czwartek, 10 listopada 2016

Lewicowy zawrót głowyEdukacja w Łodzi nie ma najlepszych warunków do rozwoju. Z końcem ubiegłego tygodnia zakończył swoją pracę w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Łodzi pan Krzysztof Jurek, który został nominowany po ostatnich wyborach samorządowych na to stanowisko przez SLD-owskiego wiceprezydenta miasta Tomasza Trelę. Był to niewątpliwie fatalny wybór, bowiem obsadzono tak ważne stanowisko byłym dyrektorem najsłabszego gimnazjum, który – jak donosi lokalna prasa – kierował szkołą publiczną w sposób finansowo nieodpowiedzialny. Radni PIS domagają się od prezydent miasta - Hanny Zdanowskiej przeprowadzenia audytu w kierowanym przez zdymisjonowanego dyrektora Wydziale, bo skoro źle zarządzał szkołą publiczną, to być może miały też miejsce jakieś patologie w jednostce samorządowej.

Łódzcy dyrektorzy szkół w dużej mierze cieszą się, że ów pan nie steruje już organem prowadzącym miejską oświatę, bo styl jego komunikacji z nimi przypominał standardy z okresu poprzedzającego wyprowadzenie sztandarów PZPR. Nic dziwnego, w końcu to SLD. Zgodnie z wciąż mającym miejsce w tej partii wzorem socjalistycznych praktyk własnego urzędnika, a byłego nauczyciela nie zobowiązuje się do powrotu do nauczycielskiego zawodu, tylko przechowuje się go na innym stanowisku kierowniczym, które jest w zasięgu lewicowych wpływów. W końcu za edukację odpowiada w Łodzi SLD, które troszczy się o niekompetentną nomenklaturę w barwach własnej partii, partii, która jest poza parlamentem, ale na grzbiecie edukacji chce odzyskać i poszerzyć własny elektorat wyborczy.

Prezydent Miasta popełniła błąd polityczny oddając koalicjantowi z SLD edukację, bo ta formacja podtapia nie tylko szkolnictwo, ale i Jej wiarygodność. Tymczasem dowiadujemy się, że szef Platformy Obywatelskiej - Grzegorz Schetyna zamierza za trzy lata w walce o kolejną kadencję w Sejmie wnioskować o przeniesienie stolicy kraju do ... Łodzi. Żaru słonecznego nie było tego dnia, kiedy to mówił...

Niemalże codziennie dowiaduję się o kolejnych patologiach w szkolnictwie tego miasta. Oto przedwczoraj red. M. Kałach z „Dziennika Łódzkiego” (261/2016, s.5) napisał, że rodzice blisko setki dzieci, które uczęszczają od września do przedszkola (utworzonej na jednym z osiedli Łodzi filii jako placówki publicznej) zostali zobowiązani przez dyrektorkę do zapłacenia czesnego w wysokości 700 zł miesięcznie, dopóki nie otrzyma ona na opiekę nad dziećmi dotacji z subwencji oświatowej.

Wydział Edukacji pozwolił na działalność tej placówki od września br. mimo niespełnienia przez nią odpowiednich wymogów. Zdaniem dyrekcji przedszkola winni tej sytuacji są urzędnicy Wydziału. Zdymisjonowany dyrektor K. Jurek został - wzorem lewicowych praktyk - „awansowany” do magistrackiego Biura promocji zatrudnienia i obsługi działalności gospodarczej, by tam odpowiadać za rzekomą współpracę pracodawców ze szkołami zawodowymi.

Jestem pod wrażeniem tej decyzji, bo nie kto inny, jak właśnie b. dyrektor Wydziału Edukacji zasług dla rozwoju tego szkolnictwa w mieście w ogóle nie posiada. Rozbił Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego na dwie placówki (zawsze to są dodatkowe etaciki do rozdawnictwa), co już samo w sobie jest kuriozalne. Rozpoczął w ten sposób destrukcję w jedynej tego typu i z najwyższymi certyfikatami w zakresie zarządzania jakością - miejską placówkę kształcenia praktycznego i doskonalenia nauczycieli.

Pamiętam natomiast jak o poprzednim dyrektorze tego Wydziału pisał bloger Dariusz Chętkowski:

Z dyrektorami wydziału edukacji miałem zwykle do czynienia dopiero wtedy, gdy już kończyli kadencję. Wtedy stawali się przystępni i dostępni. Wyjątkiem była Beata Jachimczak, dotychczasowy szef, która wpadła do mojego liceum na jedną z imprez szkolnych. Zabrała publicznie głos, pogadała z uczniami, wymieniła się wrażeniami z nauczycielami, obejrzała szkołę. Wszystkim szczęka opadła, bo chyba od półwiecza coś takiego się nie wydarzyło.

Ciekaw byłem, czy łódzki bloger powtórzy swój zachwyt w stosunku do wspomnianego tu Krzysztofa Jurka. Mamy czwartek, a o dotychczasowym szefie szkolnictwa w Łodzi ani widu, ani słychu w blogu. Chyba zatem moja teza o zasadności odwołania została poparta milczeniem, które przecież jest w takich sytuacjach złotem.

Swoją drogą byłoby interesujące zbadanie „karier” samorządowych, związkowych, kuratoryjno-resortowych nauczycieli, którzy po awansie na urzędnicze/związkowe czy kuratoryjne stanowisko nie powrócili już do zawodu. Weszli w polityczny - samorządowy lub związkowy obieg stanowisk do wzięcia. Są to niewątpliwe zyski i straty tak po ich stronie, jak i tych, którymi zarządzają.


4 komentarze:

 1. Przypadek Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego pokazał, że niezależnie od nieudolności MEN można prowadzić skutecznie oświatę na poziomie lokalnym, ale z dala od stolicy. W dużych miastach o oświacie decydują partie polityczne i ich chore wizje. Schetyna tracąc wpływy w CBŚ, IPN i warszawskim ratuszu chce je kasować. Taka chora relacja: polityk v.s. rzeczywistość istniej już od dawna w centralistycznym zarządzaniu edukacją. Bez rozsądku społeczności szkolnych – Rad Szkół oraz Komisji Edukacji Narodowej złożonej ze specjalistów nie zmienimy rzeczywistości (nie tylko edukacyjnej).

  OdpowiedzUsuń
 2. Cytat z powyższego:

  "Niemalże codziennie dowiaduję się o kolejnych patologiach w szkolnictwie tego miasta. Oto przedwczoraj red. M. Kałach z „Dziennika Łódzkiego” (261/2016, s.5) napisał, że rodzice blisko setki dzieci, które uczęszczają od września do przedszkola (utworzonej na jednym z osiedli Łodzi filii jako placówki publicznej) zostali zobowiązani przez dyrektorkę do zapłacenia czesnego w wysokości 700 zł miesięcznie, dopóki nie otrzyma ona na opiekę nad dziećmi dotacji z subwencji oświatowej."

  Dyrektorka tego przedszkola, powinna zostać natychmiast pozbawiona pracy. Ona nie ma zielonego pojęcia o tym, jak działa algorytm podziału subwencji oświatowej - ona żyje w świecie mitów i/lub swoich fantasmagorii!

  Bogdan Stępień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uzupełnienie:

   To jakieś niebywałe kuriozum! Jakim prawem/cudem, w tym publicznym przedszkolu, dyrektorka zmusza rodziców do płacenia czesnego? A może jest tak, że red. M. Kałach słyszał, że dzwonią, ale nie wie w którym kościele?

   …. bo w wielu różnych mediach tworzy się bzdury lub powiela je z innych mediów lub przytacza bezkrytycznie bzdurne wypowiedzi niejednokrotnie nawet „ważnych” osób. Taka jest medialna rzeczywistość!

   Niejednokrotnie czytelnicy różnych mediów nie są w stanie namierzyć w nich bzdur, tym bardzie, że na ogół wierzy się w to, co powiedzą w radio, pokażą w TV lub napiszą w gazetach.

   Z bzdurnej wypowiedzi wynika wszystko: od prawdy po niezliczoną ilość innych bzdur – tzw. bzduro-tok.

   Bogdan Stępień

   Usuń
  2. Uzupełnienie do uzupełnienie:

   Żeby sprawa była jasna - przytaczam fragment ustawy o systemie oświaty:

   Art. 6. 1. Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które:
   1) realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego;
   2) zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie; […]

   Wobec tego, jeżeli omawiane przedszkole rzeczywiście ma status publiczny i pobiera czesne, to łamie prawo. Zatem rodzice powinni wystąpić do p. dyrektor tego przedszkola o zwrot niesłusznie pobranych opłat (czesnego), a jeżeli to nie pomoże, to zostaje im droga sądowa oraz poinformowanie o tym fakcie władze samorządowe.

   Bogdan Stępień

   Usuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.