czwartek, 4 lutego 2016

Zmarł prof. Kazimierz Denek - poznański uczony, klasyk polskiej pedagogiki, wielki patriota


W dniu dzisiejszym zmarł em. prof. Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, wybitny Polak odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Złotym Laurem Medalu POLONIA MATER NOSTRA EST - wspaniały nauczyciel akademicki, wychowawca i edukator wielu pokoleń młodzieży, nauczycieli, pedagogów, instruktorów i kadr naukowych w naszym kraju - KAZIMIERZ DENEK.

Trudno jest pisać o śmierci Profesora, z którym rozmawiałem jeszcze w styczniu będąc przekonanym, że dzwoni w sprawie materiału do przygotowywanej przez siebie kolejnej książki. Wiedzieliśmy o postępującej chorobie Profesora, ale wciąż mieliśmy nadzieję, że tak jak w wielu wcześniejszych kłopotach zdrowotnych, które pojawiają się wraz z wiekiem, poradzi sobie z nimi i spotkamy się z Nim na kolejnym Tatrzańskim Seminarium Naukowym.

Odszedł pedagog o niezwykle wysokiej kulturze osobistej, wielki patriota, a zarazem wyjątkowo oddany pasji swojego życia, którą zarażał tysiące swoich studentów, współpracowników, znajomych, a nawet obcych, których spotykał na górskich szlakach. Był bowiem człowiekiem rozmiłowanym w polskich Tatrach, uwielbiającym ich piękno i mistykę, kochającym własny kraj i zaszczepiającym miłość do niego w sposób wyjątkowy, a jakże skuteczny, bo własną postawą i działaniami, twórczością i stylem życia, wiernością chrześcijańskim wartościom i zgodnym z nimi życiem.

Profesor Kazimierz Denek był niepowtarzalną OSOBOWOŚCIĄ UNIWERSYTETU, któremu poświęcił całe swoje życie naukowe - tu kierując Katedrą Dydaktyki Ogólnej. Przeszedł na emeryturę w 2002 r., ale na macierzystym Wydziale Studiów Edukacyjnych zachował swój status "wiecznie" dostępnego dla zainteresowanych profesora, odbywając w środy dyżury w pok. 502. Czynnie mógł jeszcze kształcić młodzież w niepublicznej Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.

Profesor Kazimierz Denek miał niespożytą energię, pozytywne i aktywne nastawienie do życia, które było pełne licznych dokonań, o zróżnicowanym charakterze i zakresie przez co trudno było na bieżąco poddawać je analizie i refleksji, gdyż zawsze mieliśmy Autora niejako "pod ręką", gotowego do wyrażenia własnej opinii, napisania ekspertyzy czy podzielenia się własnymi sugestiami. Był niemalże wszechobecny, także w wirtualnym świecie, bo wystarczy wpisać w dowolną wyszukiwarkę Jego nazwisko, by w kilka sekund otrzymać dostęp do ponad 15 tys. linków.

Tak więc był, jest i będzie z nami. Nie tylko w sercach Rodziny i najbliższych Profesorowi osób zapanuje głęboki ból i smutek, ale także wśród akademickiej społeczności pedagogicznej. Dzielę się w tym momencie wyrazami głębokiego współczucia, bo płakać będą też Tatry, które tak ukochał i gdzie na górskich szlakach uczył nas miłości do własnego kraju oraz sztuki równoważenia aktywności umysłowej kulturą fizycznej regeneracji sił psychofizycznych. Odszedł PEDAGOG HUMBOLDTOWSKICH WARTOŚCI UNIVERSITAS i troski o DOBRĄ EDUKACJĘ.Uroczystości ceremonii pogrzebowej Zmarłego Profesora Kazimierza Denka odbędą się w piątek 12. lutego według poniższego:

- 11.00 - msza św. pogrzebowa w Kościele pw. św. Jana Bosko, ul. Warzywna 17 (Poznań - Winogrady);

- 13.45 - ceremonia pogrzebowa na cmentarzu komunalnym - Junikowo.

12 komentarzy:

 1. Wielka szkoda, zwłaszcza, że niedawno Go widziałem (rok temu) na spotkaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo interesujący wpis -mam tu na uwadze niebanalne ,oryginalne uzasadnienie żalu związanego ze śmiercią Profesora. Idzie o to "zwłaszcza"... Czyta się z wypiekami na licu. Dziękuję!

   Usuń
 2. Żegna Profesora Kazimierza Denka prof. Jan Grzesiak pisząc dzisiaj do Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN:

  PT. SZANOWNE PANIE,
  SZANOWNI PANOWIE,
  DRODZY PRZYJACIELE,

  Z głębokim żalem i smutkiem donoszę, że dzisiaj nad ranem odszedł od nas na zawsze znany i bliski nam, a jakże wartościowy człowiek i uczony Profesor zw. dr hab. dr h. c. KAZIMIERZ DENEK.

  Podczas ostatniego mojego spotkania (23. stycznia) z ciężko chorym Profesorem przebywającym w szpitalu miałem możliwość usłyszeć wiele z ust Profesora w sprawach naukowych, a w tym między innymi odnośnie przyszłości rozwoju dydaktyki oraz rozwoju myśli naukowej w cyklu konferencji – w szczególności nt. „Innowacje i ewaluacja w edukacji”.

  Profesor w tym dniu wyraził wymowne przesłanie i pozdrowienia dla uczestników najbliższego XIV Wielkopolskiego Forum Pedagogicznego, które będzie odbywać się w Ślesinie w dniach 9 – 11. maja br.

  Pogrążony w smutku pozdrawiam wszystkich Państwa i wyrażam nadzieję, że nasze teksty przygotowywane do recenzowanej publikacji zbiorowej, a także dyskursy naukowe prowadzone w nowym miejscu na szlaku bursztynowym, będą nacechowane odwołaniami do niezwykle bogatego dorobku i wkładu osobistego Zmarłego przedwcześnie Profesora Kazimierza w nurt WFP.

  Bardzo proszę o nadsyłanie tekstów w terminie (wraz z ewentualnie zaległymi zgłoszeniami) na XIV WFP. Do usłyszenia i do zobaczenia.

  Z wyrazami szacunku
  J. Grzesiak
  Poznań – Kalisz – Konin – Ślesin, 4. lutego 2016 r.  OdpowiedzUsuń
 3. Szanowni Państwo,

  w dniu dzisiejszym dotarła do nas smutna wiadomość – po długiej i wyczerpującej chorobie opuścił nas prof. zw. dr hab. dr h.c. Kazimierz Denek – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki, wizjoner i odkrywca trendów we współczesnej pedagogice. Uczony, który szczególnie interesował się rozwojem instytucji współczesnego uniwersytetu, rozumianego jako universitas, tj. wspólnota podmiotów wykładowców i studentów oraz wspólnie podzielanych przez nich wartości, a także wpływem aktywnej turystyki na rozwój młodych pokoleń Polaków.

  Prywatnie mąż, ojciec, znawca polskich i zagranicznych szlaków turystycznych, a przede wszystkim wielbiciel ukochanych przez niego Tatr, oraz zagorzały wielbiciel piłki nożnej.

  Twórca, organizator i „duchowy ojciec” Tatrzańskich Seminariów/Sympozjów Naukowych Edukacja jutra, traktujący przyjeżdżające co roku do stolicy Tatr osoby nie tylko jako uczestników konferencji, ale przede wszystkim jako przyjaciół, których los, zarówno naukowy, jak i prywatny, był mu szczególnie bliski.

  Wierzymy, iż od tej pory Profesor Kazimierz Denek będzie zawsze z nami. Nie tylko w naszych sercach, ale również jako obserwator naszych dalszych – naukowych i nie tylko – poczynań, i że będzie nam nadal towarzyszył – od tej chwili już na zawsze – w roli przyjaznego nam obserwatora i kibica.  http://www.humanitas.edu.pl/pl/Aktualnosci/?id=5473/Zmarl_prof__Kazimierz_Denek

  http://www.humanitas.edu.pl/tsn  Komitet organizacyjny TSN

  Aleksandra Kamińska

  Ewa Kraus

  Piotr Oleśniewicz

  OdpowiedzUsuń
 4. Pracownicy Zakładu Dydaktyki Ogólnej UwB5 lutego 2016 13:02

  "Tyle razem dróg przebytych,
  tyle ścieżek wydeptanych..."
  Tak się składa, że ten blog staje się ostatnio swoistą księgą kondolencyjną. Odchodzą Wielcy,prawdziwe Autorytety, Profesorowie Profesorów...Niedawno żegnaliśmy klasyka dydaktyki - Profesora Czesława Kupisiewicza, dzisiaj opuszcza nas kolejny wybitny dydaktyk Profesor Kazimierz Denek.Świat nauki niepokojąco ubożeje.
  Panie Profesorze Kazimierzu, winniśmy Panu cześć i pamięć! Dzięki Pańskiej mądrości,inspiracjom, wsparciu, zainteresowaniu i opiece "wrastaliśmy" w naukę.Pozostaniesz na zawsze w naszych sercach!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niezwykły Profesor i Niezwykły Człowiek. Wystarczyło jedno spotkanie, by odczuć, że jest Ktoś Wielki, kogo interesują twoje problemy i zrobi wszystko, by cię wesprzeć. To nie tylko emanacja życzliwości, ale pomocne działanie popierające swoim autorytetem każdą dobrą sprawę.
  Niech Bóg wynagrodzi za dobro będące dziełem Jego rąk, serca i umysłu, a pozostających w smutku i żałobie pocieszy.
  Z nadzieją na spotkanie - do zobaczenia Panie Profesorze na niebieskich krajoznawczych szlakach, których nawet geografowie jeszcze nie zdołali poznać.
  Jadwiga Michalczyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Szanowni Państwo,

  w związku z wieloma pytaniami, pragnę poinformować, że uroczystości ceremonii pogrzebowej Zmarłego Profesora Kazimierza Denka odbędą się w piątek 12. lutego według poniższego:

  - 11.00 - msza św. pogrzebowa w Kościele pw. św. Jana Bosko, ul. Warzywna 17 (Poznań - Winogrady);

  - 13.45 - ceremonia pogrzebowa na cmentarzu komunalnym - Junikowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam przyjemność uczęszczać na wykłady. Tyle o Tatrach i pasji nie dowiedziałam się na żadnych zajęciach. Szkoda, taka osobistość odeszła. Niestety nadeszły takie czasy, że najlepsi aktorzy, pisarze odchodzą..

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 9. Grzegorzewska M.K.3 marca 2016 15:56

  Wielka Strata, zanurzeni w głębokim żalu i smutku, możemy teraz jedynie wspominać Wielkiego Uczonego, Wartościowego Człowieka jakim był Profesor Kazimierz Denek.Ponadto zasłużył się także jako wybitny Polak odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Złotym Laurem Medalu Polonia Mater Nostra Est oraz Honorowy Obywatel Miasta Tczewa. Będziemy Pamiętać o Panu Profesorze. Maria Katarzyna Grzegorzewska z Przyjaciółmi i uczniami Profesora.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.