28 listopada 2024

Meandry pedagogiki i pedagoga

 

W dniu dzisiejszym rozpoczynają się obrady Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej  "Meandry pedagogiki i pedagoga. Nowe perspektywy", która staje się ważnym wydarzeniem w środowisku akademickiej pedagogiki i dla praktyków. W toku obrad będą mogli podzielić się wynikami własnych badań naukowych, opiniami na temat kluczowych w życiu publicznym spraw związanych z polityką społeczną, oświatową i naukową. 

Organizatorzy konferencji ogniskują uwagę na następujących polach problemowych: 

1. Dobra edukacji i ich pedagogiczna eksploracja. 

2. Absolwent pedagogiki dziś. Perspektywa teorii, kierunku kształcenia oraz potrzeb praktyki społecznej. 

3. Działania pedagogów w środowisku społecznym i kulturowym. 

4. Meandry pedagoga w sferze specjalnych potrzeb edukacyjnych. 

5. Meandry pedagogiki w percepcji studentów.

Katedra Pedagogiki Społecznej Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego zaplanowała w toku obrad prezentację monografii jubileuszowej pt. "Pedagog w meandrach życia społecznego. Księga jubileuszowa Profesor Barbary Kromolickiej" wydanej pod red. Barbary Chojnackiej, Edyty Sielickiej z okazji 40-lecia pracy naukowej tak wybitnej pedagog społecznej.  

Spotkanie z czołową pedagog jest znakomitą okazją do spojrzenia przez pryzmat Jej dokonań naukowo-badawczych i oświatowych na zachodzące w III Rzeczpospolitej zmiany w służbie socjalnej, działalność wolontariuszy, organizacji pozarządowych i kształcenie pedagogów społecznych oraz pracowników służb socjalnych. 



Jubilatka kieruje Katedrą Pedagogiki Społecznej na Uniwersytecie Szczecińskim; jest Senatorem tej Uczelni; Przewodniczącą Rady Naukowej Instytutu Pedagogiki; Kierownikiem Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora; Opiekun Koła Naukowego Wolontariatu Studenckiego; Kierownikiem Studiów Podyplomowych:  Pedagogika Resocjalizacyjna i Profilaktyka Społeczna. 

Niezwykłe jest zaangażowanie Pani Profesor poza Uniwersytetem Szczecińskim, który tak pięknie reprezentuje a zarazem potwierdza swoją pracą, jak ważne są dokonania naukowe zaangażowanej w służbę społeczeństwu pedagog społeczna.  

Jest bowiem:

  • członkiem Prezydium Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk; 
  • członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP - w sekcji Polityka Społeczna, Rodzina; 
  • członkiem Rady Instytutu Badań Edukacyjnych;  
  • członkiem Prezydium Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej; 
  • Prezesem Stowarzyszenia Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu  Szczecińskiego;
  • była Przewodniczącą Rady Pomocy Społecznej przy MRPiPS w latach 2017-2020.


Wśród licznych rozpraw naukowych odnotuję tylko monografie autorskie i zbiorowe, które są w dużej mierze przykładem sztuki pracy zespołowej skoncentrowanej na służbie nauce i społeczeństwu. 

Życzę Pani Profesor kolejnych 40 lat życia w zdrowiu i pełni sił twórczych, dzięki którym młode pokolenie akademickiej pedagogiki i pracy socjalnej będzie dalej czerpać z pomocnej dłoni.  W pracy naukowej i ocenie osiągnięć innych badaczy jest bowiem przyjazną, ale zarazem bardzo wymagającą uczoną. 

Uwielbiamy Panią Profesor jako OSOBĘ, która pięknie, mądrze i prawdziwie wyraża w swojej postawie świat wartości uznawanych, co nie jest tak powszechne w naszym społeczeństwie i środowisku naukowym.