98 proc. obywateli Ukrainy wierzy w zwycięstwo nad raszyzmem

 

(źródło: https://www.facebook.com/fidelsukhonis/) 

Drodzy Czytelnicy,

mam świadomość, że trwająca już kilkanaście miesięcy wojna w Ukrainie może budzić zwątpienie co do jej dalszych losów także wśród tych, którzy z sercem, tym, jak chata bogata, przyjęli w naszym kraju miliony matek z dziećmi, osób starszych i schorowanych a pozbawionych poczucia bezpieczeństwa w wyniku napaści wojsk Federacji Rosyjskiej na ten kraj. Okrucieństwo raszystowskich formacji jest już częściowo zahamowane dzięki umożliwieniu dozbrojenia armii Ukrainy i wsparciu ludności cywilnej przez koalicję państw świata, które nie godzą się na tak podłe zabijanie obywateli suwerennego kraju i niszczenie jego infrastruktury. Jednak pomoc Ukrainie w każdej postaci i formie jest konieczna aż do odzyskania zajętych przez rosyjski terroryzm jej terytoriów oraz pociągnięcia do odpowiedzialności karnej zabójców ludności cywilnej.

Za zgodą autora zamieszczam nadesłany do prof.  Stefana Łaszyna list od Fidela Suchonisa, który jest wydawcą i redaktorem miesięcznika "Borysten". Pismo ukazuje się w mieście Dniepr na Ukrainie.  Autor wyraża w nim ból, cierpienie, ale i nadzieję na odzyskanie przez Ukrainę pełnej suwerenności jako kraj europejski. 



 „Za nami są już obchody Dnia Niepodległości Ukrainy, która jest teraz dosłownie przesiąknięta ofiarną krwią naszych obrońców i cywilnej ludności tego kraju. Nikt, nigdy nie zapomni obywateli zabitych przez raszystów tylko dlatego, że byli Ukraińcami. Nikt nigdy nie wybaczy tortur i upokorzenia, przez które przeszły tysiące Ukraińców!

Ukraina stanie się potężnym państwem demokratycznym w kręgu narodów europejskich, zaś totalitarna Rosja, zatruta faszystowską propagandą i zaciekłą nienawiścią wobec świata pozostanie na obrzeżach cywilizacji. Obecnie nasza Ojczyzna przechodzi najtrudniejszy sprawdzian, od którego zależy przyszłość naszego kraju i losy każdego z nas.

Mimo obecnej żałoby na Ukrainie większość nie traci wiary w zwycięstwo. Świadczą o tym podzielane opinie w 2023 roku, bowiem wierzy w nie 98% Ukraińców (1% respondentów odpowiedziało, że nie wierzy, a kolejny 1% – stanowili niezdecydowani). Dla porównania w styczniu 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 56%. Co ważne, 97% obywateli ma pełne zaufanie do sił zbrojnych Ukrainy.

Zaszły w naszym kraju wystarczająco zauważalne zmiany także w poczuciu tożsamości narodowej: 94%  mieszkańców uważa się za obywateli tego kraju. Przypomnę, że w 2021 r. 76% obywateli miało takie poczucie tożsamości narodowej. Ponadto Ukraińcy zaczęli częściej rozmawiać w języku ojczystym w domu, w pracy i w szkole, ale także wyszukując potrzebne im informacje w Internecie. Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystywanie języka ukraińskiego w codziennym życiu wzrosło o 22%.

Jak mówią ludzie z doświadczeniem życiowym, ale i młodzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie: „W obronie naszej Ojczyzny jesteśmy odważni, zjednoczeni, pielęgnując w naszych sercach żarliwą miłość wobec Ukrainy i nienawiść do wroga!” Siła i moc narodu ukraińskiego tkwi w naszej jedności! Dzięki temu, że jesteśmy zjednoczeni, nie damy się zastraszyć ani złamać!

Nasza niezłomność i wytrwałość w osiągnięcie naszego pierwotnego celu, jakim jest zbudowanie wolnej, odwołującej się do wiary, demokratycznej Ukrainy, zniszczy naszego odwiecznego wroga – Rosję. Ta wojna podważyła ​​na zawsze dominację rosyjskiej państwowości, która upada na oczach całego świata, a co za tym idzie, odsłoniła jej drapieżne, mizantropijne imperium, które zostało zbudowane na krwi i łzach podbitych ludów.


Wiemy, że w tej strasznej wojnie życie utraciło tysiące naszych obywateli, ale ona zakończy się naszym zwycięstwem. Odzyskamy wszystkie nasze terytoria, które zostały zajęte przez wroga. Odrodzimy się na nowo, odbudujemy nasze miasta i wsie, będziemy sadzić nowe ogrody i obsiejemy nasze pola. Przekształcimy straszliwe pustkowie, które pozostawiono po ataku Rosji na naszej ukraińskiej ziemi, w kwitnącą oazę. Niski ukłon kierujemy w stronę ludzi z obcych krajów, którzy pomagają zwyciężyć wroga. Dzięki takim ludziom nasze zwycięstwo jest nieuniknione. Jeszcze znajdzie się na wieżach Kremla żółto-niebieska flaga. Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!” 

 

 



 

Komentarze

  1. Tekst Fidela Suchonisa przeczytałam z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem. Z jednej strony Autor wyraża ból i cierpienie narodu ukraińskiego, a z drugiej – nadzieję na jego zwycięstwo nad raszystami. Nie jestem politykiem, ale uważam, że Ukraina broni nie tylko własnej ziemi, ale porządku światowego. Swiat jej pomaga, ale ta pomoc powinna być nasilona, a teraz decyzje o niej są bardzo sformalizowane i trwają zbyt długo. Dyktator Putin podejmuje decyzje szybko i zdecydowanie.
    Bardzo dziękuję Panu Profesorowi za zamieszczanie tekstów o Ukrainie. Często zaglądam do Pana bloga i wszystkie teksty, nie tylko te o Ukrainie, czytam z wielkim zainteresowaniem. Pana blog jest fenomenalny, niespotykany i cenny. Zastanawiam się dlaczego tak niewiele jest komentarzy. Być może czytelnicy, a przypuszczam, że są nimi głównie nauczyciele, nie mają odwagi pisać, a szkoda. Daną nam szansę trzeba wykorzystać, tu, i teraz.
    Katarzyna Łaszyn

    OdpowiedzUsuń
  2. Załączam przesłany drogą mailową komentarz:
    Hitler wanted to annihilate the Yewish people, Putin is trying to annihilate the Ukrainian people and destroy the Ukrainian state. Kremlin wants to restore old colonialism at the price of its neighbors. Nobody in the neighborhood of fascist Russia can be safe. We, Ukrainians, love our freedom, our independent country. We do not want to lose eather of them. Freedom is not cheap. We know that. We pay the price. Russia is commiting crimes against humanity and war crimes on a scale not seen in Europe since the Second World War. With the help of freedom loving nations we must defend Ukraine and we must win. The Ukrainians are grateful for the help they receive from freedom loving neighbors, including Poland. The Polish and other peoples know that we fight for our freedom and theirs.
    So far thousands of innocent Ukrainian civilians have been murdered by Russia's purposeful bombardment of apartments, schools and hospitals. Thousands of Ukrainian children have been forcibly abducted and sent to Russia. Millions have been displaced from their homes. Every city and town; in Ukraine -- every Ukrainian civilian -- lives every day under constant treat of Russian terrorism. Imagine, this genocide -- commited by a member state of the United Nations Security Council in XXI Century. What a shame and tragedy!
    We must fight, we must overcome! I wish,I was much younger and could join the courageous Ukrainian Armed Forces in fight against bloody Russian aggression. This would be an honor. Russia -- a genocidal, criminal state must be defeated!
    Слава Україні! Героям Слава!
    Mykola Duplak

    OdpowiedzUsuń
  3. Я народилася і живу в Україні, біля Тернополя. Я вчителька середньої школи. Про
    блог професора дізналася від знайомого з Польщі. Мене особливо цікавлять
    тексти про Україну, які ви публікуєте. І їх багато з'явилося у вашому блозі. Дякую
    за це. Я знаю, що поляки мають добрі серця і нам дуже допомагають. Проте це
    тема для окремого реферату.
    Я з великим інтересом прочитала текст-лист Фіделя Сухоніса, який він адресував
    Стефану Лашину. Автор листа відомий в Україні. Я згідна з його оцінкою ситуації
    на нашій Батьківщині. Безперечно одне: українці не втрачають віри та надії на перемогу. Ми пишаємося нашою країною, яку так безжально нищать рашисти.
    Ф. Сухоніс стверджує, що «Ніхто і ніколи не забуде численних смертей наших громадян, убитих рашистами тільки через те, що вони українці. Ніхто й ніклоли не пробачить тортур і принижень черех які пройшли тисячі українців».
    Нам, українцям, важко, але з цим доведеться жити, бо пробачити буде важко. Я ще не знаю як воно буде. Ця війна на століття зруйнувала українсько-росийські відносини, які ніколи не були добрі, але сусідів не вибираєш.
    Ще раз, дякую вам пане професоре Сліверський за розміщення цікавих матеріалів про Україну у вашому блозі. Я буду поширювати ваші пости. А в нашому районі багато жителів знають польську мову.
    Cлава Україні! Героям слава!
    Жанна

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękny tekst zamieścił Pan Profesor. Czytałem ze wzruszeniem, ale też z niepewnością czy to dobrze przemyślane... Jest optymizm, wiara w zwycięstwo, ale też wiem, że ważny jest realizm i trudności w realizacji drogi do nowej Ukrainy - od zwycięstwa do przyszłości. Z drugiej strony - jeśli nie będzie takiej wiary, nadziei optymizmu (mimo smutku), to nie będzie nic... Za tę wiarę w zwycięstwo, za walkę podziwiam Ukraińców.
    Zbigniew Murawski

    OdpowiedzUsuń
  5. Słowa redaktora Fidela Suchonisa wyrażają smutek i tragizm Ukraińców, ich niezłomną wiarę w zwycięstwo, możliwość pokonania bestialskiego agresora. Nikt nie spodziewał się, że w pierwszej ćwierci XXI wieku, niemal w środku Europy rozpętana zostanie taka straszna wojna. Nie spodziewali się tego sami Ukraińcy. Trwająca już ponad 500 dni wojna, zadaje każdego dnia, na naszych oczach, ból i cierpienie milionom Ukraińców.
    Drugie atomowe mocarstwo świata chce zniszczyć swego sąsiada. Potencjał militarny tych dwóch państw, Ukrainy i Rosji, jest bardzo różny. W pierwszych dniach wojny niektórzy sądzili, że raszyści opanują Kijów w ciągu 3-5 dni. Nie udało się to tylko dzięki ofiarności narodu ukraińskiego i pomocy cywilizowanego świata. Pomoc nadeszła, ale zdecydowanie za późno. Pomimo optymizmu i ofiarności Ukraiców, praktycznie pomocy niemal całego świata, tragedia za wschodnią granicą przedłuża się. Codziennie giną żołnierze na froncie i cywile w spokojnych wsiach oraz miasteczkach. Niszczona jest infrastruktura tego pięknego i zasobnego w dobra kultury materialne kraju.. Straty sięgają miliardów dolarów.
    Pomoc materialna, ta zbrojna i humanitarna płynie z całego świata. Strony uczestniczące w wojnie starają się w różny sposób umocnić swoje pozycje i ciągle nie widać końca tego krwawego konfliktu. Ukraina chce odzyskać swoje terytoria, na co nie chce zgodzić się Kreml. Uważam, że każdy wrażliwy człowiek powinien wspierać Ukrainę w miarę swoich możliwości. Jedni robią to materialnie, inni duchowo, w tym publikując materiały na temat sytuacji w tym tragicznie doświadczonym kraju. Wiele uwagi sprawom Ukrainy poświęca miesięcznik „Borysten”, który jest dostępny bezpłatnie online - . https://borysten.com.ua/index.php/arkhiv-zhurnalu-borysten-2 Materiały o Ukrainie publikowane są na platformie Ukraińskiego Komitetu Kongresowego Ameryki (UKKA) – https://uali.info/. Pan Profesor opublikował na swoim blogu liczne materiały o Ukrainie, w tym o inicjatywach podejmowanych w Polsce na rzecz ukraińskich dzieci ( prof. A. Gromkowska-Melosik, UAM w Poznaniu) i recenzje książek polskich i ukraińskich autorów (m.in. obszerna i interesująca publikacja pt. „Słownik wyrazów ratujących życie” pod red. M. Palucha). Wystarczy na początku posta kliknac „Ukraina” lub „Wojna”, by miec je wszystkie w jednym miejscu - https://sliwerski-pedagog.blogspot.com/. Zachęcam do zapoznania się z materiałami o Ukrainie z tych trzech źródeł.
    Stefan Łaszyn

    OdpowiedzUsuń
  6. J’admire le sacrifice et l’héroïsme des Ukrainiens qui défendent leur patrie. Je souhaite aux Ukrainiens que ce cauchemar prenne fin et que leur héroïsme, payé par le sang et la souffrance de toute la nation, soit récompensé par la reconquête de l’indépendance. Ce souhait peut être exaucé à une condition, lorsque le bien et le mal sont mesurés par une seule et juste mesure. La défense de l’Ukraine n’est pas un défi pour les Ukrainiens eux-mêmes, c’est le devoir de tout le monde civilisé. Croyez qu’ensemble nous brillerons pour la grande victoire du bien sur le mal.
    Waclaw Pietuszynski, Francja

    OdpowiedzUsuń
  7. List Fidela Suchanisa zainteresował mnie głównie dlatego, że wśród wielu artykułów traktujących o napaści na Ukrainę po raz pierwszy zetknąłem się z oryginalnym listem człowieka, który mieszka i pracuje w walczącej Ukrainie.
    Warto było ten list przeczytać, by dowiedzieć się czym żyje Ukraina i jakie przesłanie ślą światu właśnie jej mieszkańcy.
    Sądzę, że takie właśnie listy, szeroko upowszechnione, bardzo służyłyby sprawie zwycięstwa Ukrainy.
    Chcę też bardzo podziękować Stefanowi Łaszynowi za udostępnienie mi całego blogu prof.Sliwerskiego. Mieszkam w Berlinie i pozostajemy w kontakcie.
    Jan Komaiszko

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten list zainteresował mnie głównie dlatego, że wśród wielu artykułów dotyczących Ukrainy po raz pierwszy zetknąłem się z autentycznym listen od człowieka, który mieszka i pracuje w walczącej Ukrainie.
    Warto było ten list przeczytać by dowiedzieć się, jakie nastroje panują w Ukrainie i jakie przesłanie ślą światu właśnie jej mieszkańcy.
    Sądzę, że takie listy, szeroko upowszechnione , służyłyby sprawie zwycięstwa Ukrainy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Я, українка, навчаюся в Комплексі шкіл з українською мовою навчання в Гурові Ілавецькому, хотіла би поділитися своїми думками з приводу цього листа. Чесно кажучи, цей лист викликав у мене бурю емоцій, адже тема про війну, незалежність України та ставлення людей до ситуації яка зараз склалася для мене є особливо болісною, тому що, ще в далекому 2014 році коли мені було 6 років, я відчула війну повною мірою, адже тікала разом з батьками з окупованого Луганську. Я дуже рада, що існують такі люди як Богуслав Сліверський, Фідель Сухоніс, які поширюють інформацію про Україну, українців та наших друзів які допомагають нам, адже тоді важливі теми нашого сьогодення та справжня дійсність, стають більш зрозумілішими для інших людей. Це набуває більшого розголосу. Також мені сподобалося, що після прочитання листа я відчула гордість за українців та жагу до боротьби за незалежність України. На мою думку, цей лист має в собі дуже добрий посил, адже спонукає до дій во благо України, а це є дуже важливим в наші часи.
    З повагою
    Ксенія Шевченко

    OdpowiedzUsuń
  10. Вітаю,
    Мене звати Ксенія, я є одною з учениць, яка за допомогою пані Данути Бабяк дізналася про блог. Дуже цікаво було прочитати цю статтю та деякі інші заміщені на сайті. Хотіла залишити свій коментар але не вийшло опублікувати його на сторінці, тому зміст пересилаю вам.
    «Я виросла в Україні але зараз навчаюсь у Польщі, про блог професора Сліверського дізналася від виховательки в школи. Хочу виразити вдячність за те що порушуєте таку важливу тему та розповідаєте про неї не тільки з точки зору фактів а й з щирістю, яку можна відчути навіть через монітор. Дуже важливо було почути думку друзів Батьківщини та слова підтримки України в цю непросту годину. Лист пана Сухоніса насправді зацікавив своєю точністю та вмінням передати ситуацію. Хочу виразити свою згоду з тим, як була оцінена ситуація в Україні і приємно бачити як ми поєдналися, як народ під час війни. Українці стали жертвами російської агресії та завдяки підтримці союзників та віри у перемогу яка тільки зростає можуть дати відсіч терору. Хочу подякувати професору Богуславу Сліверському за те, що пишете про Україну, пану Фіделю Сухонісу за такий чуйний лист та пану Стефану Лашину за те що поширює цей блог! Слава Україні!»
    Буду вдячна за допомогу з публікацією.
    Всього найкращого,
    Ксенія

    OdpowiedzUsuń
  11. Tekst realistyczny, związany z tragedią narodu ukraińskiego. W treści nuta wiary w : oddane bohaterstwo, rychłe zwycięstwo nad agresorem.W publikacji przesłanie ,że bez względu na przekonania , religię , inne różnice i wątpliwości , obowiązkiem światowej społeczności jest pomoc Ukrainie za wszelką cenę. Ta wojna musi się zakończyć porażką Rosji

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie będą publikowane komentarze ad personam