23 lutego 2025

Dzień Myśli Braterskiej ... z Ukrainą

 


Dzień Myśli Braterskiej (ang. World Thinking Day) jest świętem skautów na całym świecie, obchodzonym 22 lutego każdego roku także w polskim harcerstwie, niezależnie od jego  zróżnicowania organizacyjno-programowego. Data tego święta nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do dnia urodzin 22 lutego (w 1857 roku w Londynie) twórcy skautingu Roberta Stephensona Smytha Baden-Powella, Lorda Baden-Powella. 

Harcerze, ich instruktorzy spotykają się tego dnia przy kominku/ognisku, w kręgu, by podzielić się swoimi doświadczeniami, nawiązać do dziejów światowego, a w tym także polskiego ruchu skautowego/harcerskiego. W swej istocie myśl braterska jest nośnikiem współczesnego wolontariatu, filantropii, udzielania bezinteresownej pomocy i wsparcia tym, którzy są w potrzebie oraz każdemu, komu zależy na wspólnym Dobru.    

"Bratnie słowo sobie daję, 

że pomagać będziem wzajem, 

Druh druhowi, druhnie druh, 

Hasło znaj: Czuj duch!"

 


Pluralizm ruchu harcerskiego jest faktem, z którym usiłowali walczyć od czasów rewolucji solidarnościowej naczelnicy Związku Harcerstwa Polskiego, ale na szczęście obronił się, pomimo włączania autorytetów w proces blokowania wolności zrzeszania się ówczesnych. Byli wśród nich harcmistrzowie przedwojennego harcerstwa, czołowi instruktorzy "Szarych Szeregów" oraz działający w czasach PRL w podziemnej "Solidarności".  

 

 

Trzeba przypominać w trzecią już rocznicę zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę, że zaborcze, imperialistyczne działania rosyjskich polityków, są jej nekrofilnym kodem genetycznym. Dotyczyły bowiem także ruchu skautowego. Na październikowym zjeździe młodzieży komunistycznej (komsomołu) w Rosji w 1919 roku uchwalono co następuje: 

Uznając Skauting za system czysto burżuazyjnego fizycznego i duchowego wychowania w kierunku imperialistycznym, zjazd stwierdza konieczność niezwłocznego rozpędzenia wszystkich istniejących w Rosji sowieckiej organizacji skautowych (Naszi sjesdy”, str.20, punkt 2-gi). To „rozpędzenie” przeprowadzała czerezwyczajka na podstawie donosów młodych komunistów, aresztując i mordując wielu skautów rosyjskich i polskich (Maresz  Komunizm przeciwko harcerstwu (Odbitka z „Orła Białego” – styczeń 1967, nr 30/1177), Londyn: Nakładem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, 1967, s. 2 - podkreśl.moje).  

Czesław Maresz opisał leninowską taktykę komunistów wykorzystywania młodzieży w walce o zdobycie i utrwalenie władzy na zasadzie elastycznego wyczekiwania i podporządkowywania się dogodnym dla ich ataków zmianom historycznym, społeczno-politycznym, by w najbardziej odpowiednim momencie (…) skupić siły i silniej uderzyć w przeszkodę. A cele komunistów zawsze są jedne i te same: opanowanie władzy, by ją następnie sprawować metodami terroru, nie krępując się żadną moralnością, ani żadnym prawem (Tamże, s. 3).

Brakuje nam badań na temat działalności ruchu skautowego w Ukrainie, w tym także działalności polskich drużyn skautowych od początku powstania skautingu ukraińskiego po czasy współczesne.