O szkołach demokratycznych w świecie pisałem już wielokrotnie. Zorganizowałem także przed kilku laty I Międzynarodową Konferencję Edukacji Demokratycznej w Polsce, w której wzięli udział zarówno nauczyciele i uczniowie słynnej na całym świecie Summerhill z Anglii, jak i twórcy tych szkół wolnych w Niemczech. Od tamtego czasu właściwie nic się w naszym kraju szczególnego nie wydarzyło. Miała powstać taka szkoła w Łodzi, ale jej inicjatorzy napotkali na problemy, które sprawiły, że projekt spełzł na niczym.
Wczoraj otrzymałem informację, że jednak Poznań jest górą, bo właśnie w tym mieście znalazła się grupa pasjonatów przekonanych do idei tych właśnie szkół alternatywnych, które działają pod patronatem European Democratic Education Community UDEC. Powołano w Poznaniu do życia Fundację Edukacja Demokratyczna, która chce otworzyć pierwszą w Polsce "szkołę demokratyczną" na wzór Summerhill i Sudbury Valley. Inicjatorzy alternatywnego (o charakterze naśladowczym) pomysłu pedagogicznego są dobrze do tego przedsięwzięcia przygotowani, a jednocześnie zdeterminowani, o czym świadczy ich strona. Ciekawie prezentują swoje założenia twórcy projektu poznańskiej szkoły, w tym jej cele, zasady organizacji i kształcenia, istotę oraz wartość edukacji w demokracji szkolnej. Przybliżają nam także modele takich szkół w świecie oraz literaturę na ten temat. Ta ostatnia jest o tyle ważna, że mogą i powinni z niej korzystać studenci pedagogiki szkolnej, jeśli chcą wiedzieć, jak może wyglądać szkoła odmienna od powszechnie dominującej w naszym kraju.
Zamieszczone na stronie klipy filmowe znakomicie ilustrują rozwiązania dydaktyczne, wychowawcze i społeczne szkół demokratycznych, a uczestnicy tegorocznej VII Międzynarodowej Konferencji "Edukacja alternatywna - dylematy teorii i praktyki", którą organizuje Wydział Pedagogiczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie wraz z Domem Spotkań z Historią będą mieli okazję do wysłuchania referatu-prezentacji jednego z członków tej Fundacji. Może odkryje nam rąbek tajemnicy, jak dalece posunięte są prace na rzecz uruchomienia szkoły demokratycznej w Poznaniu?
Czekam z niecierpliwością na pierwsze relacje z zajęć w tej szkole. Dopiero wówczas będę przekonany, że nie pozostaje ona tylko w sferze fascynacji ideą, ale jest wdrażana w polskich realiach oświatowych. Oby się ten projekt wreszcie powiódł!
Niestety kontakt z przedstawicielami Fundacji jest bardzo trudny. Jedyna możliwość nawiązania relacji to wysłanie maila przez bramkę znajdującą się na stronie internetowej. Wysłałam już dwa maile i nie otrzymałam odpowiedzi. Próbowałam również zarejestrować się na stronie, ale wciąż czekam na odpowiedź administratora. Chciałam włączyć się w działania Fundacji, ponieważ przeczytałam zakładkę "Działaj", ale okazało się to niemożliwe.
OdpowiedzUsuńJuz udało ze pani kontaktować?
UsuńMam to samo doświadczenie, dlatego zacząłem post od ¨Może...¨. Oby nie skończyło się na szkole wirtualnej.
OdpowiedzUsuńSzanowni Państwo,
OdpowiedzUsuńBardzo dziękujemy za zwrócenie nam uwagi na problem komunikacji z fundacją. Rzeczywiście formularz do kontaktu umieszczony na stronie internetowej zawiódł technicznie. Obecnie został on wyłączony i zostanie poprawiony. Prosimy kontaktować się z nami na podany na stronie adres email: info@edukacjademokratyczna.pl W najbliższych dniach uzupełnimy brakujące informacje o fundacji.
Za dotychczasowe niedogodności przepraszamy.
Bardzo dziękujemy również Panu profesorowi za zauważenie naszych działań, odbieramy je jako wsparcie i jest to dla nas dodatkową motywacją.
Paweł Poloch
Fundacja Edukacja Demokratyczna
Yupiii! Do boju!
OdpowiedzUsuńTeraz już wszystko zależy od nas: http://www.trampolina.szkola.pl/
OdpowiedzUsuńFundacja Edukacja Demokratyczna
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie!
Jesteśmy po kolejnym spotkaniu informacyjnym dotyczącym powołania do życia wolnej szkoły demokratycznej www.tramploina.szkola.pl
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zebrało się ponad 100 osób zainteresowanych powstaniem szkoły, którzy przybyli nie tylko z Poznania i jego okolic, byli i tacy którzy przejechali ponad pół Polski na to spotkanie.
Coraz więcej osób dostrzega nie tylko potrzebę, ale konieczność zmian w szkolnictwie, zdajemy sobie sprawę, że czas tych przemian, zarówno w myśleniu o edukacji jak i w funkcjonowaniu szkół rozpoczął się na dobre.
Wszystkim przybyłym dziękujemy i serdecznie zapraszamy na następne spotkanie informacyjne - również na UAM w Poznaniu, 28 lutego, o godzinie 17.00, budynek D, sala 513.
Więcej informacji na stronach
www.trampolina.szkola.pl
www.edukacjademokratyczna.pl
Pozdrawiam
Tomasz Chudziński
Udało mi się skontaktować.
OdpowiedzUsuńUdało się skontaktować również z osobami zainteresowanymi utworzeniem szkoły demokratycznej w Krakowie.
Szkoła w Poznaniu nie jest tylko ideą. Myślę, że w polskiej edukacji zaczyna się wspaniały czas z nowymi możliwościami.
W Krakowie już działamy :) http://szkolademokratyczna.edu.pl/
OdpowiedzUsuńW Krakowie już działamy :) http://szkolademokratyczna.edu.pl/
OdpowiedzUsuń