wiele jeszcze upłynie lat i być może generacji, zanim pedagogika miłości wyprze na zawsze pedagogikę przemocy.

Trzeba mieć jakiś obiekt krytyki, żeby zaistnieć, coś opublikować, wyciągnąć z budżetu środki na realizację własnych interesów (w tym także własnego środowiska akademickiego czy kierunku badań i kształcenia), a czy ma to jakiś sens i znaczenie, czy też nie, to przecież nie jest ważne. Dzisiaj mamy zwrot w kierunku publicznej i stymulowanej przez rząd afirmacji kształcenia politechnicznego tak, jakby było możliwe zainteresowanie nim niemalże całej populacji uczącej się jeszcze w szkołach ponadgimnazjalnych młodzieży, jakby istniało powszechne zapotrzebowanie na magistrów inżynierów. Powinniśmy zatem powrócić do lekko zmodyfikowanego hasła: Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie inżyniera. Tymczasem w społeczeństwie potrzebni są specjaliści różnych maści, tak wykształceni w zakresie nauk biologicznych, rolniczych i leśnych, medycznych, technicznych, społecznych, ekonomicznych, matematycznych, fizycznych, chemicznych i nauk o ziemi, nauk o sztuce, jak i nauk humanistycznych, w tym także pedagogicznych. To pozytywiści narzucili kryterium rozstrzygające o tym, co jest nauką, a co nią nie jest. Oczywiście, wszystko to, co nie jest wiedzą naukową (za A. Comtem), co nie daje się badać podobnymi metodami, jakie stosuje się w naukach naturalnych, a zatem metodą obserwacji, eksperymentu i porównywania, na naukę nie zasługuje, a jeśli już, to jest nauką gorszą. Takie podejście wzmacnia po stronie dotkniętych takimi rygorami kompleks niższości.

Z takim podejściem porównującym nauki społeczne (jako nauki gorsze) do nauk przyrodniczych (jako nauki lepsze) polemizował przed prawie 50 laty amerykański ekonomista i metodolog Fritz Machlup. Można sensownie mówić, że pewna rzecz jest gorsza od innej, gdy jedną z nich można, przynajmniej potencjalnie zastąpić drugą. Nauk społecznych nie da się zastąpić przyrodniczymi, bo ich cele poznawcze i przedmioty są różne. (The Southern Econoomic Journal, t.27, nr 3-1961; za: Metodologiczne podstawy socjologii, tłum. P. Sztompka, Kraków 1980).

W społeczeństwie potrzebni są i rolnicy, i leśnicy, i lekarze, i malarze, i górnicy, i hutnicy, i programiści, i finansiści, i pedagodzy , i socjolodzy, i artyści, i chemicy itd., itd. Różnic w uprawianiu poszczególnych nauk nie da się w żadnej mierze usunąć. Może zatem warto prowadzić dyskusję na temat ich jakości nie pod kątem tego, by wykazać, że jedne są lepsze od drugich, tylko ze względu na to, by każda z nich stawała się lepszą, ale per se.