piątek, 22 sierpnia 2014

Wkrótce koniec wakacji

Na fb ktoś napisał: "Urlop to czas, w którym przeszłość należy utopić w promieniach słońca".Powoli kończy się czas wakacji, urlopu. Niektórzy zapewne dobrze odpoczęli, nie musieli zajmować się sprawami zawodowymi czy społecznymi, tylko wraz z rodziną lub przyjaciółmi oderwali się od problemów lub wydarzeń, które mają na co dzień.


O tych, którzy z życzliwością i cierpliwością czytali moje wpisy, będę pamiętał i gromadził kolejne refleksje, recenzje, relacje czy spostrzeżenia, by podzielić się nimi po powrocie, a nastąpi to - mam nadzieję - z dniem 1 września.

Dla niektórych z nas będzie to początek kolejnego roku przedszkolnego i/lub szkolnego. Dla innych zacznie się okres przygotowań do nowego roku akademickiego. Ufam, że tegoroczni kandydaci na studia dokonają rozsądnego wyboru. Z wielu wyższych szkół prywatnych odeszli już kolejni profesorowie a z niektórymi właściciele sami rozwiązali umowy, by ratować resztki własnych zysków lub nabrać kolejnych naiwnych na oferty, które nie zostaną spełnione. Polska Komisja Akredytacyjna opublikowała wykaz wyższych szkół prywatnych i uczelni publicznych, które wprawdzie jeszcze kształcą na kierunku pedagogika, ale w nowym roku akademickim 2014/2015 będą ponownie kontrolowane. Ze zdumieniem czytam, że po raz kolejny jedna z wyższych szkół prywatnych w Łodzi otrzymała ocenę warunkową, czyli od dwóch lat nie spełnia minimalnych wymogów, inna zmieniła nazwę. Reklamy zaś takie, jakbyśmy mieli do czynienia z Harvard University. Ciekawy jest powód tego stanu rzeczy. Tak jest nie tylko w Łodzi. Coraz więcej szkół prywatnych nie spełnia obowiązujących kryteriów.


Dobrze, że są jeszcze wśród uczelni wyższych nieliczne, ale wartościowe akademicko społeczności z uprawnieniami do nadawania stopni naukowych (DSW we Wrocławiu, Ignatianum w Krakowie i Pedagogium w Warszawie). W czasie wakacji nikt w nich zapewne nie próżnował, bo był to też czas na przygotowanie atrakcyjnych programów kształcenia, nowych specjalności, opracowywanie kolejnych wniosków badawczych czy dotyczących podnoszenia jakości kształcenia. Dochodzą do nas sygnały, że wzrasta zainteresowanie wśród młodych naukowców z różnych typów szkół wyższych otwieraniem przewodów habilitacyjnych czy wszczynaniem postępowań na tytuł naukowy profesora.

Życzę Państwu jeszcze trochę odpoczynku, dużo radości, ciekawych spotkań i atrakcyjnych wydarzeń, ruchu i uzasadnionego relaksu, wzbogacania siebie i innych o nowe wartości czy pogłębiania tego, czemu na co dzień nie zawsze możemy lub chcemy poświęcić więcej czasu.


Ps.
Oczywiście, wszelkie komentarze, które ktoś będzie chciał zamieścić pod dotychczasowymi wpisami (bez względu na datę ich ukazania się), będą na bieżąco moderowane. Zapraszam do dzielenia się wiedzą i opiniami, komentarzami czy propozycjami problemów, jakimi warto byłoby się zająć z nowym rokiem szkolnym i akademickim.

7 komentarzy:


 1. Prawie 400 kontroli przeprowadzi Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) na uczelniach w nadchodzącym roku akademickim 2014/2015. Ocenione zostaną m.in. studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie czy Wydziale Zarządzania Sportem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W poprzednim roku akademickim również było ich ok. 400, a dwa lata temu 300.  Z wyliczeń PKA wynika, że najwięcej wizytacji zostanie przeprowadzonych na uczelniach, które prowadzą kierunki techniczne, społeczne i prawne. Stanowią one łącznie 48 proc. wszystkich wskazanych do oceny.

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/817178,studia-spoleczne-scisle-i-prawne-do-oceny.html

  OdpowiedzUsuń
 2. W wykazie kontroli PKA jest WSP w Łodzi. To znaczy, że znowu otrzymała ta szkoła ocenę warunkową, jak w ub. roku?

  Irena

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam takiej wiedzy. Istotnie, WSP w Łodzi jest na liście szkół wyższych przewidzianych do oceny jakości kształcenia, co wskazywałoby - zgodnie z obowiązującymi procedurami w PKA - na otrzymanie przez tę jednostkę w tym roku oceny warunkowej. Jeżeli Irena jest tym zainteresowana, to wystarczy zadzwonić do PKA i zapytać, jaką ocenę otrzymała w tym roku kontrolowana szkoła. Komisja zamieszcza też szczegółowe raporty pokontrolne, więc będzie można dowiedzieć się, z jakiego powodu akredytowana jednostka nie otrzymała pozytywnej oceny. Nie jestem członkiem PKA, więc nie mogę niczego potwierdzić, ani też niczemu zaprzeczyć w tej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ukończyłem właśnie pedagogikę w jednej z tych super "wartościowych" WSP w Łodzi, niestety dyplom bezwartościowy. I tak nie ma po tym pracy... chyba że utworzy ktoś specjalność: pedagogika prostytucji... trening umiejętności osobistych... I praca na kamerkach lub w agencji.

  OdpowiedzUsuń
 5. To po co anonimowy płacił za tę edukację? Nie ma popytu - nie ma podaży.
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 6. a czy po państwowych uczelniach jest praca po tej specjalności? Czy ktoś prowadzi badania z tego zakresu czy tylko tak sobie mówimy i przypuszczamy?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wystarczy zajrzeć na strony uczelni państwowych i zapoznać się z wynikami analiz losów ich absolwentów. Zaskakujące jest to, że po filozofii wszyscy znaleźli pracę. Natomiast szkoły prywatne ukrywają dane na ten temat, a większość ich w ogóle nie gromadzi, bo byłby obciach.

  Ryszard

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.