niedziela, 16 grudnia 2012

Nowe czasopisma pedagogiczne


Wydawałoby się, że w trudnych ekonomicznie czasach raczej będą zanikać istniejące jeszcze czasopisma naukowe w dyscyplinie pedagogika, tymczasem okazuje się, że znakiem nowych czasów jest przyspieszony rozwój i dynamika badań w naukach o wychowaniu. Ich inter- i transdyscyplinarny charakter sprawia, że może rozpoznać ich charakter dzięki zawartej w tytule chociaż jednej z podstawowych kategorii pojęciowych pedagogiki.
Jeszcze tak niedawno pisałem o nowym czasopiśmie Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, jakim ma być nowy periodyk pedagogów specjalnych p.t.: „Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej”, łączący wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i medycznych, a już ukazał się pierwszy numer nowego czasopisma naukowego Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu p.t. "Kultura - Społeczeństwo – Edukacja”.

Jak pisze na stronie redakcyjnej redaktor naczelna periodyku: dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska prof. UAM:

Problematyka podjęta w tekstach naukowych zamieszczonych w niniejszym czasopiśmie to stricte interyscyplinarny dyskurs nad wielowymiarowością społeczeństwa współczesnego oraz kondycją człowieka żyjącego w wieloznacznej i ambiwalentnej rzeczywistości. Czasopismo stanowi również zaproszenie do niekonwencjonalnego namysłu nad edukacją w dobie globalnych przemian. Warunkiem sine qua non jest zrozumienie istoty transformacji odbywającej się w przestrzeni edukacyjnej.

Nazwiska redaktorów tematycznych pisma wskazują na szeroki zakres tematyczny, bowiem są tu poza redaktor naczelną, reprezentującą badania z zakresu pedagogiki młodzieży i kultury, jeszcze: Jarema Drozdowicz (antropologia edukacji, antropologia kultury), Daria Hejwosz (pedagogika ogólna, pedagogika zdrowia), Witold Jakubowski (pedagogika kultury i mediów, andragogika), Ewa Karmolińska-Dziruko (pedagogika ogólna, pedagogika młodzieży), Karolina Kuryś ( pedagogika opiekuńczo-wychowawcza), Zbyszko Melosik (socjologia edukacji, pedagogika porównawcza), Pavel Műhlpachr (pedagogika specjalna, pedagogika społeczna), Janice Myck-Wayne (pedagogika specjalna), Kristin K. Stang (pedeutologia), Lidia Suchanek (edukacja artystyczna) i Eva Zamojska (pedagogika ogólna, edukacja międzykulturowa).

Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z redaktor naczelną prof. UAM dr hab. Agnieszką Cybal-Michalską, lub sekretarzem czasopisma dr Jaremą Drozdowiczem.
Redakcja zaprasza do lektury pierwszego numeru, który jest już dostępny w dystrybucji. Zamieszczone teksty stanowią przyczynek do namysłu i jednocześnie zaproszenie do dyskusji na temat współczesnego społeczeństwa, uczestnictwa jednostek w kulturze globalnej ze szczególnym uwzględnieniem rozważań nad konieczną ewolucją edukacji w tych warunkach.

Innym czasopismem jest także nowy, ale tylko anglojęzyczny periodyk, wydawany przez Akademię IGNATIANUM w Krakowie p.t. Journal of Preschool and Elementary School Education. Jak pisze jego redaktor naczelny dr hab. Jolanta Karbowniczek, prof. AI
Journal of Preschool and Elementary School Education is the result of international scientific cooperation among prestigious universities from five countries: Poland, Slovakia, Bulgaria, Hungary and Czech Republic.


The journal is to be open to research workers, professionals dealing with preschool and elementary school education. It will constitute an international forum for exchanging ideas concerning the present and the future of preschool and elementary school education in the EU countries as well as in others.


Widać wyraźnie, że polscy pedagodzy nie zamierzają czekać, aż zagraniczne redakcje łaskawie przyjmą ich teksty do druku, tylko powołują do życia własne zespoły redakcyjne, by w ramach współpracy międzynarodowej tworzyć przeciwwagę, a zarazem własną platformę anglojęzycznych naukowych w subdyscyplinie nauk o wychowaniu jaką jest pedagogika wczesnoszkolna.

6 komentarzy:

 1. I super, że powstają - oby wchodziły na listy międzynarodowe - wbrew pozorom łatwo jest spełnić te głównie biurokratyczne kryteria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Widać wyraźnie, że polscy pedagodzy nie zamierzają czekać, aż zagraniczne redakcje łaskawie przyjmą ich teksty do druku" - niestety autor bloga kompletnie nie rozumie, na czym polega publikowanie w czasopismach o uznanej na świecie renomie. Wierzy w jakieś spiski czy układy, które nie pozwalają polskim pedagogom publikować w czasopismach nie tych wydawanych przez ich wydziały, tylko takich, które stosują rzetelny proces recenzyjny. Skoro polscy pedagodzy są tak wybitni, powinni móc opublikować owoce swoje pracy wszędzie, gdzie złożą tekst. A okazuje się, że publikują w swoich własnych czasopismach. Może jednak nie są tacy wybitni, a może po prostu nie znają angielskiego?

   Usuń
 2. Bzdura kompletna.Tak demagogiczne argumenty niczemu nie służą. Może anonimowy wielbiciel swiatowych czasopism ujawni, ile dolarów należy zapłacić za przyjęty do druku artykuł. Nie ma sensu przypisywanie mi tego, co anonimowy usiłuje projektować na moją osobę. Taką miarą proszę oceniać siebie. To wystarczy. Nie jestem przeciwny publikowaniu w czasopismach wszelkich. Trzeba czytać ze zrozumieniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie pedagogu, gdzie na stronie "Review of Educational Research" - jednego z topowych czasopism - widzi pan informację o opłatach?
  http://www.sagepub.com/journalsProdDesc.nav?prodId=Journal201854#tabview=title

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech Anonimowy obrońca publikowania w czasopismach z listy A przeczyta sobie komentarz MNiSW. Odsłania on to, o czym pisze prof. Śłiwerski: " model działania, w którym czasopisma naukowe sprzedają swoje treści czytelnikom i w ten sposób zarabiają, powoli odchodzi w przeszłość. Filozofia open access, coraz bardziej popularna na całym świecie, zakłada, że za opublikowanie artykułu płaci autor."

   http://wpolityce.pl/depesze/43153-publikacje-naukowe-beda-dostepne-w-sieci-za-darmo-mnisw-twierdzi-ze-tak

   Usuń
 4. Panie anonimowy, a gdzie napisałem,że opłaty dotyczą TNER? Już wskazanie na walutę powinno ułatwić analizę tak krótkiego komentarza. To i z tym anonimowy ma kłopot? Zapraszam na korepetycje.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.