W
dniu dzisiejszym - 22 czerwca 2026 roku odbędzie się jubileuszowe Ogólnopolskie Seminarium
Doktorskie i Podoktorskie przy Katedrze Teorii Wychowania Uniwersytetu
Łódzkiego. Od dziesięciu lat jego głównym przesłaniem jest tworzenie
doktorantom oraz doktorom nauk humanistycznych i społecznych, nauczycielom,
pedagogom — refleksyjnym praktykom i doświadczonym edukatorom — okazji do
rozmowy, dyskusji i krytycznej analizy kluczowych dla pedagogiki teoretycznej i
praktycznej projektów badawczych oraz kwestii metodologicznych.
Seminarium
sprzyja budowaniu środowiska naukowego wsparcia dla pasjonatów pedagogiki jako
teorii i/lub praktyki. Każdy, kto chciał dla własnych celów poznawczych,
badawczych czy praktycznych spotykać się, dyskutować, studiować i analizować
problemy współczesnej pedagogiki, oświaty, wychowania, komparatystyki czy
polityki oświatowej; każdy, kogo interesowały współczesne teorie, nurty,
kierunki i ideologie wychowania, a także dociekanie istoty zjawisk
edukacyjnych, mógł włączyć się do debaty prowadzonej w otwartej przestrzeni
naukowej.
Nasza
społeczność stworzyła niepowtarzalną szkołę naukowego namysłu — spójną,
solidarną, wspólnotową, a zarazem pozostawiającą każdemu uczestnikowi prawo do
koncentracji na własnym, ważnym dla niej lub dla niego przedmiocie badań. Nie
oznaczało to jednak dowolności. Pryncypia naukowe musiały być zachowane.
Wolność poszukiwań nie zwalnia bowiem z odpowiedzialności za jakość
argumentacji, rzetelność metodologiczną, świadomość epistemologiczną i
uczciwość wobec literatury przedmiotu.
Każdy uczestnik powinien mieć świadomość kompetencji osób współtworzących i prowadzących seminarium: prof. dr. hab. Bogusława Śliwerskiego oraz wspierających Go jako kierownika Katedry i twórcę tego Seminarium profesorów uczelni:
dr hab. Aliny Wróbel (UŁ),
dr hab. Agnieszki Szplit — sekretarz naukowej Seminarium (UJK),
dr hab. Magdy Karkowskiej (UŁ) i
dr hab. Anety Rogalskiej-Marasińskiej (UŁ).
W różnych okresach działalności Seminarium dołączali do tej wspólnoty kolejni akademicy i profesorowie uczelni:
dr Katarzyna Marszałek (pierwsza sekretarz Seminarium),
dr hab. Klaudia Węc (Politechnika Krakowska),
dr hab. Małgorzata Piasecka (UJD),
dr hab. Dariusz Zając (UKW),
dr hab. Agnieszka Rumianowska (ANS Płock),
dr hab. Marzena Magda-Adamowicz (ANS w Lesznie) i
dr hab. Natalia Demeshkant (UKEN).
Nie
zajmujemy się problemami wszystkich subdyscyplin naukowych, ale jesteśmy otwarci na spotkanie z przedstawicielem każdej z nich. Nie obiecujemy
nikomu gotowych recept ani nie gwarantujemy jakiegokolwiek awansu. O awansie
naukowym mogą bowiem stanowić wyłącznie wyniki własnej pracy naukowo-badawczej,
dydaktycznej i organizacyjnej każdej osoby, która jest tym zainteresowana i posiada odpowiedni dorobek naukowy. Seminarium ma inspirować, wspierać, korygować,
prowokować do namysłu, ale nie zastępuje samodzielności badawczej. Może być
miejscem spotkania, lecz nie może stać się protezą pracy własnej.
Mottem
naszego Seminarium są słowa Fritza Perlsa, zaczerpnięte z psychologii Gestalt:
„Ja robię swoje i ty
robisz swoje.
Ja nie jestem na świecie po to,
żeby spełniać twoje oczekiwania,
a ty nie masz obowiązku spełniania
moich oczekiwań.
Ty jesteś ty, a ja jestem ja.
Jeśli się spotkamy — to wspaniale.
Jeśli nie — to trudno.”
Ten
cytat dobrze oddaje ducha naszych spotkań. Seminarium ma charakter otwarty,
ponieważ nauka musi rządzić się wolnością. Każdy powinien mieć poczucie, że
może przybyć, uczestniczyć, wsłuchać się, zabrać głos, a także zrezygnować w
dowolnym momencie — bez konieczności tłumaczenia się z wątpliwości, błędów czy własnych poglądów. Wolność uczestnictwa jest
tu równie ważna jak odpowiedzialność za słowo.
Proponowany
schemat wystąpień, a więc zestaw zagadnień, które warto uwzględnić, formułując
strukturę własnej prezentacji, obejmuje od 2016 roku:
• tytuł/temat projektu;
• charakter projektu: teoretyczny i/lub empiryczny;
• cel i przedmiot badań;
• źródła projektu — skąd wziął się pomysł na badania/książkę/cykl rozpraw?;
• podstawowe założenia dotyczące obranego przedmiotu badań, np. przyjęte
rozumienie danej kategorii, procesu lub zjawiska;
• usytuowanie badań własnych na mapie podstawowych subdyscyplin pedagogicznych
oraz dziedzin wiedzy o edukacji;
• obrany paradygmat badań, ze wskazaniem klasyfikacji paradygmatów oraz jej
autora lub autorów;
• główne kategorie badawcze;
• podstawową tezę lub tezy;
• uzasadnienia obecne w literaturze przedmiotu, rozumianej inter- i
transdyscyplinarnie;
• przyjęte stanowisko badawcze — perspektywę epistemologiczno-metodologiczną;
• metodologiczne podstawy badań własnych, w tym zastosowaną metodę, techniki,
narzędzia, źródła teoretyczne oraz ich autorów;
• referowany etap i zakres przeprowadzonych badań;
• uzyskane wyniki badań oraz ich interpretację;
• zarys dalszych etapów prezentowanego projektu badawczego lub jego fragmentu;
• możliwe aplikacje wyników badań we współczesnej myśli pedagogicznej, szeroko
rozumianej.
W
roku akademickim 2025/2026 w ramach Seminarium odbyły się następujące
wystąpienia:
Październik 2025
Justyna Ratkowska-Pasikowska: Pisanie jako metoda ucieleśnionego poznania.
Autoetnograficzna refleksja badaczki.
Styczeń
2026: Dr Marta Krasuska-Betiuk, Dialogiczne podejście do
reprezentacji społecznych Ivany Markovej i jego potencjał aplikacyjny w badaniu
zaufania/nieufności między aktorami życia szkolnego.
Kwiecień
2026: Ewa Nowicka - Dziecko w świecie mediów — o
potrzebie edukacji medialnej. Koncepcja monografii naukowej.
Czerwiec
2026: Dr Michał Paluch - Wiedza jako doznanie.
Wprowadzenie do ginetycznej perspektywy poznania.
Dr
Ludmiła Nowacka: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” — od ruchu masowego do
elitarnego. Rola przywództwa w warunkach ograniczeń. Studium przypadku.
Za
nami jest już kilkadziesiąt wystąpień – referatów, prezentacji, dyskusji a
wszystkie skoncentrowane były wokół ethosu — wolności, samodzielności,
odpowiedzialności i wspólnoty naukowego namysłu.
Ps. W latach 2016-2026 habilitowali się następujący doktorzy-uczestnicy Seminarium (wykaz alfabetyczny):
Anna Dąbrowska UJ
Tomasz Huk UŚ
Edyta Januszewska ChAT
Katarzyna Marszałek UKW
Marcin Muszyński UŁ
Małgorzata Piasecka UJD
Agnieszka Szplit UJK
Zuzanna Zbróg UJK
Dariusz Zając UKW
