piątek, 23 grudnia 2016

Pochłonięcia Świętami Bożego Narodzenia


Szanowni Państwo!
życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia płyną z różnych stron kraju i zagranicy. Chyba każdy z nas doświadcza, jak wiele ciepła, serdeczności, wrażliwości i empatii wpisywanych jest w strofy wierszy, osobiste czy instytucjonalne formy życzeń. Poszerzyła się paleta komunikacyjnych przekazów - od tradycyjnie wysyłanych pocztówek, coraz częściej z gotowym tekstem i zaledwie znajdującym się pod nim podpisem Nadawcy, poprzez mejlowe pocztówki, prezentacje, pliki dźwiękowo-filmowe czy esemesy.

Może to kwestia wieku, że jeszcze oczekuje się na listy pełne osobistych doznań i głębokich a spersonalizowanych życzeń, pozdrowień czy wyrazów nadziei. Wydaje mi się, że warto cieszyć się każdym przekazem jako autentycznie dobrym słowem. W ten jedyny czas w roku, nasze myśli zawsze kierujemy ku Tym, co nie są nam obojętni, a w ślad za owym namysłem podążają życzenia, poparte wolą doznania wszelkiej szczęśliwości. Wszak szczęście rzadko bywa nagrodą, a częściej jest niespodziewanym prezentem.

Przyjmijcie Państwo ode mnie jak najserdeczniejsze życzenia – przede wszystkim dużo zdrowia, by można było cieszyć się zanurzaniem w codzienne życie, pięknem lektur i spotkań z ludźmi, tymi Najbliższymi i mniej lub bardziej nam znanymi. W końcu większość komentujących moje wpisy w blogu loguje się jako "anonimowy". Zdecydowanej większości nie znam lub nie wiem, że zaglądają na moje "pedagogiczne podwórko".

Niech zatem wiara i nadzieja pozwolą Państwu na realizację własnych pasji i marzeń, w klimacie miłości i pozyskiwania wsparcia w sprawach, które wykraczają także poza własne cele i zamiary. Niech na czas świętowania wszystko się zatrzyma, a zwłaszcza ta chwila, gdy przy wigilijnym stole zasiądziemy w rodzinnym gronie.

Życzę wszelkich Bożych darów, radości z przyjścia na świat Bożego Dzieciątka i niech trwa magia Spotkania bez codziennego narzekania, politycznych sporów i utarczek. Niech będą to Święta przepełnione radością, odrobiną czasu na wytchnienie.

Czas deliberatywnej, partycypacyjnej demokracji jest już za nami jako niespełniony i zdradzony przez elity polityczne projekt tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Życzę spełnienia i dopełnienia planów w pracy zawodowej, aktywności społecznej, by otaczające osoby wspierały w ich realizacji pozwalając zarazem wierzyć w to, że w naszym świecie więcej jest Dobra, niż Zła. Niech rozbłyśnie Gwiazda, popłynie kolęda, a ciepło serc bliskich ogrzeje nasze dusze.


I gałązki świerkowe niech pachną na zdrowie.

Kolęda dla tęczowego Boga (Opublikowany 12 grudnia 2016) słowa: Jarosław Mikołajewski; muzyka: Grzegorz Turnau; wykonują: Magda Umer i Grzegorz Turnau - śpiew, Maryna Barfuss - flet, Jacek Królik - gitara, Grzegorz Turnau - fortepian.
4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Błogosławionych Świąt całej rodzinie Panie Profesorze! Dziękuję, że jest Pan Człowiekiem a reszta to dodatek do tego piękna nie zaś na odwrót. Takie "gatunki" to prawie jak mamuty ;-)

Anonimowy pisze...

Dziękując za dobrą lekturę po północy i wrażliwość - życzę wyzwań, spełnień, marzeń, zapytań i wykrzykników, w zdrowiu przede wszystkim.

Pozostająca anonimową :) M.z Wielkopolski 🌠

sl pisze...

Szanowny Panie Profesorze,
Bardzo dziekuję za piękne i ciepłe życzenia świąteczne. Z okazji tych szczególnych Swiąt życzę Panu wszystkiego najlepszego w życiu rodzinnym i dalszych sukcesów w pracy naukowej. Dziękuję za interesujące teksty, do których z wielkim zainteresowaniem sięgam każdego ranka. Czytając je odnoszę wrażenie, że Pańska energia i inwencja są nieograniczone. Pański blog jest ewenementem w polskiej pedagogice. Dzieli się Pan z nami na bieżąco nie tylko swoją głęboką wiedzą, ale jednocześnie daje Pan przykład tego, jak można służyć innym, każdy na swoim stanowisku i w ramach swoich możliwości. Zaraża nas Pan energią i optymizmem, które szczególnie dzisiaj są tak każdemu potrzebne. Przepraszam za te oceny, ale akurat dzisiaj chciałem to Panu powiedzieć. Zyczę dużo sił, energii i pomysłowości w rozwijaniu i upowszechnianiu osiągnięć polskiej pedagogiki. Z utęsknieniem będę czekał na dalsze posty na Pańskim Blogu.
Serdecznie pozdrawiam,
Stefan Łaszyn

Anonimowy pisze...

Wesołych świąt!