wtorek, 29 marca 2016

Nowy - międzyuczelniany kierunek studiów - "Rewitalizacja miast"


Nareszcie zaczyna się w szkolnictwie publicznym ruch zmian we właściwym kierunku. Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka powołują z nowym rokiem akademickim 2016/2017 wspólny kierunek studiów - "REWITALIZACJA MIAST".

Przed Świętami Wielkanocnymi w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi został podpisany w tej sprawie przez władze miasta - Prezydent m. Łodzi Hannę Zdanowską oraz rektorów w/w uczelni - prof. Włodzimierza Nykiela i prof. Stanisława Bieleckiego list intencyjny. Tym samym zostanie uruchomiony unikatowy w skali kraju międzyuczelniany kierunku studiów magisterskich o profilu praktycznym – rewitalizacja miast.

Jak informuje Biuro prasowe UŁ:

Rewitalizacja to temat bardzo złożony, który obejmuje kwestie nie tylko urbanistyczne, ale również ekonomiczne i społeczno-kulturowe. Nowy kierunek studiów pozwoli studentom na interdyscyplinarne i wszechstronne podejście do zagadnienia rewitalizacji. Utworzenie w Łodzi takiego kierunku to m.in. odpowiedź na potrzeby miasta, które wdraża od lat programy rewitalizacyjne.

Program nowych studiów obejmie m. in. zajęcia z aktywizacji i partycypacji społecznej, gospodarki miejskiej, technologii budowlanych, architektury i urbanistyki, marketingu i planowania społecznego, tożsamości i dziedzictwa kulturowego miast. Studenci zyskają wiedzę i umiejętności dotyczące właściwego kształtowania procesów rewitalizacyjnych.

Studia przygotują wysokiej klasy koordynatorów i zarządców obszarów rewitalizacji, posiadających wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące kompleksowej odnowy obszarów zdegradowanych. Profesjonalna kadra pozwoli w przyszłości na sprawne kreowanie i wdrażanie programów rewitalizacyjnych w Łodzi, regionie i kraju.

W ramach kierunku Rewitalizacja studenci będą mogli wybrać jedną, z trzech ścieżek edukacyjnych: ekonomiczno-gospodarczą albo społeczno-partycypacyjną opracowywane przez Uniwersytet Łódzki oraz architektoniczno-budowlaną opracowywaną przez Politechnikę Łódzką.


Z nowym rokiem akademickim interdyscyplinarne i transdyscyplinarne studia będzie mogło podjąć 60 osób. Zwracam uwagę na to, że łódzka pedagogika ma w tym przedsięwzięciu swój znaczący udział.

7 komentarzy:

 1. Super! Może ktoś zajmie się tymi bezdomnymi wykurzonymi ze swych schronień przy okazji wyburzania opustoszałych pozornie kamienic pod Nowe Centrum Łodzi i wycinki chaszczy wzdłuż linii kolejowej z Dworca Łódź Fabryczna. Budowle i ludzie mają ze sobą więcej wspólnego, niż sugerowałby to dotychczasowy podział nauk.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trwają już debaty ekspertów "dobrej" zmiany w edukacji. Pan jest jednym z nich. mógłby Pan opowiedzieć cokolwiek o tym, co tam się dzieje? Firmuje Pan te zmiany swoim nazwiskiem. Nic nie zwolni Pana z odpowiedzialności za ich skutki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy ma złych informatorów. Nie jestem uczestnikiem żadnego gremium "dobrych zmian", niczego tez nie firmuję.

   Usuń
  2. Zdaje się piszą o tym w Wikipedii:

   "W grudniu 2015 został członkiem Grupy Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej[4]."

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_%C5%9Aliwerski

   Usuń
  3. Proszę zajrzeć na stronę MEN nie do śmietnika.

   Usuń
  4. Proszę zajrzeć na stronę MEN nie do śmietnika.

   Usuń
 3. Grupa Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji:
  1.dr hab. Joanna Angiel
  2.mgr Izabela Buczek
  3.mgr Anna Dobropolska
  4.mgr Dorota Dziamska
  5.mgr Małgorzata Grzebień
  6.dr hab. Adam Hibszer
  7.dr hab. Leszek Jazownik
  8.dr Zenon Kachnicz
  9.mgr Renata Kluska
  10.dr Zofia Kluz
  11.dr Grażyna Komarzyniec
  12.mgr Daniel Łempicki
  13.dr Bronisław Matusz
  14.prof. dr hab. Andrzej Nowak
  15.mgr Urszula Poziomek
  16.dr Michał M. Poźniczek
  17.mgr Agata Różańska
  18.prof. UKSW dr hab. Witold Starnawski
  19.mgr Agnieszka Stawicka
  20.prof. UŁ dr hab. Elżbieta Szkurłat
  21.mgr Maria Wesołowska – Starnawska
  22.mgr Grzegorz Urbanek
  23.prof. Andrzej Waśko
  24.dr Adam Zemełka

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.