poniedziałek, 11 stycznia 2016

Z Polakami trzeba grzecznie, kiedy czynią coś społecznie


Im bardziej w środowisku prawicowym krytykowano Jerzego Owsiaka oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, tym bardziej Polacy uodparniali się na informacje, które miały na celu zdetronizowanie Organizatora i podważenie jego wiarygodności. Nie godzimy się na odebrania milionom Polaków poczucia solidarności z najbardziej potrzebującymi nawet wówczas, jeśli wymaga to poniesienia określonych kosztów.

Trzeba nie znać albo lekceważyć nasza naturę, by być przekonanym, że można po dwudziestu czterech latach obrzydzić akcję łączącą Polaków wobec idei gromadzenia środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych dla szpitali dziecięcych i na potrzeby oddziałów geriatrycznych. Dzieci i starsi głosu nie mają, toteż obok tak znakomitej inicjatywy, jaką jest Świąteczna Paczka, a trafiającej do konkretnych osób, zbierano w czasie minionej niedzieli pieniądze na szlachetny cel.

Na ulicach miast, miasteczek i wsi spotykaliśmy uczniów i dorosłych, którzy kwestowali na WOŚP. Byli rozpoznawalni nie tylko ze względu na trzymaną w rękach, a oznakowaną symbolem akcji, puszkę, ale także ze względu na radość z pozyskania każdego grosza i złotówki, które wrzucali im do niej spotykani po drodze mieszkańcy. Każdy czuł się potrzebny.

Z pierwszych relacji Finału WOŚP wynika, że zgromadzono ok. 30 milionów złotych. Czy to dużo czy mało w kontekście najróżniejszych oskarżeń wobec Organizatorów na temat wykorzystywania tych środków także do celów wykraczających poza cele akcji? Często bywałem w różnych szpitalach i widziałem funkcjonujący w nich sprzęt medyczny, który został oznakowany symboliką WOŚP. Fakty są twarde i niepodważalne.

Wszystko tu jest dobrowolne. Nikt nie musi kwestować i nikt nie musi dzielić się swoimi pieniędzmi. Jeśli chcą, to dobrze, bo przecież nieustannie narzekamy na niski poziom kapitału społecznego w naszym kraju, na dramatycznie niski poziom zainteresowania przez młode pokolenie sprawami publicznymi. Nie podoba mi się jedynie to, że w wielu szkołach "płaci się" dzieciom i młodzieży wyższą oceną zachowania, jeśli wykażą się określoną liczbą godzin pracy społecznej, wolontariackiej.

W świetle powyższego pojawia się pytanie, czego uczymy nasze dzieci? Czy tego, że prospołeczność jest interesowna, musi nam się jakoś opłacać, czy może tego, że dzielenie się własnymi dobrami z innymi jest niegodne z czyjegoś, a ideologicznego punktu widzenia?Politycy - zostawcie nasze serca, dobrą wolę i własny kapitał w spokoju. Polacy po raz dwudziesty czwarty "wysłali światełko do nieba". W takich sytuacjach tym bardziej obowiązuje motto: Z nami grzecznie, bo my społecznie.
13 komentarzy:

 1. Ludzie nie chcą dawać pieniędzy osobie, która pod przykrywką "działalności dobroczynnej" i przekazania jakiejś części zebranych przez obcych ludzi pieniędzy na "szczytny cel", resztę przeznacza na inne cele (firmę swoją i żony czy Przystanek Woodstock z alkoholem, narkotykami i Krisznowcami w pakiecie). Różni publicyści pisali o tych przekrętach, Owsiak podawał ich do sądu i przegrywał, bo pisano prawdę. Jak można z czystym sumieniem wspierać tego człowieka? Wolę dać pieniądze gdzie indziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sie zastanawiam drogi anonimie czy kiedykolwiek byles na przystanku Woodstock i czy w ogóle znasz jego ideę?!

   Usuń
  2. Ja sie zastanawiam drogi anonimie czy kiedykolwiek byles na przystanku Woodstock i czy w ogóle znasz jego ideę?!

   Usuń
  3. Zastanawiam się drogi anonimie czy byles kiedykolwiek na przystanku Woodstock i czy znasz w ogóle jego ideę?!

   Usuń
  4. Co racja to racja; dobrze, że chociaż trochę dobra z tego płynie pod postacią kilku aparatur szpitalnych

   Usuń
  5. Zechce Anonimowy oświecić nieoświeconych,jacy to publicyści odkrywali najprawdziwszą prawdę (a dokładnie jaką) i podzielić się doświadczeniem, "gdzie indziej" dać pieniądze...

   Usuń
 2. "Pielęgnuję w sobie tę naiwność. Dzięki niej mogłem zająć się działalnością charytatywną, która wymaga zaufania do innych ludzi. Gdybym węszył w ludziach szwindel i złe intencje, nic bym mądrego w życiu nie zrobił. Naiwność czasem kosztuje, bo ktoś cię może zrobić w bambuko, ośmieszyć, zdradzić. Ale tę cenę warto zapłacić. Dużo większe koszty psychiczne ponosi się, tropiąc w ludziach zło. To paraliżuje wolę działania." - Jerzy Jurek Owsiak

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry sposób na odsunięcie podejrzeń od siebie. Naprawdę, radzę wszystkim naiwnym poczytać po prostu na spokojnie informacje o autentycznej działalności finansowej tego Pana, to ułatwi dialog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako jedna z naiwnych Polek (skąd znam ten sposób pogardliwego dzielenia na dobrych i złych?)poproszę o konkrety, bym zmądrzała i wróciła na łono jedynie słusznej siły, która zbawi Ojczyznę.

   Usuń
 4. Anonimowy z 11 stycznia 2016 10:09 napisał: "Ludzie nie chcą dawać pieniędzy osobie, która pod przykrywką "działalności dobroczynnej"...." itd. Dobry człowieku pisz w swoim imieniu, a nie w imieniu innych. To znany zwrot populistyczny "ludzie nie chcą" albo "wszyscy to wiedzą", "całe społeczeństwo jest np. oburzone", itd. itp. Takie sformułowania zostaw politykom, którzy operując takimi frazesami na siłę chcą sprawić wrażenie, że wszyscy podzielają ich zdanie. Twoja argumentacja też jest pokrętna. Cóż, już tak niektórzy mają, że gdy ktoś coś robi ponadprzeciętnego, to należy go atakować i ściągać w polskie bagno. Daj spokój Owsiakowi. Może Ty byś coś zrobił dla swojej społeczności, tak powiedzmy kolejno przez dziesięć lat z rzędu. Zachęcam. I powtarzam nie wypowiadaj się w imieniu innych. Myślę, że nie musisz zajmować się akcją Owsiaka. Zajmij się sobą, bo wyraźnie masz problem z rozumieniem rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wdzieczny temat do dyskusji. Wypowiadajac poglady, ujawniamy swoje postawy, ktore sa wzglednie trwalymi zachowaniami. Popieram dzialalnosc Owsiaka, teoretycznie i praktycznie. Do ludzi podchodze z zaufaniem, chociaz wydaje mi sie, ze nie jestem naiwny. Nie chce badac, nie mam tez takiej mozliwosci, czy Owsiak jest uczciwy, czy tez utrzymuje z zebranych pieniedzy....i tutaj ktos wymienia cala jego familie. Nie powinienem tego nawet powtarzac, bo nie mam na to dowodow.
  Mysle, ze rozni ludzie maja rozny poziom wrazliwosci na cudze sprawy, niedole drugiego czlowieka. Pewnie zalezy to od wielu czynnikow. Nie biore sie ich tutaj wyliczac. Kiedys czytalem, ze amerykanscy uczeni sformulowali hipoteze, ze czlowiek moze miec gen altruizmu, a nawet gen religijnosci. Trudno komus wychowanemu na marksistowskiej psychologii to pojac, a moze jednak cos w tym jest. Wydaje mi sie, ze zycie jakby dostarczało na to dowodow.
  Ja mysle, ze w zyciu wazne jest postawa zaufania do drugiego czlowieka. Osobiscie najpierw nowo poznanemu czlowiekowi daje kredyt zaufania, a potem to weryfikuje. Jezeli wchodze na poklad samolotu, to ufam zalodze, ze bezpiecznie zawiezie mnie do celu. Ja wszystkiego i wszystkich nie moge sprawdzic, kto jest uczciwy, kto klamie itp.
  Gdybym komus przekazywal wieksze sumy, to pewnie najpierw chcialbym poznac jego stan majatkowy. Ale jezeli przechodze kolo smietnika i widze dwoch mezczyzn schludnie ubranych, szukajacych puszek, butelek, ktore beda mogli sprzedac, to czesto zdarza mi sie wyluskac z kieszeni jakis pieniazek, by go im przekazac (mieszkam w bogatym kraju). Po prostu czuje potrzebe, by to zrobic, chociaz rozumiem, ze darowizny (ale te wieksze), lepiej przekazywac przez odpowiednie instytucje, bo wtedy jest wieksza pewnosc, ze trafia do potrzebujacych.
  I jeszcze jeden moment, na ktory ktos zwrocil uwage. Moze to tez tak jest, ze jak ktos zwrocil uwage, iz ktos kto nigdy nie podejmowal bezinteresownych dzialan, nie jest w stanie zrozumiec kogos, kto czyms takim sie zajmuje i stawia sobie pytanie: - Jak to, on to robi za darmo, spolecznie, bezinteresownie?
  Stefan Laszyn

  OdpowiedzUsuń
 6. Biorąc pod uwagę, jak wiele agresji ujawniają tutaj obrońcy Owsiaka, pozostaje machnąć ręką. Nie można nikogo zmusić do zdobywania wiedzy - taka nauka nigdy nie będzie skuteczna. Jeśli czyjeś sumienie naprawdę nie sprzeciwia się wspieraniu osoby, której działalność nie jest transparentna i jeśli ktoś otwarcie wyznaje: nie chcę wiedzieć, co on robi, a kto się czepia, ten niech się lepiej zajmie sobą, to sam sobie wystawia świadectwo. Ale skoro jest to blog, w pewnym sensie, pedagogiczny, to nie za dobre świadectwo wystawia się osoba, która żąda, żeby to inni ją oświecali, bo sama nie chce zdobywać wiedzy. Jeśli dostaję sygnał, że coś, w co się angażuję, jest złe, powinienem to sprawdzić, a nie zakrzykiwać tego, który ostrzega. I jak można pytać o to, kogo wspierać?? Proszę sprawdzić sobie wykaz instytucji pożytku publicznego, fundacji, szkół, szpitali, domów wsparcia, wszelkich instytucji, które proszą co roku o jeden procencik naszych podatków... Zróbmy wysiłek, poczytajmy o tych instytucjach, wybierzmy jakąś, której można byłoby pomóc. Albo przejdźmy się po ulicach naszego miasta, podejdźmy do osoby żebrzącej, bezdomnej, zapytajmy, jak można pomóc. Zainteresujmy się sąsiadami, zobaczmy, czy nie ma kogoś ubogiego, samotnego... Szanowni Państwo... Jak można pytać, gdzie indziej można przekazać pieniądze? Jeśli mamy oczy i serce, i trochę dobrej woli, by się rozejrzeć, znajdziemy. Nie będzie trzeba do nas krzyczeć z telewizora i zaczepiać na ulicy.

  OdpowiedzUsuń
 7. A propos publicystów:
  http://niepoprawni.pl/blog/3828/dlaczego-nie-daje-owsiakowi-argumenty-w-punktach
  http://detektywprawdy.pl/2016/01/10/dlaczego-nie-daje-pieniedzy-na-owsiaka/
  http://wpolityce.pl/polityka/182943-na-co-ida-pieniadze-orkiestry-owsiaka-caritas-przeznaczal-na-pomoc-potrzebujacym-99-proc-wplywow-czy-wosp-zaledwie-54-proc
  http://kontrowersje.net/tagi/na_co_id_pieni_dze_wo_p
  http://lukaszwarzecha.salon24.pl/148967,na-czym-polega-oszustwo-owsiaka
  http://niezalezna.pl/21448-ile-owsiak-dal-ile-wzial-zeby-dawac
  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/228321-coraz-wiecej-pytan-wokol-owsiakow-wosp-zlotego-melona-i-mrowki-calej-owsiak-sam-sie-zatrudnial-i-sam-sobie-wyplacal-wynagrodzenie
  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/447448,nie-place-owsiakowi-coraz-wiecej-akcji-przeciwko-wosp.html
  http://www.eprudnik.pl/dajac-pieniadze-na-wosp-jestes-sponsorem-interesow-owsiaka/
  http://dorzeczy.pl/id,1696/Mowa-milosci-czyli-Jerzy-Owsiak.html
  http://kontrowersje.net/kategoria/tagi/owsiak
  http://m.niezalezna.pl/61139-uzasadnienie-wyroku-miazdzy-owsiaka-sad-potwierdza-fakty-podane-przez-blogera
  http://telewizjarepublika.pl/jasna-sprawa-czyli-nowa-firma-owsiaka-zalozona-metoda-amber-gold,15366.html
  https://wzzw.wordpress.com/2013/01/13/guru-owsiak-w-11-lat-wyjal-46-zlotych-melonow/
  http://kontrowersje.net/tagi/z_oty_melon
  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/228928-mam-dosyc-owsiaka-nie-dam-na-wosp-zlamanego-grosza-zreszta-jak-co-roku
  http://kontrowersje.net/co_jerzy_owsiak_i_lidia_nied_wiedzka_owsiak_sami_sobie_podpisuj_i_wyp_acaj
  http://niezalezna.pl/tagi/zloty-melon
  Można poczytać.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.