poniedziałek, 14 maja 2018

Przybyła policja na konferencjęWeekend był upalny, burzowy i deszczowy zarazem. W każdym bądź razie w Łodzi mieliśmy najpierw słoneczne piekiełko, a po 15.00 gwałtowne opady deszczu zamieniły ulice, budynki, w tym miejsca publiczne w jeziora i/lub rwące strumienie rzeki. Okazało się, że np. wybudowany za prawie 2 miliardy złotych, a ponoć najwspanialszy dworzec PKP Łódź-Fabryczna - stał się zadaszonym basenem. Taki jest efekt inwestycji kapitalistycznych w paradygmacie przetargów publicznych. Ponoć wielu na nich skorzystało, tylko nie społeczeństwo i przestrzeń publiczna.

Hitem jednak, a nawet swoistego rodzaju eventem polityczno-akademickim okazała się informacja o pojawieniu się w służbowych celach polskiej policji na ogólnopolskiej konferencji naukowej "Karol Marks: 2018", którą zorganizował filozof z Uniwersytetu Szczecińskiego - prof. dr hab. Jerzy Kochan w ośrodku uczelnianym w Pobierowie. Jak zapowiadali debatę współorganizatorzy z periodyku "Nowa Krytyka":

Dwieście lat później, prawie dokładnie w dzień jego urodzin organizujemy kolejną konferencję czasopisma filozoficznego "Nowa Krytyka" z serii "Filozoficzne źródła nowoczesnej Europy". Tym razem poświęcamy ją w całości Karolowi Marksowi. Ale chcemy, aby nasza konferencja była czymś więcej niż konferencją, aby była naszym świętem z okazji dwóchsetlecia urodzin Karola Marksa: badacza, polityka i autora, który był i jest dla nas wciąż źródłem intelektualnej przygody, fascynacji i wielu ciepłych uczuć.

Odpowiedzialny za program konferencji prof. Jerzy Kochan, a zarazem redaktor naczelny powyższego periodyku, natychmiast poinformował w sieci o niespodziewanych gościach, którzy sprawdzali, czy akademicy nie prowadzili pod szyldem naukowej konferencji antynarodowej działalności. Sfotografowali nawet wydawnictwa czasopisma "Nowa Krytyka", a także spisali organizatora. Zupełnie niepotrzebnie, bo ów periodyk jest dostępny online, podobnie jak program i organizatorzy konferencji. Kierujący tam policję mocodawcy powinni jednak się do tego merytorycznie przygotować. Nie wierzę, by w policji nie było absolwentów filozofii czy chociażby socjologii marksistowskiej. Zbyteczna byłaby wówczas owa interwencja, bo policja powinna zająć się znacznie ważniejszymi sprawami w naszym kraju.

Natychmiast zainteresowali się tym dziennikarze PAP, którzy uzyskali wyjaśnienie oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Gryficach podkom. Zbigniewa Frąckiewicza, (...) że policjanci wykonywali czynności "na polecenie prokuratora Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód". Sprawdzali, "czy nie doszło do zachowań wypełniających znamiona przestępstwa z art. 256 § 1 kk. i publicznego propagowania innego totalitarnego ustroju państwa". "Policjanci, realizując wytyczne prokuratora, przeprowadzili rozmowę z organizatorem konferencji naukowej, zbierając informacje na temat programu i przebiegu konferencji. Interwencja policjantów zakończyła się sporządzeniem notatki, która zostanie przekazana do właściwej prokuratury zlecającej powyższe czynności".

Z programu konferencji wynika, że najbardziej marksistowskim uniwersytetem jest lider - Uniwersytet Warszawski. Tu rzeczywiście filozofia marksistowska znajduje swoich wiernych badaczy i kontynuatorów. Uczeni pojechali nad morze, bo doskonale wiedzieli, że zapowiada się tam piękna pogoda, a że Marks był słońcem dla przewodniej siły narodu w okresie PRL, to i chcieli na tym skorzystać policjanci. W partii władzy - tak jak w opozycji - znajdują się członkowie i wielbiciele PZPR, miłośnicy Marksa, toteż nic dziwnego, że ktoś zapragnął sprawdzić przy pomocy aparatu dochodzeniowego, czy aby nie pominięto w materiałach konferencyjnych i wypowiedziach niektórych z jego/jej idoli.

A po obradach można było iść na plażę, wykąpać się w morzu, bo nauka lubi wodę, także morską.

--- Po kilku dniach:

Żenujące stanowisko Prokuratury, z którego wynika, że każdy ignorant może złożyć doniesienie na każdą konferencję naukową i będziemy mieli policję w trakcie obrad. To jest fatalny sygnał dla polskiej nauki i społeczeństwa.

6 komentarzy:

 1. Taaak, jedni mają basen na dworcu PKP, a inni kąpią się w morskim akwenie czcząc pamięć swego Mistrza - polewają swoje ciała choć słoną wodą - bo Solą Ziemi jako uczniowie Karola Marksa być nie mogą :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Być może kiepsko u mnie z poczuciem humoru, ale doprawdy nie mogę pojąć jak można w konwencji żartu traktować sytuację gdy podczas obrad konferencji naukowej, odbywającej się w końcu na terenie uniwersyteckim, wpada "ubecja", prowadzi czynności rozpoznawcze, legitymuje organizatorów i uczestników.

  Mariusz Sztuka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie, ze to absolutny skandal. Policja nie powinna zajmowac sie konferencjami naukowymi. Kraj, w ktorym policja ingeruje w wolnosc uniwersytecka to kraj ... policyjny? I nie chodzi o Marksa (nie jestem milosnikiem). Ale o zasady. Rownie dobrze mozna sobie wyobrazic, ze wladza niechetna Kosciolowi bedzie nasylala policje na konferencje o Janie Pawle II. Zdecydowanie nie tedy droga.

   Usuń
 3. "Marks był słońcem dla przewodniej siły narodu w okresie PRL", Marks jest słońcem Unii Europejskiej- piękny pomnik !!! - (był i jest) słońcem elit uniwersyteckich - nic się nie zmieniło !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.szczecin.po.gov.pl/2018/05/stanowisko-prokuratury-okregowej-w-szczecinie-w-sprawie-konferencji-pt-karol-marks-1818-2018-urodziny-karola-marksa/

  OdpowiedzUsuń
 5. Opcja ideologiczna nie moja ale.... nie maże być tak, żeby na konferencję naukową wpadała policja na zlecenie prokuratora. W imię wolności dyskursu akademickiego, środowisko naukowe powinno dać jasny sygnał jedności w sprzeciwie wobec tego typu działań.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.