niedziela, 13 grudnia 2015

„Słodki ciężar” współodpowiedzialności Komitetu Nauk Pedagogicznych za losy PAN i polskiej pedagogiki

Pierwsze posiedzenie plenarne wybranego na nową kadencję lat 2015-2018/2019 Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN otworzył w dn. 10 grudnia 2015 r. prof. dr hab. Stanisław Filipowicz - Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN. Tego dnia nastąpiło wręczenie nominacji 28 z 30 wybranym w tajnych wyborach profesorom tytularnym i uczelnianym. Nieobecni, a usprawiedliwieni, byli profesorowie Wiesław Theiss i Henryka Kwiatkowska. Dziekan skierował do członków KNP PAN następujące słowa:

Działalność komitetu naukowego ma swoje istotne znaczenie. Ja zawsze z satysfakcją podkreślam: należy pamiętać, że w istocie dzięki aktywności komitetów naukowych PAN materializuje się niejako obecność na co dzień Akademii w naszym – najszerzej rozumianym – środowisku polskiej nauki. Przy tej okazji warto też przypomnieć sobie art. 27 Ustawy o Polskiej Akademii Nauk, który wyraźnie mówi, że korporacja uczonych PAN obejmuje wydziały, oddziały, komitety naukowe i problemowe. A więc, Szanowni Państwo, wspólnie ponosimy odpowiedzialność za losy Akademii. To jest „słodki ciężar”. Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować przede wszystkim Państwu. Bardzo też chciałbym podziękować za przyjęcie tych zobowiązań związanych z wyborem do KNP PAN.


Specjalne podziękowania kieruję pod adresem tych z Państwa, którzy zasiadają nie po raz pierwszy w Komitecie, pod adresem pana profesora Bogusława Śliwerskiego – przewodniczącego Komitetu, pana profesora Marka Konopczyńskiego – przewodniczącego Komisji Wyborczej KNP PAN, którzy podjęli szczególne starania mające na celu zaakcentowanie (w ustaleniu listy wyborców) troski o standardy wiarygodności i rzetelności naukowej, a traktowane z najwyższą pieczołowitością. To miało ogromne znaczenie, bo jak wiemy, jesteśmy dzięki temu, jak w gronie rodzinnym.

Wywołało to też pewne reperkusje. Zwrócono się nawet do Prezesa PAN z pytaniami w tej kwestii. Pan przewodniczący Komisji Wyborczej udzielał wyjaśnień. Ja też udzielałem wyjaśnień. Nasze stanowisko jest oczywiste. Pana Prezesa PAN zapewnialiśmy, że te działania służą trosce o jak najlepiej rozumiane wspólne dobro środowiska polskich uczonych.

Szanowni Państwo kieruję rzeczywiście wielkie podziękowania za te starania.

Naszym zadaniem dzisiaj jest w pierwszej części inauguracja prac Komitetu, a w drugiej części podjęcie czynności, które pozwolą Komitetowi jak zawsze ukonstytuować się, czyli wybrać władze. Oczywiście zaczniemy od aktów powołania każdego z członków Komitetu, co z wielką satysfakcją i przyjemnością będę mógł uczynić."


Niniejszym pragnę poinformować o wyniku wyborów:

- Przewodniczącym – elektem został prof. dr hab. Bogusław Śliwerski

- Zastępcami przewodniczącego zostali profesorowie:


1) Dorota Klus-Stańska (Uniwersytet Gdański),

2) Marek Konopczyński (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych – PEDAGOGIUM w Warszawie),

3) Barbara Kromolicka (Uniwersytet Szczeciński),

4) Stefan Kwiatkowski (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie),


5) Zbyszko Melosik (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

- Sekretarzem naukowym został wybrany prof. Jerzy Nikitorowicz (Uniwersytet w Białymstoku).

Członkami Prezydium zostali profesorowie:

1) Zenon Gajdzica (Uniwersytet Śląski);


2) Wiesław Jamrożek (UAM w Poznaniu);3) Mirosław Kowalski (Uniwersytet Zielonogórski);

4) Amadeusz Krause (Uniwersytet Gdański);

5) ks. Marian Nowak (Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie);


6) Mirosław J. Szymański (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie);

7) Władysława Szulakiewicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Członkami Komisji Wyborczej (kadencja 2019-2023) zostali profesorowie:

1) dr hab. Krystyna Ablewicz (prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego);

2) dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik (prof. UAM w Poznaniu);

3) dr hab. Roman Leppert (prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)- przewodniczący Komisji;
4) dr hab. Mirosław Sobecki (prof. Uniwersytetu w Białymstoku);

5) prof. dr hab. Marzenna Zaorska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).(fot. Nominację odbiera prof. dr hab. Tadeusz Pilch)


Zgodnie z § 11 Uchwały Nr 1 (3) /2012 Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN z dnia 30 stycznia 2012 r.:
1. Komitet dokonuje wyboru do swojego składu kandydatów na specjalistów i ekspertów, których na jego wniosek powołuje dziekan Wydziału I.

2. Specjalista bierze udział w pracach Komitetu na zaproszenie Prezydium do wykonania konkretnych zadań.

Członkami – Specjalistami KNP PAN zostali wybrani:

1) dr hab. prof. APS Józefa Bałachowicz (APS w Warszawie) – do prowadzenia Zespołu Edukacji Elementarnej przygotowującego ekspertyzy projektów ustaw oświatowych i rozporządzeń MEN w zakresie edukacji wczesnoszkolnej;

2) dr hab. Ewa Bochno (UZ w Zielonej Górze) – do zainicjowania współpracy KNP PAN ze studenckimi kołami naukowymi pedagogów;

3) dr Radosław Nawrocki (UAM – Wydz. W Kaliszu) – do opiniowania aktów prawnych i polityki oświatowej organów władzy centralnej;

4) dr Sławomir Pasikowski (Akademia Pomorska w Słupsku) – do ogólnokrajowych konsultacji w zakresie badań empirycznych w naukach o wychowaniu;

5) dr Paweł Rudnicki (DSW we Wrocławiu) – do realizowania zadań związanych z ewaluacją polskich i zagranicznych grantów badawczych w naukach pedagogicznych;

6) dr Agata Rzymełka-Frąckiewicz (UŚl w Katowicach) – do pracy w Sekcji Polityki Oświatowej KNP PAN;

7) prof. dr hab. Barbara Smolińska–Theiss (APS w Warszawie) – do współpracy KNP PAN z Rzecznikiem Praw Dziecka;

8) dr Joanna Wierzejska (UMCS w Lublinie) – do zadań związanych z monitorowaniem reformy szkolnictwa zawodowego w Polsce;

9) dr Piotr Zańko (Uniwersytet Warszawski) – do zadań związanych z diagnozą pedagogiki wobec kultury masowej i popularnej.

Wszystkie wybory miały charakter tajny.

Nowy rok 2016 korporacja uczonych - pedagogów rozpocznie przygotowaniami do nowych zadań, ale i wyzwań przenikających tak z naszej dyscypliny naukowej, jak i polityki oświatowej oraz w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego. Życzę wszystkim członkom KNP PAN gotowości do szeroko pojmowanej służby na rzecz nauki i oświaty oraz towarzyszącej zaangażowaniu satysfakcji.15 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Witam,
ze zdjęć wynika, że fajny KLUB SENIORA stworzyliście. Tymczasem trzeba młodej krwi, z ciekawymi pomysłami, które tchnęłyby nowego ducha w podupadającą polską pedagogikę.
Chyba Pan Profesor podziela moją opinię?

Anonimowy pisze...

Anonimowy ma dużo racji, że brak młodych ludzi w KNP PAN. Zadecydowały o tym demokratycznie przeprowadzone wybory. Oznacza to, że młodzi nie mają odpowiedniego poparcia i siły przebicia.

PEDAGOG - ŚLIWERSKI pisze...

Nie podzielam. Proszę doczytać ten wpis do końca.

Anonimowy pisze...

Jakoś nie widać w prezydium ludzi prof.Pilcha od wiadomego manifestu w sprawie 6-latków ... ;-)

Maria Donevska pisze...

Panie Profesorze ,gratuluje kolejnego wyboru na stanowisko przewodniczcego KNP.I pomyslec ,ze moze i ja mialam jakis maly wplyw na tak wspaniala kariere?

PEDAGOG - ŚLIWERSKI pisze...

Bardzo dziękuję za gratulacje i potwierdzam. Gdyby nie Twoja rekomendacja w UŁ, pewnie nie pracowałbym naukowo, gdyż miałem być zatrudniony w Komendzie Hufca Łódź-Śródmieście. Pamiętam to wsparcie i staram się oddać je młodszym pokoleniom.

Anonimowy pisze...

Witam Profesorze,

składam Panu gratulacje z powodu wyboru Pana osoby na stanowisko przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.To prestiżowe wyróżnienie.Gratuluje.Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

A powinni być? Dlaczego? Czyżby prezydium miało skupiać wszystkich członków Komitetu?

Anonimowy pisze...

a anonimowy to jaki klub reprezentuje - hejterów czy frustratów?

Anonimowy pisze...

Nie twierdzę, że powinni, wręcz przeciwnie! Ale ich brak w prezydium to też znak ich pozycji w naukach pedagogicznych ... ;-)

PEDAGOG - ŚLIWERSKI pisze...

Dlaczego? O ich pozycji świadczy ich naukowy dorobek oraz fakt ich wyboru do KNP.Nie każdy może lub chce działać w ciałach kierowniczych.

Anonimowy pisze...

Serdecznie gratuluję Wybranym. Nominowanym (czy choćby pomyślanym jako kandydaci i kandydatki) też naeżą się gratulacje, choć pewnie nie każdy by się z nich cieszył. Życze owocnej pracy KNP PAN w nowej kadencji.

sl pisze...

Panie Profesorze, serdecznie gratuluję wyboru. Tytuł postu świadczy, że czuje Pan współodpowiedzialność KPN za losy polskiej pedagogiki. Jestem przekonany, że nikt lepiej od Pana nie pokierowałby tym zacnym gremium. Na wyniki poczekajmy. Zyczę powodzenia.

Anonimowy pisze...

Uwaga Anonimowego z 14:05 jest zrozumiała - młodzi naukowcy patrzą na władze w Komitecie i czują to samo, co młodzież polska, patrząca na partie polityczne - nie dopuszcza się młodych ludzi do głosu, nie ma on znaczenia. To dlatego mamy teraz taki przewrót polityczny - zmiana musiała w końcu nadejść.

PEDAGOG - ŚLIWERSKI pisze...

Byłaby ta uwaga zrozumiała, gdyby odpowiadały jej fakty. Tymczasem po raz pierwszy ten właśnie Komitet wprowadzil do gremium 7 młodych doktorów, a nie profesorów!