Obradujący w dniu 19 czerwca 2023 roku członkowie Rady Doskonałości Naukowej otrzymali informację o liczbie dotychczas wszczętych postępowań na stopień naukowy doktora habilitowanego. Odzwierciedlają one pewną dynamikę procesów awansowych we wszystkich dyscyplinach naukowych, a tym samym poziom zaangażowania i zasobu kadr naukowych ze stopniem naukowym doktora.
Ci uczeni, którzy złożyli wniosek w RDN o wszczęcie postępowania o nadanie im stopnia doktora habilitowanego, załączyli autoreferat oraz wykaz osiągnięć naukowych.
Poniżej są liczby takich wniosków w sprawie
nadania stopnia doktora habilitowanego z wszystkich dziedzin, a zatem i dyscplin naukowych:
10'
2019 rok - 73 wnioski
2020
rok - 772 wnioski
2021
rok - 1081 wniosków
2022
rok - 1001 wniosków
do
5.06.2023 roku - 631 wniosków.
łącznie było 3 558 wniosków
Podobnie jak w omawianym wczoraj zestawieniu danych o wszczętych postępowaniach na tytuł profesora, można dostrzec w 2021 roku wzrost o ponad trzysta wniosków w stosunku do roku 2020 i utrzymanie niemalże na tym samym poziomie tak wysokiego wskaźnika w 2022 roku.
Jeśli w ciągu tylko pięciu miesięcy 2023 roku zarejestrowano w RDN 631 wniosków, to można się spodziewać, że liczba ta przekroczy tysiąc do końca września bieżącego roku. Od 1 października uczeni wszystkich dyscyplin naukowych będą musieli przystąpić do kolokwium habilitacyjnego.
Do
tego czasu obowiązek ten dotyczył uczonych z dziedzin nauk teologicznych,
humanistycznych i społecznych. Z psychologicznego punktu widzenia doktorzy
pozostałych dziedzin naukowych mogą przyspieszyć składanie wniosków w RDN, by
uniknąć obowiązkowego kolokwium. Być może będzie to następstwem tegorocznej
nowelizacji Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, mimo iż kolokwium nie
podlega ocenie członków komisji habilitacyjnej, a jedynie ma umożliwić im
poznanie kandydata ubiegającego się o habilitację.
Analogicznie
do wczorajszego wpisu podaję, jak wygląda sytuacja w Zespole Nauk Społecznych
RDN, tzn. ile było procedowanych w nim wniosków oraz jakie były ich losy. O niepowodzeniach habilitantów świadczy fakt kierowania do RDN odwołań w związku z uchwałą odpowiednich rad
dyscyplin naukowych w sprawie odmowy nadania stopnia doktora
habilitowanego:
(źródło: opracowanie własne)
Z powyższych danych wynika, że najwyższa liczba porażek miała miejsce w naukach prawnych, naukach o polityce i administracji, pedagogice, naukach o komunikacji społecznej i mediach, naukach socjologicznych, naukach o zarządzaniu i jakości, w ekonomii i finansach oraz w psychologii. Jeśli porównamy te dane z liczbą jednostek naukowych, które mają uprawnienia do nadawania stopni naukowych w powyższych dyscyplinach, to dostrzeżemy zachodzący między tymi zmiennymi związek: