20 lutego 2025

Nominacja profesorska dla pedagoga Uniwersytetu Śląskiego Macieja Witolda Bernasiewicza

 



Prezydent Andrzej Duda podpisał nominację profesorską pedagogowi społecznemu z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, adiunktowi  w Instytucie Pedagogiki - dr. hab. Maciejowi Witoldowi Bernasiewiczowi (ur. 1979). 

Jest to niezwykle ważne w pedagogice akademickiej wsparcie kadrowe w zakresie dynamicznie rozwijających się dyscyplin nauk o wychowaniu, jakimi są pedagogika resocjalizacji i profilaktyki społecznej oraz pedagogika społeczna. Śląski pedagog jest kolejnym wychowankiem znakomitej SZKOŁY NAUKOWEJ profesora ANDRZEJA RADZIEWICZA-WINNICKIEGO, u boku którego rozwijał swoją wiedzę, zdobywał doświadczenie naukowo-badawcze i kolejne stopnie naukowe. 

Jego Mistrz przyjął go do pracy w Katedrze Pedagogiki Społecznej z dniem 1 lutego  2004 roku i z nią M. Bernasiewicz był związany do 2019 roku, a więc do momentu zlikwidowania przez władze Uniwersytetu Śląskiego katedr i zakładów. Od 2019 roku jest zatem zatrudniony w Instytucie Pedagogiki UŚl w grupie pracowników naukowo-badawczych. 

Drogę do naukowego szczytu M. Bernasiewicz pokonywał sukcesywnie broniąc dysertację doktorską w 2008 roku w macierzystej uczelni. Tytuł rozprawy doktorskiej brzmiał - „Popularne dyskursy światopoglądowe skierowane do młodzieży współczesnej (na przykładzie czasopism i tekstów muzycznych)” a jej promotorem był prof. dr hab. Zbyszko Melosik z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. 

Habilitacja miała miejsce w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w 2015 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie  pedagogika. Tytuł rozprawy habilitacyjnej brzmiał: „Yuppie oraz Squatter. Globalne style życia w lokalnych środowiskach wychowawczych”. Osiągnięcia naukowe Profesora  dotyczą zagadnień związanych z resocjalizacją młodzieży i pedagogiką społeczną.  

Na szczególną uwagę zasługują jego rozprawy dotyczące recepcji przez młodzież współczesnej (pop-)kultury, ale także dotyczą etiologii przestępczości, metod  pracy z osobami niedostosowanymi społecznie oraz roli środowiska rodzinnego w procesie inkulturacji jednostek z różnych grup społecznych. Profesor M. Bernasiewicz jest autorem łącznie: 96 prac naukowych, obejmujących także 8 monografii naukowych (w tym współautorskie), 73 artykułów i rozdziałów w recenzowanych czasopismach i monografiach naukowych oraz 15 opublikowanych recenzji i haseł do przedmiotowego słownika.

W latach 2008-2022 odbył staże naukowe w zagranicznych uniwersytetach w:  Weiterbildungszentrum der Greien Universität w Berlinie; Pedagogische Hochschule w Wiedniu; w lnstytut Meziobororych Studii w Republice Czeskiej; w The Department of Sociology and Criminal Justice, University of North Carolina w Pembroke oraz w ramach Erasmusa  w University Rotterdam w Niderlandach. Ma znaczący wkład w kształcenie młodych kadr naukowych, bowiem wypromował już 3 doktorów nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, a także recenzował 12 dysertacji doktorskich i był członkiem komisji habilitacyjnych w 12 postępowaniach jako ich członek lub recenzent. 

O najnowszej książce profesora  wydanej w UŚl pod intrygującym tytułem "Wychować geniusza. Rodzice w biografiach wybitnych twórców  kultury i nauki polskiej" (2024) pisałem wcześniej  w blogu.   Wydał też takie rozprawy, jak m.in.: 

Family Life and Crime. Contemporary Research and Essays (współaut. N. Noszczyk-Bernasiewicz) (Katowice, 2017); 





Interakcjonizm symboliczny w teorii i praktyce resocjalizacyjnej (Kraków, 2011), 



Młodzież i popkultura. Dyskursy światopoglądowe, recepcja i opór (Katowice, 2009), 






Yuppie oraz squatter. Globalne style życia w lokalnych środowiskach wychowawczych (Katowice,  2013). 





Gratuluję Profesorowi uzyskania powyższej nominacji i życzę dużo satysfakcji z dalszej pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i recenzenckiej.