czwartek, 13 września 2012

Zakazana edukacjaAutor wielu, znakomitych prac naukowych poświęconych pedagogice i edukacji między- i wielokulturowej z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dr Przemysław Grzybowski poinformał mnie, że poprzez Facebook ma dostęp do materiałów z Brazylii, Peru i Meksyku, które pochodzą głównie ze stron organizacji pozarządowych. Tamtejsza oświata mimo ogromnych problemów materialnych rozwija się dynamicznie i - jego zdaniem - jest świetnym źródłem rozwiązań poszczególnych problemów oraz źródłem pomysłów na ożywienie skostniałych i opartych na komercji systemów takich jak nasz.

Jest to coraz bardziej popularny w Ameryce Południowej film mówiący o edukacji opartej o najczęściej nieobecne kategorie typu: miłość, szacunek, wolność nauczania itp. Co najważniejsze, film można kopiować i wykorzystywać nieodpłatnie do celów edukacyjnych. Na Youtubie są już dostępne napisy w kilku językach. Byłoby wspaniale, gdyby ktoś wstawił także polskie, oczywiście profesjonalnie przygotowane, bo materiał o takiej wartości poznawczej i ideowej musi być opatrzony odpowiednio wartościowymi komentarzami.

Zamieszczam zatem linki do filmu i strony projektu z nadzieją, że zainspirują czytelników bloga do refleksji lub do wykorzystania czegoś w praktyce oświatowej.
Koledze P. Grzybowskiemu bardzo dziękuję za dzielenie się z nami pedagogicznym kapitałem.

strona główna projektu
http://www.educacionprohibida.com/

wersja z napisami w kilku językach:
http://www.youtube.com/watch?v=-1Y9OqSJKCc

5 komentarzy:

 1. Nie mogę zgodzić się z informacją, ze oświata w Meksyku rozwija się dynamicznie. Niewielu rodziców wysyła swoje dzieci do szkoły, bo to kosztuje, a poziom nauczania w tych szkołach jest bardzo niski. Wizytowałam meksykanskie szkoły, utrzymuję stała współpracę z nauczycielami. Powstają szkoły dla analfabetów (nauka trwa tam tylko pół roku- uczniami są dzieci i dorośli), które prowadzą stowarzyszenia. Dobrą edukację gwarantują tylko szkoły prywatne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za kilka dni ma być gotowa wersja polska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę wdzięczny za przesłanie na mój adres.

   Usuń
 3. Nie wylewajmy dziecka z kąpielą...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla zainteresowanych wersja PL filmu "Zakazana Edukacja" (La Educación Prohibida):
  https://www.youtube.com/watch?v=JLyo8yjKeGY

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.