23 grudnia 2021

Życzenia na trudne czasy

 Z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku 2022 pragnę wszystkim naukowcom, nauczycielom, pedagogom, wychowawcom i specjalistom wspomagającym wychowanie, kształcenie czy terapię dzieci i młodzieży złożyć najserdeczniejsze życzenia, by okres refleksji, zadumy nad sensem i jakością naszego życia, wspólnego radowania się  spotkaniami z BLISKIMI, ale i NIEOBECNYMI sprzyjał wzmocnieniu pogody ducha i niósł nadzieję na lepsze. 

Oby w okresie doświadczania konfliktów społeczno-politycznych w naszym kraju udało się w pełni realizować zakładane cele (edukacyjne, wychowawcze) i osobiste marzenia. Życzę, by w zmaganiach z codziennością oraz z wszelkimi uwarunkowaniami roli zawodowej, można było mądrze korzystać z uzyskanej przed laty wolności i demokracji, zachować poczucie godności, bezpieczeństwa, satysfakcji, redukując do minimum stres, słabości czy niepowodzenia. 

Nie po raz pierwszy stajemy naprzeciw kolejnym wyzwaniom i trudom pełnienia swojej misji zawodowej ze świadomością, że tak naprawdę to dzięki ofiarnej, odpowiedzialnej i zaangażowanej pracy  w placówkach (przed-)szkolnych czy opiekuńczo-wychowawczych lub akadcemikich kształtowane przez Państwa młode pokolenia mogą uczyć się i doświadczać tego, jak rozwijać się, odkrywać i wzbogacać swoje człowieczeństwo, jak wzrastać i stawać się istotą wolną, tolerancyjną, integralną  – umysłowo, duchowo, społecznie i fizycznie.

Nikt nie obdarzy nas tak niezbędną do pracy pedagogicznej wolnością i twórczością, jeśli sami nie podejmiemy wysiłku w tym kierunku. Chcąc jednak wyzwolić się z niewoli zagrożeń, barier, uwiedzenia czy własnych słabości, warto pamiętać o konieczności realizacji wspólnego dobra, jakim jest edukacja dzieci i młodzieży w duchu ustawowych i ponadczasowych wartości oraz w zgodzie z ich potencjałem rozwojowym, potrzebami i zainteresowaniami. 

W naszym zawodzie splatają się ze sobą ścieżki rozwoju dzieci i dorosłych, osobiste i cudze historie życia, wiedza potoczna i naukowa, rutyna i pasja tworzenia, doświadczenie życiowe i normatywne przesłania, zasoby osobiste i aspiracje, konflikty i chęć współdziałania, opór i zawierane kompromisy, wydarzenia ważne i zjawiska banalne, zmieniając nas i naszych podopiecznych często w sposób niezauważalny oraz sprzyjają rozwojowi tożsamości osobowej, społecznej, kulturowej czy/i zawodowej. 

Życzę zatem uruchamiania różnorodnych kompetencji, wykorzystywania swej wiedzy i umiejętności dla dobra innych, pozostawienia trwałych i wartościowych śladów w życiu wszystkich, z którymi będziecie wchodzić we wzajemne relacje, a zarazem życzymy dużo osobistej wolności, radości i satysfakcji z pełnionej roli zawodowej, która jest nam dana nie tylko wraz z naturą, ale w porządku doskonałości, to znaczy stopnia uczestnictwa w wolności, jest nam także zadana. 

Bądźcie zdrowi oraz uwolnieni od wszelkiej zarazy - wirusowej, negatopolitycznej, od obłudy i hipokryzji.

  

Dzielę się życzeniami, które nadeszły w tym tygodniu: 

 


Niech Święta Noc i nadchodzący Nowy Rok przyniesie nadzieję ma powtórne odkrywanie skarbów synergii – wzajemnego, mądrego i wrażliwego spojrzenia na otoczenie. Może ludzkość, a zwłaszcza my Polacy, dostrzeżemy mądrość w różnorodności i docenimy moc współdziałania.

 

***

włączam się w ten świąteczny ton życzliwości, aby prawdziwa radość stała się udziałem Pana i całej Rodziny - szczególnie w wigilijny wieczór; aby nie opuszczała Pana ta jedyna w swoim rodzaju obecność Kogoś w Pana życiu przez cały następny 2022 rok. Serdecznie Pana pozdrawiam, dziękując raz jeszcze za wszystko - Szczęść Boże

*** 

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzę Panu Profesorowi i całej Rodzinie wiele radości, miłości, a nade wszystko zdrowia. Obyśmy rzeczywiście byli - jak pisze Pan Profesor - jedni dla drugich światłem, ciepłem, miłością i nadzieją. Życzę, by te piękne słowa wcieliły się w życie i stały się jego autentycznym wymiarem. Drogi Panie Profesorze, a na nadchodzący Nowy Rok 2022 obok zdrowia życzę dalszej tak wspaniałej, intensywnej aktywności twórczej, dalszych sukcesów oraz spełnienia wszelkich marzeń   

***


Życzę Ci pomyślności w tym co robisz, co chciałbyś jeszcze zrobić a przede wszystkim odwagi w codzienności, w zdrowiu i radości. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

*** Życzenia tak pełne
i wzniosłe
niechaj rozświetlą mgielne powietrze,
nic w nich już nie brak
i dodać nie sposób,
jak tylko
... dziękować sercem
Zatem najlepsze,
pełne nadziei
i pełne słów o miłości
życzenia spełnienia
choćby nawet cząstki
- Niebiańskiej bliskości 
***  

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Tobie i Twojej Rodzinie dużo zdrowia i szczerej radości z możliwości ich wspólnego przeżywania. Niech ten magiczny czas narodzenia Pana przyniesie Dobrą Nowinę i ponownie stanie się źródłem odrodzenia się Człowieka. Niech Boska Moc, Tajemnica, Świętość i Nadzieja wzmocnią ludzką wiarę w sens czynienia dobra, podejmowania mądrych decyzji i dążenia do rozwijania szlachetnej postawy, mimo tak trudnych czasów i niejednoznacznych wydarzeń, z którymi przychodzi się nam mierzyć. Oby nadchodzący 2022 rok obfitował w wartościowe i dobre dla nas wszystkich rozwiązania. Do siego roku! 

 


Po długich przygotowaniach i oczekiwaniach nastąpiła wreszcie „pełnia czasu”. Bóg postanowił przyjść do człowieka w swoim Synu. Mamy Boże Narodzenie. W ten sposób  w dzieje człowieka wpisują się dzieje zbawienia. Niech Jezus Chrystus, którego pamiątkę Narodzenia świętujemy obdarzy zdrowiem, radością, nadzieją, pokojem we wszystkich sferach naszego życia, a także da siłę i umocni Swoim błogosławieństwem w Nowym Roku.

***


życzę  cudownych Świąt Bożego Narodzenia,  nade wszystko zdrowia, radości i miłości,  
by nigdy nie zabrakło Wam sił do pracy i czasu dla siebie, Rodziny i dla Przyjaciół, 
by życzenia wypowiedziane, usłyszane przy choince - w ten  wyjątkowy wieczór - urzeczywistniły się w Nowym 2022 Roku
*** 

 Pan, jak niewielu wokół nas, rozumie poetyckość jako stan ducha i dlatego pozwalam sobie w tym szczególnym Bożonarodzeniowym dialogu, odwołać się do słów  Wielkiego Cypriana, który rzekł: "Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba. podzielmy się opłatkiem , chlebem pokoju i nieba. ... ."  Życzę dalszej kontynuacji , tej tak wiele znaczącej dla nas wszystkich, naukowej kreatywności, zdrowia, zdrowia i radości w sercu

                                           ***

moc   świątecznych serdeczności i Życzeń -  Niech omijają Was wszelkie przeciwności losu, których niestety nie brak na tym „łez padole”. Święta pozwalają nam nabrać siły i wiary w to, że jednak trzeba i warto być dla siebie i innych tym, kim bić możemy.


*** 

Niech Gwiazda Betlejemska promieniuje w Twojej Rodzinie miłością i ciepłem, dobrocią i niech dodaje sił do dalszej twórczej pracy. Życzę wielu dokonań w następnym roku, zadowolenia z osiągnięć Twoich synów i córek, przede wszystkim życzę zdrowia całej Rodzinie, ale też wielu satysfakcjonujących chwil spędzonych z przyjaciółmi oraz realizacji planów i marzeń.


***życzę Tobie i Twoim Bliskim dobrych Świąt Bożego Narodzenia i wielu sukcesów w sferze prywatnej i zawodowej. Jarosław Marek Spychała pisze, że filozof albo morduje nasze wyobrażenie o porządku świata, albo zanudza nas na śmierć.  Rzecz w tym - jak sądzę - żeby nic z tego, o czym pisze Spychała, nie umarło - ani nasza wiara w sens życia, ani nasz entuzjazm dla filozofii.

*** 


na Pana ręce składam dla wszystkich najbliższych życzenia, by Chwała
Pana, która zstąpiła w Boże Narodzenie w nasz świat towarzyszyła Panu i
Najbliższym w codziennym życiu nadając mu wartość i miłość. Życzę, by
przyniesione przez Jezusa światło niosło nadzieję i  radość


*** 

Zbliżają się Święta; czas namysłu i refleksji, to również czas radości i życia  Wszystkiego najlepszego w Święta Bożego Narodzenia


*** 
Zdrowych świąt Bożego Narodzenia. Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru  przyniesie spokój i radość a Nowy Rok obdaruje szczęściem i wiarą w lepsze jutro.

***


přeji Ti krásné a pohodové Vánoce. Přeji hezký vstup do Nového roku a hodně zdraví a štěstí.*** 


Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, zadowolenia z podjętych wyzwań i pogody ducha, Nowego Roku spełniającego wszystkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia,


*** 


„Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Pójdźmy do Źródła

Błogosławionych Świąt

Narodzenia Pańskiego

i Szczęśliwego Nowego 2022 Roku


*** 

Шановний Пане Професоре,

Від Національної академії педагогічних наук України і від мене особисто

прийміть найщиріші вітання з Різдвом Христовим і Новим роком 2022!

Від усього серця бажаю Вам, Вашій родині, високопрофесійній команді

Комітету Педагогічних Наук Польської Академії Наук міцного здоров'я, нових

життєвих сил та енергії, оптимізму, процвітання, цікавих проєктів, здійснення

мрій, наснаги в усіх добрих справах.

Нехай Різдво Христове наповнить серця світлом добра, щастя, подарує

надію і віру, впевненість у краще майбутнє!


*** 

w oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. 

*** 

W tych trudnych czasach życzymy Tobie i Twojej Rodzinie zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, wolnych od wszelkich “omikronów” i innych okropności współczesnego świata. Z nadzieją, że coś się zmieni i będziemy mogli kiedyś jeszcze się spotkać

*** 

Serdeczności na Święta. Niechaj będzie to czas błogosławiony.  Niechaj będzie to czas pokoju, miłości i spokoju.  Niechaj będzie to czas dobrych wspomnień, także o Tych, którzy odeszli. Niechaj będzie to czas nadziei na przyszłość.


*** 

proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia.  Na ten niezwykły czas  życzę  boskiej opatrzności.

Radosnych, pełnych ciepła świąt w rodzinnym gronie z nutą odpoczynku i szczęścia. 

***

Życzymy Państwu i wszystkim bliskim wesołych Świąt, spokojnego Nowego Roku 2022 oraz dużo zdrowia! Z radością liczymy na to, że w nadchodzącym roku będziemy mogli wspólnie z Państwem przyczynić się w jeszcze większym stopniu do pokoju na świecie.   

 *** 


wraz z kolejnym (jak w jednej z pastorałek – „Jeszcze jednym Bożym Narodzeniem”), gdy ponownie otrzymujemy możliwość zgłębiania tajemnicy Wcielenia, a jednocześnie opromienienia światłem miłości Boga i wsparcia przez Jego łaską, obdarowując się nawzajem tym wszystkim co dobre i radosne, szlachetne i piękne, moje myśli i wdzięczność biegną do Drogiego Bogusława, aby na drodze korespondencyjnej i przesłanych życzeń przesłać też to, co odtwarza w normalnych naszych warunkach wspólnota stołu podczas Wigilii i Świąt, serdeczność gestów, słów i kolęd w ich niepowtarzalnym uroku. 

Na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2021 życzę – oprócz zdrowia i zachowania od wirusów, także doświadczania uroku rzeczy niepozornych i zwykłych oraz radości z codziennej obecności tych, którzy są nam Bliscy. Niech Bóg obdarzy nas wiarą Maryi i Józefa w realizowaniu szczególnych i epokowych zadań, jak również tych codziennych, a nawet niezauważalnych. Zdrowych, radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2022.

***

Nie ma już świątecznego śniegu,

choinki zmieniły swój zapach,
a wigilijne potrawy smakują inaczej.
My też się zmieniamy…
Tylko On rodzi się zawsze tak samo, Ten sam i taki sam;
mały, nieporadny, pokorny Bóg Człowiek!

życzę szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i dobrego 2022 już roku!

*** 

składam Ci Życzenia Radosnych Pogodnych Zdrowych i pełnych ciepłej domowej wigilijnej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Niechaj Tobie i Twoim Bliskim zawsze dopisuje Szczęście i Pogoda Ducha teraz i w nadchodzącym Nowym Roku.

*** 


na nadchodzące świąteczne dni życzę odpoczynku od spraw zawodowych, uważności i serdeczności Najbliższych, niech to będzie dobry, wyjątkowy czas


*** 

w jaki sposób w tym roku złożyć świąteczne życzenia?

Z jednej strony przychodzą mi na myśl słowa "Gwiazdy" Jaromira Nohavicy:

Dlaczego mi kłamaliście
kosmiczni rozbójnicy
niebo jest poszarpane
i leży na ulicy
znalazłem wczoraj gwiazdę
brudną i lepką jak gleba
chciałem ją niebu zwrócić
lecz nie dosięgnę nieba

Z drugiej przypominam sobie słowa Preisnerowskiej "Kolędy dla nieobecnych"

A nadzieja znów wstąpi w nas
Nieobecnych pojawią się cienie
Uwierzymy kolejny raz
W jeszcze jedno Boże Narodzenie

Pozostając w tym opisanym przez Poetów stanie dzielę się świątecznie dobrym słowem, załączając dwa utwory, które w ten grudniowy czas wybrzmiewają w mojej głowie:
https://www.youtube.com/watch?v=GVTNcetVo9k
https://www.youtube.com/watch?v=19esOcWpazM

Z wiarą i nadzieją, że to wszystko ma sens.


*** 

składam jak najserdeczniejsze powinszowania Świąteczne i Noworoczne ! Zadumy twórczej , wiary, ufności wzajemnej i spełnienia wszelkich oczekiwań i aspiracji doczesnych ,a także pryncypialnych więzi i spoistości intelektualnej naszego środowiska, i oby nigdy nam ich nie zabrakło! Pogodnych chwil świątecznych!


***tento MAIL Ti práve prináša  Radostné Vianoce a 365 šťastných dní v nastávajúcom roku.


*** 


skoro Wigilia i Boże Narodzenie tuż, tuż, więc na ten czas świętowania oraz kontemplacji Tajemnicy Betlejemskiej Nocy, ślę Ci życzenia:

Abyśmy się tak w Emmanuela wpatrzyli…
Abyśmy w Jego miłość ku nam uwierzyli…
Abyśmy się Jego Blaskiem napełnili…
Abyśmy wraz z Nim pokój światu przynosili…
Błogosławionego Czasu Bożego Narodzenia oraz wszelkich łask w Nowym roku,


*** 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przesyłam najserdeczniejsze życzenia
świątecznej radości i pokoju serca. Także zdrowia, oraz bożej opieki dla
bliskich i przyjaciół.

*** 

w ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia chciałbym życzyć odnajdywania szczęścia w małych codziennych sprawach, ciepła i nadziei, zagłębiania się w to co ubogaca i rozwija. Niechaj te święta będą pełne radości dla Pana Profesora i Najbliższych a Nowy 2022 Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem. Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami  

*** 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego” Nowego Roku”, pragnę złożyć życzeniaWszystkiego co dobre, by obfitość stołu cieszyła oko a czas poświęcony dla najbliższych okazał się najwspanialszym prezentem. Byśmy wszyscy mogli się zjednoczyć duchowo bez względu na jakiekolwiek poglądy i podziały, by nadeszła i refleksja nad życiem człeka- jakim jest każdy z NAS, by duch święty napełnił serca.  Wiarą, Miłością, Cierpliwością i zrozumieniem dla wszystkich istot, żyjących na” Matce Ziemi”.

     Nowy rok - niechaj przyniesie zdrowie, sukces w tym co sobie wymarzymy oraz radość z życia. Z wyrazami szacunku dla moich wykładowców, byłych i obecnych.

*** 


Z okazji Świąt i Nowego Roku życzę ………… (słowa, słowa, słowa) …………… ……………..        

Słowa, poprzez które zwracamy się do siebie, życząc sobie to i owo, w swojej istocie świadczą o ludzkiej ułomności, której przezwyciężenie:

- zrytualizowaną formułą (jednak) braku przejścia w świat sacrum;

- mityczną tęsknotą za nieśmiertelnością;

- unifikacją losu w logosie;

- mimesis oddane kiczowi, -

a przy tym, między słowami wrażliwość, co nas wiedzie do Drugiego.


*** 

z pełną aurą świątecznej wymowy i z serca płynących życzeń pragnę Tobie i Twojej Rodzince życzyć aby co roku powracające doświadczenie Bożych Narodzin stworzyło przemiłą okazję, aby cieszyć się dobrocią bożą, której doświadczamy w narodzinach Dzieciny i w odkrywaniu w sobie perspektywy dziecka (Bożego). A zatem tem wiele ufności, że Ojciec nas strzeże, stąd też możemy eksploatować życie i mieć odwagę don fascynacji życiem i beztroskiej zabawy w codzienności. 


*** 

Christus, Christus natus est nobis,

Venite, venite, adoremus”.

Niech Chrystus, który narodził się w Betlejem, narodzi się także w naszych sercach i napełni je pokojem, miłością i nadzieją.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia 


*** 


Życzmy sobie życzliwości dookoła, myśli i słów ufnych i jednoczących. Niech będzie to czas serdecznych spotkań i radości przeżywanej bezpiecznie w domach w gronie najbliższych, czas prawdziwej nadziei, która odnawia siły, nadaje sens życia. Niech te Święta upłyną w pełnej miłości atmosferze.

Spokojnych, pełnych ciepła i dobrych myśli Świąt oraz pomyślności 7i odporności w nadchodzącym Nowym 2022 Roku. 

***

W ten piękny, świąteczny, śnieżny i sloneczny poranek, wielkiej radości  w sercach z Narodzin Jezusa i Jego Obecności między, wiary w Ludzi i i ich mądrość - zwłaszcza w trudnych dla nas wszystkich czasach, miłości Najbliższych, która potrafi rozjaśnić wszystkie życiowe mroki oraz niewyczerpanych zasobów zdrowia i niedawania się kolejnym wirusowym mutantom

*** 


Dzisiaj narodził Chrystus Pan Zbawiciel! Święta Bożego Narodzenia są czasem spotkań rodzinnych, okazania miłości swemu bliźniemu oraz możliwością pochyłenie się nad tajemnicą Narodzenia. Pragnę życzyć Panu Profesorowi i całej rodzinie ciepła, radości, miłości, mądrych studentów:)

Niech Boże Dziecię błogosławi na każdy dzień! 

*** 

Kiedy wokół tak wiele lęku, niepewności i nieufności,

Chrystus narodzony w Betlejem daje nam

światło, które rozświetla ciemności

i nadzieję, która nie zawodzi.

Przyjmijmy od Nowonarodzonego

Miłość, Wiarę i Nadzieję, których tak bardzo potrzebujemy.

 

Życzenia rodzinnych, radosnych i zdrowych Świąt
oraz Szczęśliwego Nowego Roku***

Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy Panu i Pana BLISKIM przez cały Nowy Rok.

Przyjście Mesjasza
ADAM ASNYK

Lud cze­ka­ją­cy na swe­go Me­sja­sza
Nie zwró­ci oczu na dzie­ci­nę małą
I do bied­ne­go nie zaj­rzy pod­da­sza;
Mnie­ma, że zbaw­cę, któ­re­go cze­ka­ło
Tyle po­ko­leń, uj­rzy zie­mia na­sza
Od razu ziem­ską okry­te­go chwa­łą,
Jak na wojsk cze­le nie­wier­nych roz­pra­sza —
Mnie­ma, że wszyst­ko bę­dzie przed nim drża­ło.
Że na­wet gło­wy ugną się ksią­żę­ce,
Zda­jąc mu wła­dzę nad świa­tem...
Więc je­śli usły­szy, że się na­ro­dził w sta­jen­ce
I że mę­dr­co­wie dary mu przy­nie­śli,
Pyta ze śmie­chem: „Jak to? ten syn cie­śli
Ma rzą­dy świa­ta ująć w swo­je ręce?"

*** 

"Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania, 
by wszystko się nam rozplątało,
węzły, konflikty, powikłania"
ks. Jan Twardowski

W ten niezwykły wigilijny dzień życzę Panu, aby te święta były radosną uroczystością, pozbawioną zmartwień i trosk, a Nowodarodzony błogosławił Panu i całej rodzinie

*** 

Pozdrawiając serdecznie,
przyjmijcie życzenia, na te nadchodzące Święta i Nowy Rok. Ogrom zmian, ale mam ciągle ufność w przyszłość - 

***


dla Pana i całej Pana Rodziny życzę głębokiego przeżycia Eucharystii, spotkania z Żywym Jezusem. Niech te Święta będą niepowtarzalne i prowadzą nas, jak pasterzy i królów, do coraz głębszego doświadczenia miłości w gronie rodzinnym i na świecie. Życzę, aby Nowy 2022 Rok był czasem błogosławionym! 

*** 

Liebe Weihnachtsgrüße an Euch alle. Bis Ostern! Habt eine schöne Zeit, 

*** 


w ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia chciałbym życzyć odnajdywania szczęścia w małych codziennych sprawach, ciepła i nadziei, zagłębiania się w to co ubogaca i rozwija. Niechaj te święta będą pełne radości dla Pana Profesora i Najbliższych a Nowy 2022 Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami 


*** 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przesyłam najserdeczniejsze życzenia
świątecznej radości i pokoju serca. Także zdrowia, oraz bożej opieki dla
bliskich i przyjaciół. 

***