11 maja 2019

Komiksowa psychologia


Zastanawiam się, czy z młodym pokoleniem jest już tak źle, że trzeba mu przekazywać wiedzę naukową w wersji komiksowej, czy może psychologia obrazkowa jest odpowiedzią na zainteresowania młodzieży popularnonaukowym komiksem? Naukowa oficyna w Republice Czeskiej - "Portal" - wydała przekład komiksu Grady Kleina i Danny Oppenheimera pt. "PSYCHOLOGIA. Komiksowe wprowadzenie" (Praha 2018).

Jeden z niezwykle wysoko uznanych grafików, animator i autor wielu niezwykle popularnych publikacji komiksowych Grady Klein zgodził się zilustrować wiedzę psychologiczną dla studentów tego kierunku. Autorem zaś całego podręcznika jest profesor psychologii i nauk społecznych na prywatnym Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu (USA), który uzyskał Nagrodę Nobla w zakresie literatury w 2006 r. za "Consequences of Erudite Vernacular Utilized Irrespective of Necessity: Problems with using long words needlessly". W Google Scholar jego Indeks Hirscha wynosi zaledwie 29.

O współczesnej psychologii D. Oppenheimer potrafi nie tylko pisać, ale i mówić swobodnie, z dużym dystansem i ogromnym poczuciem humoru. Nie ma w nim typowej dla wielu profesorów nauk społecznych bufonady. Nic dziwnego, że podjął się napisania w bardzo dowcipny sposób wstępu do psychologii, a G. Klein to zilustrował.Wspomniany komiks o psychologii dedykowany jest studentom, którzy nauczycieli profesora Oppenheimera, jak uczyć się tej dyscypliny wiedzy. To właśnie im dedykuje tę publikację. Mamy zatem kolejny, a kulturowy dowód na tezę Margaret Mead, że na skutek szybkich zmian i wielokulturowości nie sprawdzają się dawne wzorce kulturowe. Starsze pokolenie nie nadąża za zmianami, w związku z czym zaczyna dominować pokolenie młodych.

Załączam kopię jednej strony (11) w wersji czeskiej, z której dowiemy się, jakimi przeżyciami i doświadczeniami osób zajmuje się psychologia oraz w wersji angielskiej o tym, czym jest schizofrenia:***Czekam na polską wersję takiego przewodnika po pedagogice. Mamy w kraju znakomitych grafików, więc może uda się pozyskać któregoś do polskiej wersji zilustrowania kolejnej z nauk społecznych.