piątek, 14 października 2011

Życzenia dla wszystkich OSÓB oddanych edukacjiWszystkim nauczycielom i pracownikom placówek przedszkolnych i szkolnych, wychowawcom, instruktorom, katechetom, pedagogom szkolnym i pozaszkolnym, a także wszystkim pracownikom administracyjnym i technicznym (bo dzisiaj jest Dzień Edukacji, a nie tylko Nauczyciela) życzę oprócz zdrowia, pogody ducha i osobistej satysfakcji z pracy także tego, by:
- dziennikarze, publicyści przestali negatywnie nastawiać społeczeństwo przeciwko Wam i Waszej pracy tylko po to, by realizować jakieś ukryte interesy mediów czy polityków;

- skończono z wypominaniem Wam czasu Waszej pracy;

- nie obciążano Was winą za paraliżowanie finansów gmin;

- nie wmawiano Wam, ze jesteście odpowiedzialni za całe zło tego świata – kryzysy gospodarcze, społeczne, polityczne, moralne, obyczajowe, itd.;

- nie czyniono z Was „narzędzi” do manipulowania społeczeństwem;

- nie wypominano Wam, że przynależycie do takich czy innych związków zawodowych;

- nie podporządkowywano Waszej pracy poprawności politycznej;

- niesprawiedliwie nie przypisywano Wam takie cechy, jak: bezradność, bezsilność, niekompetencje, lęk, rezygnację, nieżyczliwość, stronniczość, wrogość w stosunku do dzieci czy młodzieży, lenistwo, konserwatyzm, wygodnictwo, toksyczność, nierzetelność, brak obiektywizmu, sprzeczność czy niekonsekwencje w postępowaniu itd., itd.;

Życzę Państwu, by powiodła się Wasza trudna misja naprawiania wszelkiego zła tego świata, byście dalej mogli służyć pomocą wszystkiemu, co się rodzi w sumieniu i umysłach ludzi, co jest jeszcze słabe i wymaga opieki, byście byli konserwatywni w myśleniu, innowacyjni w działaniu i otwarci duchem na edukację i wszystkie związane z nią osoby. Jak pisał przed laty profesor Bogdan Suchodolski: warto w naszej pracy innych nawracać, wzbogacać, ratować, tworzyć pokój i harmonię społeczną.

Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Edukacji Narodowej redakcja Międzyszkolnika życzy wszystkim nauczycielom akademickim:
- studentów, którym się chce żyć i studiować;
- wyrozumiałych i hojnych pracodawców;
- wszechobecnej inspiracji i sukcesów w zmaganiach ze słowem;
- anielskiej cierpliwości w walce z biurokracją i ideologią;
... (tu wpisz, czego sobie życzysz, a może się spełni)!

16 komentarzy:

 1. w Dniu Nauczyciela życzę niewyczerpanej energii i wytrwałości by móc w pełni realizować plany życiowe i zawodowe. Z nieustającymi podziękowaniami za wsparcie i pomoc w określeniu własnej drogi zawodowej

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym szczególnym dniu życzę żeby otaczało Pana, to co dobre,mądre oraz życzliwości ze strony ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niektóre firmy - zamiast życzeń - dedykują nauczycielom:
  Oferta specjalna z okazji Dnia Nauczyciela!
  Tylko dzisiaj rabat 10%!

  OdpowiedzUsuń
 4. Katarzyna hall napisał/-a Ci wiadomość


  Możesz odczytać wiadomość na IQ Elite - serwisie testów osobowości i inteligencji, które są naukowe a jednocześnie zabawne! Aby przejść do wiadomości, kliknij na link:


  http://www.e-diagnostics.com/pl/connect/google/personality/#utm_source=invitation-google&utm_medium=regular.personality_email&utm_name=Invitation

  Rozumiem, że przed odejściem z MEN pani minister chciałaby wiedzieć, jaką osobowość mają Ci, którzy nie zgadzali się z jej wszystkimi pomysłami. Dziękuję. Nie wypełnię. Poczekam, jaki test przyśle mi Michał Boni.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja Panie profesorze bardzo życzę sobie, aby właśnie poprawność polityczna zapanowała w szkołach. Nie chcę więcej słuchać w pokoju nauczycielskim antysemickich kawałów, nie chcę słuchać uwag seksistowskich, nie chcę słyszeć komentarzy, że dzieci/młodzież chodzące na etykę są niedowiarkami. Nie chcę aby mój jedenastoletni syn miał etykę na 8 lekcji w piątek, a dwie lekcje religii przesiadywał na korytarzu. Nie chcę kolejnej awantury ze szkolnym historykiem, który na szkolnej gazetce wywiesił tekst głoszący, że ruchy emancypacyjne z XIX wieku były odpowiedzialne za faszyzm i komunizm ze szczegónym uwzględnieniem łagrów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy to jest jednak poprawność polityczna czy merytoryczna przyzwoitość?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedna z firm napisała, że jak nauczycele kupią sobie z okazji dnia edukacji co najmniej 15 urządzeń typu ... to otrzymają rabat na każde urządzenie w wysokości 43%.
  Fajny Dzień Edukacji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Serdecznie dziękuję za życzenia!

  OdpowiedzUsuń
 9. "Czy to jest jednak poprawność polityczna czy merytoryczna przyzwoitość?"

  Dla mnie polityczna poprawność to po prostu przyzwoitość, a więc takie zachowanie i mówienie, które nie rani nikogo. Fakt, że ostatni przywołany przeze mnie przykład jest problemem merytorycznym, ale należy on do tej kategorii problemów, z którymi dyskusja jest w zasadzie niemożliwa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Polityczna poprawność wiąże się z podporządkowaniem własnych decyzji określonej, a dominującej ideologii politycznej z tytułu będącej u władzy grupy jej przedstawicieli. To nie ma nic wspólnego z przyzwoitością profesjonalistów. Ci bowiem takiej poprawności się nie poddają.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję Panie Profesorze i nawzajem!

  Przyrzekam, że będę "konserwatywna w myśleniu",ale też postaram się zadbać o swą elastyczność i otwartość na nowe nurty w pedagogice. Kto wie, może powstanie nowy nurt, np. psychoanalityczny?:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Venissa: byloby znakomicie, gdyby taki nowy nurt powstał. Mój Doktorant pracuje nad aplikacją psychoanalizy w edukacji, ale studia w tym zakresie nie są łatwe.

  OdpowiedzUsuń
 13. "To nie ma nic wspólnego z przyzwoitością profesjonalistów."

  Tylko co począć jeśli przyzwoitość profesjonalisty (a raczej to, co za taką przyzwoitość ów profesjonalista uważa) jest na bakier właśnie z zasadą nieranienia słowem?

  OdpowiedzUsuń
 14. Trzeba o to zapytać tego profesjonalistę, zastanawiając się najpierw nad tym, jakim się jest samemu (samą).

  OdpowiedzUsuń
 15. "Trzeba o to zapytać tego profesjonalistę" :)

  Właśnie pytam i najczęściej słyszę, że właśnie profesjonalizm i prawda nie pozwalają na delikatność.

  "zastanawiając się najpierw nad tym, jakim się jest samemu (samą)."

  Cóż w 90% sytuacji po prostu nie reaguję, udaję, że nie słyszę lub jeszcze gorzej półgębkiem w imię " świętego spokoju" śmieję się z głupawych dowcipów, za co sama siebie nie lubię. Proszę mi wierzyć, ale trudno być w naszym kraju mniejszością

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie są łatwe; przede wszystkim pierwsza rzecz: trzeba zapisać się na szkolenia psychoanalityczne i samemu też poddać się psychoanalizie; zobaczymy co z tego wyjdzie.Pożyjemy, zobaczymy...

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.