poniedziałek, 9 stycznia 2017

Podpisze" - Nie podpisze- Podpisze?- Nie podpisze...


Kto pamięta z dzieciństwa zrywanie liści akacji i wróżenie z nich? Trzeba było oddzielić listki od ogonka i zsypać je w jedną kupkę, a następnie położyć na niej lewą dłoń. Czekamy ok. 5 minut, a następnie sprawdzamy, ile listków i w jakich układach przykleiło się do niej. Jeżeli na dłoni nie znajdzie się ani jeden listek, należało wróżbę powtórzyć.

Akacja od czasów starożytnych jest uważana za drzewo magiczne. Jej liście służyły do przepowiadania przyszłości. W Polsce znamy prostą wróżbę z akacji „kocha, lubi, szanuje". Pełniejszą wersję akacjowej przepowiedni znajdujemy w tradycji staroniemieckiej.

No dobrze, ale jak i po co przywoływać tę wróżbę zimą, kiedy nie ma liści akacji? Ba, na dodatek jest to wróżba z tradycji staroniemieckiej, a niektórzy w naszym kraju strasznie nie lubią naszych sąsiadów. Ja też bym mógł ich nie lubić, a nawet nienawidzić, bo spalili mojego dziadka żywcem w więzieniu Moabit, w Berlinie, w okresie II wojny światowej. Mam w tym kraju jednak wielu znajomych, a nawet kilku przyjaciół, zarówno we wschodniej, jak i zachodniej jego części. Polecam najnowszy numer periodyku "Paedagogia Christiana", który jest poświęcony pedagogice przebaczania.

Z czego zatem powinniście powróżyć, czy w poniedziałek Prezydent III RP Andrzej Duda podpisze nowelizację Ustawy oświatowej czy też jej nie podpisze? Kocha, lubi, szanuje? Czy może nie kocha, nie lubi i nie szanuje?

Ciekaw jestem, czy są obstawiane zakłady pieniężne z tej okazji. To mogłaby być szansa na duży zysk lub małą stratę, albo na odwrót - w zależności od tego, co mamy na myśli. Co ma Prezydent na myśli - nie wiem, ale dziennikarze już spekulują, także blogerzy i badacze różnej maści. Oto pan dr Bogdan Stępień chciałby, żeby pan Prezydent nie podpisał, bo minister Anna Zalewska postawiła najwyższą władzę w III RP w żenującej sytuacji. Sam jednak wskazuje na 45 wariantów:

Minister Anna Zalewska - zdaniem tego analityka prawa finansowego w oświacie - podpisała akt wykonawczy do Ustawy samorządowej (rozporządzenie), który dotyczy podziału subwencji oświatowej na 2017 r.. Są w nim wskazane przydziały środków budżetowych m.in. na likwidację gimnazjów. Jak to jest możliwe? Jeszcze Prezydent nie podpisał ustawy likwidującej gimnazja, a pani minister hula gula...

Nie musiała zrywać listków akacji? Ona wiedziała już 30 grudnia, że Prezydent, czy mu się to podoba, czy nie, musi tę Ustawę podpisać? Chyba, że pani Zalewska zaczyna już sama zrywać wysuszone listki akacji, żeby przewidzieć - Zwolnią mnie z MEN? Czy nie zwolnią? Czy prezes mnie lubi? Czy nie lubi? Byłam zderzakiem? Czy może taranem?

Pani minister - podpowiadam za blogerem wróżbitą, jak odczytywać układ listków na dłoni:

- Krzyż ułożony z liści akacji to bardzo pomyślny znak wróżebny. Zapowiada, że w najbliższym czasie nie zdarzy się nic, co mogłoby zakłócić przyjazną atmosferę w Waszym związku.(...)

- Jeden listek. Najbliższe dni będą dla Ciebie niezwykłym przeżyciem. Odkryjesz, że na nowo zakochałaś się w swoim partnerze. Zapragniesz więc przychylić mu nieba.(...)

- Dwa listki w pionie: Będziesz świadkiem niezbyt przyjemnego wydarzenia, które sprawi, że Twoje uczucia zostaną wystawione na ciężką próbę. Dowiesz się czegoś, o co nigdy nie posądzałabyś ukochanego.(...)

- Kompozycja bezwładna. Gdy listki akacji utworzą bezładną kompozycję, jest to znak, że wplątałaś się w niezwykle skomplikowany związek. (...)


No i co Wam wyszło? Podpisze czy nie podpisze?

----

PODPISAŁ.

11 komentarzy:

 1. Tomasz Chodubski9 stycznia 2017 00:27

  Weto prezydenckie! Rozwiązuje problem bałaganu przy wdrażaniu reformy min.Zalewskiej. Prezydent podkreśla swoją samodzielność, vide presja #UchoPrezesa. Szansa na rozwiązanie problemu w parlamencie - weto zmusza do przerwania bojkotu, celem zmajoryzowania posłów PiS, aby tego weta 3/5 nie odrzucili, co stałoby się przy nieobecności części opozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prezydent podpisze! Nie zacznie nagle hurtowo wetować wszystkiego co z rządu. Żeby mógł się wykazać samodzielnością była ustawa o zgromadzeniach... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpisze jak wróci z nart. Może być z datą wsteczną, nie takie numery już w tej kadencji przechodziły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi wychodzi, że podpisze. A swoją drogą - dyskretny żarcik.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawetuje, żeby zachować twarz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe ilu nauczycieli gimnazjów zasili szeregi osób bezrobotnych? Zdradzono ich o świcie!?

  OdpowiedzUsuń
 7. Najwyraźniej były "dwa listki w pionie", bo byłam "świadkiem niezbyt przyjemnego wydarzenia"...

  OdpowiedzUsuń
 8. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Profesor-Zygmunt-Bauman-nie-zyje-Mial-92-lata,wid,18668343,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak chodzi o mnie, to Pan Andrzej Duda - Prezydent III RP, po dzisiejszej swojej decyzji ma u mnie pozamiatane. Dzisiaj dokonał On wyboru, ja wyboru dokonam za około 3.5 roku.
  Czy El Comandante to zakuma, o co w tym wszystkim chodzi? Czy El Comandante myśli, że większość narodu polskiego należy do ludu głupiego, który wszystko kupi? Naprawdę?

  Serdeczne pozdrowienia,
  dla El Comandante - (ajatollaha?),
  z Gór Świętokrzyskich,
  Bogdan Stępień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja decyzje Pana Prezydenta RP uważam za trafną.

   Usuń
 10. Ani to decyzja trafna, ani nietrafna, bo sama likwidacja gimnazjów, bez fundamentalnych zmian w sposobie podejścia do metod, treści, zasad funkcjonowania itd., to zmiana w poprzek tego, co naprawdę jest potrzebne i oczekiwane.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.