poniedziałek, 23 stycznia 2017

Pedagodzy w: Ranking of scientists in Polish Institutions


W drugiej edycji Ranking of scientists in Polish Institutions according to their Google Scholar Citations public profiles - wśród 2601 naukowców z wszystkich dziedzin i dyscyplin naukowych w naszym kraju - znalazło się 6 pedagogów, w tym 2 młodych doktorów habilitowanych (na pozycji 707 i 2203):

RANK NAME INSTITUTION H-INDEX CITATIONS

592 Bogusław Śliwerski University of Lodz (H-INDEX=19 CITATIONS- 1233)

707 Maciej Karwowski Maria Grzegorzewska Academy
of Special Education (H-INDEX=18; CITATIONS-801)

1193 Tomasz Szkudlarek University of Gdansk (H-INDEX=14; CITATIONS-833)

1197 Kazimierz Wenta Koszalin University of Technology (H-INDEX=14; CITATIONS- 824)

2203 Jacek Pyżalski Adam Mickiewicz
University (H-INDEX=10; CITATIONS-843).

2287 Stanisław Juszczyk Silesian University (H-INDEX=10, CITATIONS-445).

Wśród psychologów najwyższą, bo 69 pozycję zajmuje Jan Strelau (H-INDEX= 38 CITATIONS - 5777), dalej jest z mojego Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ nagrodzona w minionym roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za dotychczasowe osiągnięcia naukowe - na pozycji 735 Nina Ogińska Bulik (H-INRDEX= 17; CITATIONS - 1397).


This edition data was collected during the fourth week of September 2016. The list consists of the Top 2600 profiles (h=>10) ranked first by h-index in decreasing order and then by the total number of citations. Please contact us (isidro.aguillo@csic.es) if you discover any error, but we strongly suggest to read Methodology in advance. This ranking has been funded by the Project ACUMEN European Commission 7th Framework Programme, Capacities, Science in Society 2010.


14 komentarzy:

 1. A jak wyglądają polscy pedagodzy w rankingach tworzonych na podstawie innych źródeł (jak wiadomo Google Scholar uwzględnia różnego rodzaju "śmieci" zawyżające znacząco indeksy)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałem, że dla anonimowego hejtera publikacje uczonych medyków, fizyków, chemików, socjologów , historyków, biologów itd.itd .to są "śmieci". Ciekawe.
   Jan

   Usuń
  2. Prof. psychologii Jerzy Brzeziński jest na pozycji 1313 (H-INDEX-13 , CITATIONS-1491), natomiast prof. Bogdan Wojciszke jest na 135 pozycji z IH -30.
   Z socjologii prof. Mirosława Marody jest na 371 pozycji IH-22, a prof. Krzysztof Konecki na 722 pozycji z IH-17.
   Jakoś nie widzę dziekana Wydziału I PAN prof. S. Filipowicza. Zupełnie nie mogę odnaleźć nowych członków korespondentów PAN tego Wydziału.

   Andrzej

   Usuń
  3. Do anonimowego z g.22:12.,

   Proszę wskazać jakąkolwiek narodową akademię nauk w Europie, świecie, gdzie jednym z podstawowych kryteriów oceny dorobku naukowo-badawczego kandydatów do Akademii jest IF, a szczególnie w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.Czekam z niecierpliwością.Ponadto prof. Jerzy Brzeziński, prof. Bogdan Wojciszke, prof. Mirosława Marody, prof. Stanisław Filipowicz, to akademicy z Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk, którzy posiadają wybitny dorobek badawczy - monografie, publikacje naukowe.Reasumując ci uczeni należą do grona najwybitniejszych polskich naukowców, członków krajowych PAN.Pozdrawiam anonimowego pana Andrzeja i proszę o odpowiedź na moje pytanie powyżej.

   Usuń
  4. Nie kwestionuję polskich naukowców. Czynią to ci, którzy podważają dane także z tego rankingu. Zwracam uwagę na to, że z wymienionych przez w/w nie ma tego ostatniego. Pozdrawiam.
   Andrzej

   Usuń
  5. Na początku dziękuję za odpowiedź.Sprawa rankingów, które powstają w oparciu o wskaźniki ilościowe z baz danych np. Google Scholar, nie łączyłbym z oceną merytoryczną dorobku naukowego najwybitniejszych polskich uczonych z obszaru nauk humanistycznych i społecznych.To są zupełnie odrębne zagadnienia.Natomiast rankingi czy bazy danych ilościowych niech funkcjonują swoim życiem, bo też są potrzebne w sektorze szkolnictwa wyższego i nauki.

   Usuń
 2. W dzisiejszym świecie wszystko należy policzyć, uszeregować i sklasyfikować.Jednak wskaźniki naukometryczne, choć ilościowo uchwycą dorobek naukowo-badawczy, to nic nie powiedzą o jego doskonałości naukowej czy wybitności.Przecież o pozycji międzynarodowej wybitnego polskiego psychologa prof. Jana Strelaua nie decyduje indeks Hirscha czy ogólna liczba cytowań prac autora, ale przede wszystkim jego dorobek - wybitne monografie i publikacje naukowe, które poddano recenzjom peer review.Zbiegiem czasu w nauce okazało się także, że publikowanie w renomowanych pismach, periodykach naukowych nie jest gwarantem sukcesu, a tym bardziej wyznacznikiem jakości.Stosowanie naukometrii w obszarze nauk humanistycznych i społecznych uważam za nieporozumienie, gdyż każda dyscyplina naukowa ma swoją specyfikę i odrębną ocenę, klasyfikację.Na szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje dla 5 polskich pedagogów!

  OdpowiedzUsuń
 4. Congratulations
  BS

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluje !!! Paweł Rieske

  OdpowiedzUsuń
 6. Ilu??? Aż pięciu??? To polska pedagogika ma się niezwykle mocno na tle nauki w naszym kraju! Stan jest dramatyczny, tym bardziej, że lista oparta jest tylko na Google Scholar - zestawienia wszystkiego: dobrego i śmieci.
  A gdyby np. zestawić taki ranking wg IF, a więc publikacji w czasopismach z listy A?
  Poza prof. Śliwerskim, no może prof. Kulczyckim... byłby ktoś jeszcze??? Raczej nikt!!!
  Morał jest jeden... nadawanie hab w Polsce dr pedagogik przeróżnej maści należy ukrócić.
  W medycynie by zrobić doktorat (nie habilitację) trzeba mieć cykl powiązanych z sobą min. 3 publikacji z IF (sumaryczny IF>3). W pedagogice habilitant często nie ma takowych w ogóle, a jego pożal się Boże odkryć spisanych, nikt, poza jego studentami i nim samym, nie czyta.
  Gratuluję tym pięciu... i błagam Pana... niech Pan coś zrobi, by dr habilitowanemu było bliżej do profesora, niż do zwykłego doktoranta medyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech anonimowy policzy ilu jest psychologów, socjologów, politologów, historyków, prawników czy kulturoznawców. Tako komentarz to totalna ignorancja.
   Jan

   Usuń
 7. Serdeczne gratulacje Panom Profesorom: Bogusławowi Śliwerskiemu i Kazimierzowi Wencie!! Obaj Panowie Profesorowie są członkami Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych: Pan Profesor Bogusław Śliwerski jest Prezesem Honorowym PSNT, zaś Pan Profesor Kazimierz Wenta jest członkiem Komisji Rewizyjnej PSNT. To zaszczyt i duma dla Stowarzyszenia! Gratuluję w imieniu członków PSNT i własnym - Leszek Pawelski prezes Zarządu Krajowego PSNT.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój wpis jest wynikiem informacji od doktoranta. Nie przejmowałbym się tą statystyczną grą organizatorów. Jak każdy ranking, tak i ten ma swoje plusy i minusy. Zwracam uwagę doktorantom na to, że same indeksy niewiele znaczą, jeżeli m.in. nie wiemy, z jakich źródeł są one pobierane oraz czy rzeczywiście odzwierciedlają realny stan zjawisk.
  Otóż nigdy bym nie napisał , że to są "śmieci" , bo anonimowy hejter okazuje tym sformułowaniem własne zaburzenia osobowościowe. Polecam wizytę u dobrego psychiatry.Po drugie, nikt nie zastanowił się nad tym, jaka jest tu próba doboru?! 2601 to są tylko ci naukowcy, którzy mają w google scholar swoje
  konto. Właśnie dlatego, gdyby większość naszych profesorów tytularnych i uczelnianych zarejestrowała się na tym portalu, to ich dane dot.cytowań zostałyby uwzględnione w tym rankingu.
  Piszę o tym, by przeciąć złośliwości, z którymi nie spotykam się w środowiskach innych dziedzin i dyscyplin naukowych.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.