sobota, 15 października 2016

Konkursowe piękno matematyki


(fot. Laureatki konkursu "Matematyka w obiektywie" - Julii Pawłowskiej-Latały)

Polska dydaktyka matematyki ma szczęście do nauczycieli akademickich, którzy z pasją potrafią o niej mówić, ją kreować i zachwycać tą dyscypliną innych.

Kilka lat temu prof. Maria Czerepaniak-Walczak z Uniwersytetu Szczecińskiego dokonała analizy egzaminów maturalnych kandydatów na studia pedagogiczne. Jak się okazało, żaden nie musiał wykazać się w trakcie rekrutacji na studia jakąkolwiek oceną z matematyki. Dzisiaj też wydziały czynią wszystko, by nie zniechęcać maturzystów do ubiegania się o indeks pod warunkiem uzyskania jak najwyższej noty na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym. Psycholodzy też o to się nie ubiegają, ale to już inna kwestia.

Wśród młodych uczonych, doktorów habilitowanych jest pani Małgorzata Makiewicz, o której inicjatywie prowadzenia od szeregu lat konkursów pod hasłem "Matematyka w obiektywie" wielokrotnie już pisałem. Tym razem jednak pragnę odnotować, że idea dociekania z kamerą aparatu fotograficznego piękna matematyki w naturze, w świecie przedmiotów i ludzi stała się międzynarodową. To jest ewidentny dowód na to, jak można kształtować kulturę matematyczną i wspierać rozwijanie zdolności matematycznych dzieci i młodzieży właśnie przez fotografię.


(fot. laureata konkursu - Roberta Bednarskiego)

Konkurs organizowany corocznie przez Uniwersytet Szczeciński jest bezpłatny i powszechny, łączy świat kultury wizualnej z nauką, popularyzuje i rozwija wiedzę i kulturę matematyczną, przełamuje bariery przed matematyką. Uczestnicy Konkursu oceniani są w dwóch grupach wiekowych: do i powyżej 20 roku życia. Aby wziąć udział w konkursie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl , podać swoje konto e-mailowe, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) wysyłamy wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny.

Konkurs "Matematyka w obiektywie", który dr hab. Małgorzata Mikiewicz zorganizowała po raz pierwszy sześć lat temu, rozwinął się na skalę międzynarodową. W ubiegłym roku dwudziestokrotnie (w stosunku do I edycji) zwiększyła się liczba zgłoszeń. Jury podziwiało 8149 fotografii. Nic dziwnego, że matematyków ucieszyły prace przysłane z wielkich miast na różnych kontynentach, a także z maleńkich szkół wszystkich regionów naszego kraju.


Przypominam zatem, że październik jest ostatnim miesiącem przyjmowania fotografii przez Organizatora Konkursu. Jego formuła polega na podwójnym (obrazowo - werbalnym) kodowaniu znaczeń obiektów matematycznych. Właśnie dlatego w formularzu zgłoszeniowym oczekuje się od nich autorskiego tytułu fotograficznego dzieła i jego opisu. Termin zgłoszeń upływa 31.10.2016 o godz. 23:59


Nagrodami dla laureatów i ambasadorów są tablety, smartfony, gadżety o łącznej wartości ponad 15 tys. zł, nominacje do wystaw, kalendarze, książki, oryginalne dyplomy firmowane przez Uniwersytet Szczeciński, MEN, Rzecznika Praw Dziecka, MKiDN oraz listy gratulacyjne. Nagroda dodatkowa – Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego – zostanie przyznana za zdjęcie z najciekawszym opisem matematycznym.

Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcą Państwo rozpowszechnić informację o siódmej edycji "Matematyki w obiektywie". Są wśród naszych uczniów i nauczycieli pasjonaci piękna tej nauki, które można odczytać w otaczającym nas świecie.

Zamieszczone w tym wpisie fotografie zostały mi udostępnione z prawem do publikacji przez dr hab. M. Makiewicz, za co serdecznie dziękuję. Są to fotografie dotychczasowych laureatów.  


(fot. Laureata - Łukasza Wojtasa)

Konkurs w tym roku został wyróżniony honorowymi patronatami: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin, JM Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Fundacji XX. Czartoryskich.

A zatem - fotografujmy piękno naszego świata, w którym zakodowane są m.in. matematyczne prawa!

11 komentarzy:

 1. Właśnie przeczytałem interesujący wywiad z Panem Profesorem:

  http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,20839094,prof-boguslaw-sliwerski-nie-produkujmy-zniewolonych-umyslow.html#TRwknd

  :)Polecam i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. A o wywiadzie w GW nic??? ;-) Nie wstyd...

  OdpowiedzUsuń
 3. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują za miłe słowa uznania. Największą radością jest dla nas oddalenie strachu przed matematyką i rozbudzenie aktywności poznawczej za pomocą fotografii. Zapraszamy wszystkich do spojrzenia na świat "matematycznym okiem". MM

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała inicjatywa artstyczna i naukowa nie tylko dla mlodzieży,która popularyzuje matematykę, uczy wrazliwosci i spostrzegawczosci.Matematyka to wszak piękno!
  Gratuluję dr hab. Małgorzacie Makiewicz i życzę wielu ciekawych prac konkursowych i sukcesu promocji idei konkursu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako współorganizatorzy konkursu, dziękujemy za tę wspaniałą notkę. Fotografia pozwala na złamanie wszelakich barier społecznych przed matematyką, które widoczne są na każdym kroku. Jest to również najlepszy sposób na pokazanie piękna Królowej Nauk oraz poszerzenia wyobraźni ludzi. MWO z roku na rok przyciąga coraz większą ilość chętnych, co jest ogromnym sukcesem w procesie popularyzcji matematyki.
  Prezes Koła Kultury Matematycznej

  OdpowiedzUsuń
 6. Konkurs Matematyka w Obiektywie jest wspaniałym pomysłem. Biorę w nim udział od pierwszej edycji-na początku jako studentka pomagałam przy jego organizacji, a od kilku lat wspólnie ze swoimi uczniami wysyłamy zdjęcia. Zostałam również ambasadorem konkursu MWO. Moi uczniowie chętnie biorą udział w konkursie. Sprawia im to ogromną radość, a mi jeszcze większą kiedy przychodzą do mnie podzielić się wiadomością o wyróżnieniu ich prac. Pani dr hab. Małgorzacie Makiewicz dziękuję za ideę konkursu, a wszystkim współorganizatorom za ich zaangażowanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Konkurs jest nietypowy i niezwykły. W tak cudownie subtelny sposób zabiera uczniów do świata matematyki... Uczniowie go uwielbiają - w końcu jest coś w królowej nauk, co mogą poczuć, zrozumieć, dotknąć.
  Ten konkurs nie tyle zaprasza do udziału, co po prostu porywa, pochłania... Jako Ambasador konkursu, serdecznie zachęcam do udziału.
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 8. Konkurs mobilizuje uczniów, którzy niekoniecznie kochają matematykę, ale potrafią ją znaleźć w otaczającej rzeczywistości i uwiecznić na zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zachęcam do udziału i promowania konkursu wśród uczniów. Konkurs poza krzewieniem kultury matematycznej rozwija kreatywność. Matematyka, bez względu na to czy chcemy, czy nie, jest obecna w naszym codziennym życiu. Sztuką jest ją dostrzec i sfotografować, nazwać i opisać. Jako nauczyciel matematyki już po raz kolejny biorę udział w tym niezwykłym konkursie i namawiam do niego uczniów, nauczycieli oraz rodziców. W szkole mamy różnego rodzaju wystawy zdjęć promujące konkurs, zdobią one korytarze i gabloty szkolne. Uczniowie wykonują gazetki klasowe oraz tworzą plakaty. Konkurs ma swoje szczególne miejsce na stronie internetowej, gdzie stał się już wizytówką szkoły. Gratulacje dla organizatorów konkursu ze szczególnym powinszowaniem dla dr hab. M. Makiewicz za pomysł i pasję kreowania piękna matematyki.
  Grzegorz K.

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne towarzyszy konkursowi od jego początku. Fotograficy STF uczestniczą w obradach jury oraz pomagają przygotować pliki nadesłane przez uczestników do druku i publikacji w sieci.
  Konkurs przez te wszystkie lata okrzepł, rozwinął się artystycznie i umiędzynarodowił. Dorze, że ma wiele patronatów i rosnącą pulę nagród.
  Niestety, jak to pewnie w wyższej nauce bywa, brakuje funduszy (lub zrozumienia) na zainwestowanie w pozyskanie patronatów czysto fotograficznych - organizacji FIAP lub podobnych. Dzięki temu znacznie wzrósłby poziom artystyczny konkursu i przybyło by autorów z zagranicy.
  Najciekawsze wspomnienia..? Długie, przeciągające się w noc obrady jury, na których spojrzenie fotografa spotyka się lub rozmija z spojrzeniem matematyka. Bezcenne :-)
  Liczę na wiele dobrych prac przedstawionych do oceny jury !
  T.S.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Matematyka w obiektywie" to wspaniałe przedsięwzięcie, kierowane do młodzieży i dorosłych. Uczy patrzenia na to, co nas otacza, rozumie dostrzegać prawidłowości, ich piękno, elegancję, harmonię. Muzeum Narodowe w Szczecinie od sześciu lat jest partnerem konkursu, co owocuje prezentacją nagrodzonych i wyróżnionych prac w przestrzeni muzealnej. Gratulacje dla dr hab.Małgorzaty Makiewicz prof. US, za pomysł i pasję, którą zaraża innych. Mam nadzieję na wspaniałe prace w tegorocznej edycji konkursu!!!


  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.