poniedziałek, 13 października 2014

Minister edukacji w całej krasieMuszę przyznać, że MEN ma znakomitego fotografa, bowiem zamieszczane na facebooku zdjęcia pani minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej są bardzo ładne. Teraz takie są czasy, że zamiast kompetentnej strategii zmiany, mamy PR ze środków publicznych, który staje się ważniejszy od uwarunkowań, istoty i skutków procesów edukacyjnych.

Zaczyna przeważać forma, opakowanie, które staje się kluczem do konsumenckiego stylu życia. Możemy zapakować wyrób czekoladopodobny, który po otwarciu dzieci wyrzucą do śmieci albo dadzą jakiemuś błąkającemu się psu, natomiast w żadnej mierze go nawet nie posmakują. Za duża jest w opakowanym produkcie zawartość czynników toksycznych, których spożycie grozi zachorowalnością czy nawet trwałym uszkodzeniem naszych organów. Marnotrawstwo jest zatem skutkiem ubocznym tych procesów.

EDUKACJA jest PRODUKTEM na sprzedaż, toteż trzeba wcisnąć jej klientom, w pięknym opakowaniu najgorszy bubel, byle tylko klienci go kupili, chociaż raz. Naiwnych w kraju nie brakuje. Produkcja komuś się zwróci tym bardziej, gdy nie inwestuje się w nią własnych środków. Nie ma tu żadnego ryzyka, nawet politycznego tak długo, jak dysponuje się przewagą głosów w Sejmie. Edukacja stała się na rynku masowym zarówno towarem, jak i inspiracją dla jej marketingowców.

Coraz mniej zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele osób ulega działaniom marketingowców, także z MEN, którzy wykorzystują elementy popkultury do zmiany wizerunku władzy mimo, że ta się nie zmienia per se. Jak była niekompetentna, tak dalej jest. Polityk ma być jedynie nośnikiem symboli, które piarowiec wykorzysta do wykreowania tożsamości politycznych produktów.

Jeśli nawet dla kogoś instytucja władzy centralnej jest sama w sobie odpychającą, to trzeba wprowadzić na rynek masowy takie formy reklamy, które będą rywalizować z merytoryczną krytyką swoim ukrytym wpływem na świadomość czy podświadomość osób. Właśnie dlatego ministra edukacji jest nawet lepiej "pokazywana" na facebooku niż na stronie internetowej resortu edukacji, bo może pozwolić sobie na eksponowanie postaw wprowadzających w błąd opinię publiczną, ale za to ładnych, kolorowych, uśmiechniętych, dostojnych. Jak widzimy powyżej na zdjęciu w fb pani minister siedzi na krześle jak na tronie, co powinno nam uzmysłowić, że tak, jak pani premier Ewa Kopacz ostrzegała w Sejmie, iż to ona teraz rządzi, tak i ministra edukacji też to podkreśla.

Tak pozornym działaniom towarzyszy marketingowa oprawa, czyli znak (symbol) rzekomej zmiany oświatowej (odrębna domena, własna stylistyka), by przywiązać nauczycieli-konsumentów do jej "kupienia". Przydałyby się jeszcze jakieś gadżety, wisiorki, smyczki do telefonów, naklejki dla uczniów, wizytowniki dla nauczycieli, notatniki z nadrukiem "reformy", torby, latarki, pendriv'y itp. - koniecznie z nadrukiem symbolu "zmiany".


Z jednej strony komunikuje się uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: Masz prawo do marzeń, własnej wizji swojej kariery, Twoi rodzice mają pewne wyobrażenia dotyczące Twojej przyszłości, zawodu, pokładają w Tobie nadzieje... i mają do tego prawo. A to dlatego, że chcą dla Ciebie dobrze, by temu nadać jednak heteronomiczny wymiar wpływów centrali: Szanowni Państwo, Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego. To cel Roku Szkoły Zawodowców, do udziału w którym wszystkich zachęcam. Jednym z priorytetów jest współpraca z pracodawcami. Dopasujemy kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy, przygotujemy uczniów do podjęcia zawodu, zorganizujemy praktyki. Będziemy aktywnie pośredniczyć we współpracy pracodawców i szkół. Będziemy też robić wszystko... .

To rzeczywiście jest rok szkoły zawodowców, ale w PR.
7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

W dobie neoliberalnej wersji kapitalizmu zaszczepionej w RP, to praktycznie wszystko stanowi produkt gotowy na sprzedaż, a ponieważ nasze społeczeństwo jest specyficzne delikatnie mówiąc, to każdy produkt kupi, czy taki lub inny, ale ważne, że ma być nabyty i tyle.Typowo chłopskie myślenie.Ostatnio mam dobry humor, gdyż nasi mądrzejsi bracia Słowianie z Republiki Czeskiej rozważają, o możliwości zaszczepienia demokratycznego socjalizmu na własnym gruncie.Neoliberalnej wersji kapitalizmu mają dość i produktów owego systemu, co jest zrozumiałe, chociażby jak powyżej.

Anonimowy pisze...

To rzeczywiście rok "zawodowców" - według MEN i według MNiSW, które w ostatnią sobotę ogłosiło rozpoczęcie kampanii: ZAWÓD - NAUKOWIEC. http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/ruszyla-kampania-zawod-naukowiec.html
Uniwersytety ostatnio faktycznie często są porównywane do szkół zawodowych (czy zawodówek (?) ). Projekt Zawód-Naukowiec zatem idealnie wpisał się w tę retorykę - IDEAŁ SIĘGNĄŁ BRUKU.
PR w idealnej postaci, a pracownicy uczelni, nauczyciele są traktowani przedmiotowo. To nawet nie jest PRL. Co znaczy zawód - naukowiec? To "nabijanie w butelkę" społeczeństwa, a szczególnie młodych, że teraz nauka stanie się ważna, doceniona.. itp.
Panie Profesorze proszę o wpis w blogu na ten temat, Szanowni Czytelnicy a Was proszę o dyskusję.

Panie Profesorze może

Anonimowy pisze...

Panie Profesorze, dlaczego tak wiele osób pisze "pijar" i "pijarowcy", kiedy PR (public relations) czyta się bez "j" ("pi-ar")? Znam angielski, ale muszę przyznać, że kiedy po raz pierwszy spotkałam się w wersji pisanej z tym dziwnym spolszczeniem (z tym niezrozumiałym "j"), to myślałam, że mowa jest o zakonie pijarów... Zwłaszcza kiedy się pisze np. "pijar w edukacji"... Może lepiej byłoby pisać np. PR-owcy (tak kiedyś czynili dziennikarze), co jest całkowicie zrozumiałe.

PEDAGOG - ŚLIWERSKI pisze...

Językoznawcy sami tak piszą. Wpływ popkultury i globalizacji.

Anonimowy pisze...

Warto zwrócić uwagę na to, że MEN kieruje osoba spoza zawodu nauczycielskiego. Pseudozawodowstwo usprawiedliwione politykierstwem?

Wiesław Mariański pisze...

Edukacją naszych dzieci zarządzają ludzie przypadkowi i anonimowi: ministrowie, urzędnicy, autorzy programów i testów, ewaluatorzy, kuratorzy, dyrektorzy. To armia przypadkowych i anonimowych postaci na czele, na czele których stoi osoba, która chce zarządzać edukacją nie wiadomo z jakiego powodu.

Anonimowy pisze...

Warto zobaczyć prawdziwy stosunek pań Kluzik&Berdzik do najlepszych nauczycieli:
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=494373