02 stycznia 2024

Podsumowanie prac pierwszej kadencji Zespołu Nauk Społecznych Rady Doskonałości Naukowej

 


 


 

 

Z dniem 31 grudnia 2023 roku zakończyła swoją działalność Rada Doskonałości Naukowej pierwszej kadencji (2019-2023). Starałem się na bieżąco informować środowisko pedagogiki akademickiej o zmianach w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce, które rzutowały na prowadzenie postępowań awansowych w jednostkach uczelnianych (pedagogika nie istnieje w PAN od początku powstania tej korporacji), w tym o moich inicjatywach z tym związanych a także o problemach, dylematach związanych z recenzowaniem wniosków o nadanie stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego czy tytułu naukowego profesora. 

Trudno pisać o tym, z jak poważnymi sprawami musieli zmierzyć się zarówno członkowie uczelniach komisji/rad dyscyplin naukowych jak i nasza reprezentacja pedagogów-członków RDN w Zespole Nauk Społecznych, skoro obrady tych gremiów mają zamknięty charakter. Nie była to łatwa kadencja, wolna od wielu kontrowersji i niepokojących zdarzeń, toteż ufam, że kolejne lata prac w Zespole Nauk Społecznych RDN będą sprzyjać jeszcze większej satysfakcji z aktywności eksperckiej zarówno członków RDN jak i moich koleżanek i kolegów pedagogów z uczelni posiadających kategorię B, B+ lub A.  

Podaję liczbę wniosków o powołanie recenzentów w postępowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego i o nadanie tytułu profesora w dyscyplinach nauk społecznych od 1 października 2019 roku do 31 grudnia 2023 roku: 

  

Dyscyplina nauk społecznych

X 2019-XII 2023 

Liczba wszczętych postępowań o nadanie stopnia doktora habilitowanego

X 2019-XII 2023

Liczba wszczętych postępowań o nadanie tytułu profesora

Ekonomia i finanse

119

53

Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna

24

5

Nauki o bezpieczeństwie

43

15

Nauki o komunikacji społecznej i mediach

19

2

Nauki o polityce i administracji

48

26

Nauki o zarządzaniu i jakości

107

36

Nauki prawne

115

73

Nauki socjologiczne

39

10

Pedagogika

63

23

Prawo kanoniczne

1

3

Psychologia

49

24

suma

627

270

Tabela 1. Liczba wniosków o wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora habilitowanego i profesora w dyscyplinach nauk społecznych w toku I kadencji Rady Doskonałości Naukowej (źródło: RDN, oprac. B.Śliwerski)   

Tabela nie zawiera danych o liczbie wniosków, które wymagały zmiany przewodniczącego komisji hablitacyjnej czy zmiany recenzentów w postępowaniach habilitacyjnych lub profesorskich. 

Zespół Nauk Społecznych miał znacznie więcej prac związanych z rozpatrywaniem odwołań od odmowy nadania stopnia naukowego doktora, doktora habilitowanego czy poparcia wniosku o nadanie tytułu profesora. Najwięcej uwagi członkowie Zespołu poświęcali tak odwołaniom, skargom jak i wnioskom o nadanie tytułu profesora, gdyż te ostatnie są rozpatrywane tylko w tym organie jako pierwszej instancji.  

W związku z wynikami ewaluacji dyscyplin naukowych przestało mieć znaczenie rozpttarywanie wniosków o przyznanie uprawnień jednostkom akademickim do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habiitowanego, gdyz o tym decyduje przyznana przez ministra kategoria A+,A, lub B+. Na stronie RDN systematycznie były zamieszczane komunikaty, wzory wniosków i dokumentów, poradniki dla wnioskodawców i recenzentów.  

Przed nami kolejna kadencja, toteż trudno przewidzieć, jakie będą losy wniosków, które trafią do RDN. W Zespole Nauk Społecznych kontynuuje swoją służbę 2/3 członków pierwszej kadencji, co pozwoli na przekazanie doświadczeń profesorkom i profesorom rozpoczynającym swoją pierwsza kadencję. Merytoryczna praca rozpocznie się w lutym br. zgodnie z terminarzem obrad, który jest zamieszczony na stronie RDN. W styczniu bowiem członkowie tego organu wybiorą wiceprzewodniczących RDN oraz przewodniczących i wiceprzewodniczących zespołów dziedzin nauk.