14 lutego 2025

Międzynarodowe rady w czeskich uniwersytetach

 


 (foto - BŚ) 


Polscy akademicy są mistrzami kształtowania sfer pozoru. Jedną z nich jest umiędzynarodowienie nauki. Nauki - owszem, tylko nie polityki zarządzania uniwersytetami. Ta zresztą jest wciąż na niskim poziomie, bo mamy tendencję do ksobności, samozachwytu i odwzajemniania wdzięczności, w związku z tym polskie uczelnie państwowe mają swoje krajowe rady. Ów organ ma charakter doradczy dla rektora, ale na poziomie krajowym, wewnątrzinstytucjonalnym. 

W niczym nie zmienia on polityki naukowej czy dydaktycznej, gdyż najczęściej koncentruje się na problemach ekonomicznych i infrastrukturalnych uczelni oraz na ustaleniu wysokości wynagrodzenia jej władz. Z wzajemnością.   Właśnie z tego powodu członkami rad uczelni są zarówno wybitni jak i mierni uczeni, ale tym ostatnim  trzeba było jakoś podziękować za jakiś rodzaj wiedzy czy wcześniej pełnioną funkcję np. dziekana własnego czy zaprzyjaźnionego wydziału. 

Czesi okazali się zdecydowanie bardziej realistycznymi i odpowiedzialnymi zarządcami autonomicznych uczelni, bowiem oprócz rady uniwersyteckiej powołują do życia jeszcze międzynarodową radę uniwersytetu (International Advisory Board). Dzięki temu realnie zadbali o prestiż w skali międzynarodowej, gdyż na członków takich rad powołują rzeczywiście najwyższej klasy autorytety naukowe w ramach strategii rozwojowej uniwersytetu i wzmocnienia współpracy własnych uczonych z zagranicznymi badaczami, konsorcjami naukowymi. 

Najlepszy w Czechach Uniwersytet Karola w Pradze powołał Międzynarodową Radę już w 2014 roku, która działa kadencyjnie, a więc jej skład zmienia się co kilka lat. Dzięki temu następuje wymiana nie tylko naukowych doświadczeń, ale i know how naukowych projektów, powoływania zespołów badawczych, współtworzenia przestrzeni dostępu do autentycznej współpracy i wymiany kadrowej. 

Jak informuje Uniwersytet Karola w Pradze: Międzynarodowa Rada UK jest organem doradczym przede wszystkim do opiniowania głównych kierunków pracy naukowej i dydaktycznej, jej centrów badawczych i wewnętrznego finansowania tych zadań. Zadanie tej Rady jest zwiększenie  międzynarodowego prestiżu Uniwersytetu Karola i wsparcia wyższego poziomu działalności badawczej i dydaktycznej w takim stopniu, by jeszcze lepiej wypadała w międzynarodowych porównaniach i potwierdziła swoją rolą rozpoznawalność uczelni jako „research university“. 

Właśnie dlatego powołuje się do składu Rady wybitne osobistości naukowe i pedagogiczne, które są zatrudnione w najlepszych instytucjach zagranicznych. Zakłada się, że Rada będzie spotykać się regularnie raz w roku w Pradze przy okazji znaczących wydarzeń UK.W posiedzeniu rady będą uczestniczyć także organy doradcze rektora - (Advisory Board). W ciągu roku rada może odbywać też telekonferencje lub debatować zdalnie".  

Także drugi znaczący w Czechach Uniwersytet Masaryka w Brnie powołał taką radę (Mezinárodní vědecká rada Masarykovy univerzity). Wyraźnie podkreśla się, że w tej uczelni "Międzynarodowa Rada Naukowa jest niezależnym organem składającym się z międzynarodowo uznawanych uczonych, którzy zaliczani są do czołowych uczonych w swoich dyscyplinach. Cenieni specjaliści mają za zadanie pomagać uniwersytetowi w kształtowaniu naukowej strategii i proponowania  suwerennych opinii oraz porad dotyczących problematyki badawczej. Rada powinna odbyć jedno posiedzenie każdego roku". 

 „Mezinárodní rada” została powołana także  w Uniwersytecie Palackého w Ołomuńcu jako organ doradczy rektora, który proponuje suwerenne opinie i doradztwo w zakresie badań naukowych. Rada ma za zadanie:

  • proponować stanowisko i zalecenia w zakresie oceniania poziomu nauki i badań na UP,
  • doradzać w zakresie finansowania nauki i badań na UP,
  • opiniować strategiczne materiały dotyczące naukowobadawczej działalności na UP,
  • z własnej inicjatywy lub na wniosek rektora dzielić się opinią w innych sprawach związanych z działalnością naukowo-badawczą”.

 

Podobnie  mają odrębny organ, jakim jest Międzynarodowa Rada (Międzynarodowy Panel Ewaluacyjny czy Międzynarodowa Komisja): Uniwersytet Ostrawski, Uniwersytet PardubickiUniwersytet Hradec Kralove, Uniwersytet Jana Ewangelisty Purkyne w Usti nad ŁabąUniwersytet Tomasza Baty w ZliniePołudniowoczeski Uniwersytet w Czeskich Budziejowicach



Można poważnie zajmować się umiędzynarodowieniem nauki i uniwersytetu? Można.