01 maja 2018

Konferencję otworzy robotka SophiaPrzebywający na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ w ramach Erasmusa+ Petr Svoboda z Uniwersytetu Karola w Pradze poświęcił jeden ze swoich wykładów problematyce nowych technologii w edukacji. Te jednak tak szybko się rozwijają, że to, o czym mówili, już stało się częściowo historią. Mieli jednak tego świadomość, bowiem szybko nadesłali po pobycie w Polsce link do światowej konferencji innowatorów oraz wynalazców, w trakcie której zaplanowano tygodniowe spotkania z twórcami najlepszych na świecie innowacji.

Każdy z zainteresowanych udziałem w konferencji musi dokonać wyboru, w których warsztatach czy wykładach weźmie udział, a za każdy trzeba słono zapłacić. To nie są konferencje pedagogiczne, dla nauczycieli, bo oni nie zarabiają tyle miesięcznie, ile kosztuje wstęp na jeden tylko wykład. Jak widać oświata, edukacja, ale i uniwersyteckie nauki społeczne mogą jedynie pomarzyć o dostępie do takich źródeł wiedzy, które są uosabiane przez liderów światowych innowacji w technice i technologii.

Jak mamy kształcić do przyszłości, skoro nie jesteśmy w stanie uczestniczyć w poznawaniu i rozumieniu teraźniejszości, która staje się przeszłością?

Na pocieszenie może dodam, że debatę na temat "špičky výzkumu umělé inteligence", czyli szczytowych wyników badań dotyczących sztucznej inteligencji, otworzy robotka Sophia. Piszę robotka a nie robotnica, by jednak przekład był poprawny. Robotka Sophia jest ponoć najlepiej rozwiniętą humanoidalną robotką współczesności.

Republika Czeska staje się już od 14 maja 2018 r. centrum światowych spotkań i debat na temat innowacji, postępowych technologii, najnowszych metod dla biznesu i w zakresie sztucznej inteligencji, które organizuje European Leadership and Academic Institute (ELAI). Wśród referujących gości będzie m.in. Igal Raichelgauz, szef izraelskiego stowarzyszenia Cortica, które jest numerem jeden na świecie w dziedzinie sztucznej inteligencji (ma najwięcej patentów), czy Ermi Van Oers z holenderskiego projektu Living Light, który stworzył unikatową technologię oświetlenia za pomocą energii uzyskanej dzięki fotosyntezie roślin.

Będzie też w Pradze Yishai Potack z grupy ReWalk Technologies, którego exoszkielet umożliwia ludziom przywiązanym do wózka inwalidzkiego coś niewyobrażalnego, a mianowicie to, że mogą ponownie stanąć na nogi i chodzić. Będzie też Jonathan Ledgard, innowator i wynalazca futurystycznego projektu The Droneport, oraz Carlo Schmid ze szwajcarskiej inicjatywy The Mindfire Foundation, której celem jest badanie i rozwój „rzeczywiście“ sztucznej inteligencji.


Jak zreferowałem za organizatorami tych debat - specjalnym gościem będzie robotka Sofia, która jest pierwszą na świecie obywatelką państwa USA zaistniałą dzięki grupie Hanson Robotics a autorem (ojcem?) projektu jest amerykański robot David Hanson. Sophia, powstała na podobieństwo aktorki Audrey Hepburn. Co potrafi? Znakomicie rozpoznaje i imituje ludzkie emocje, a także opanowała sztukę swobodnej konwersacji.

Sophie wystąpi jako gość konferencji, dzięki czemu obywatele Czeskiej Republiki będą mogli zobaczyć ją "na żywo". Nie wiem, czy czytelnicy bloga pamiętają, jak przed laty pisałem o japońskiej robotce-nauczycielce. A u nas w kraju nauczyciele są do "robotki" za pensję w cenie wejściówki na spotkanie z Sophią.

(źródło oraz fotografia robotki Sophie)