czwartek, 21 stycznia 2016

"Wybierz swojego rektora"

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej uruchamia kampanię pod takim właśnie tytułem.

W nowej dla środowiska młodych naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego sytuacji nie pozostaje nic innego, jak z jednej strony oczekiwać konkretów od ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który obiecał przywrócenie humanistyce polskiej godnego miejsca w finansowaniu badań z tej dziedziny i odbiurokratyzowanie procedur parametryzacyjnych oraz ewaluacyjnych, z drugiej zaś strony bardziej aktywnie włączyć się w nadchodzące wybory organu uniwersyteckiej władzy z zapowiadaną od dwóch miesięcy akcją "Wybierz swojego rektora".

KKHP przygotował list otwarty do Senatów uczelni z apelem o zorganizowanie przestrzeni dla otwartej, publicznej kampanii kandydatów na rektorów. To pierwszy krok w ich nowej akcji. Pragną w ten sposób choć trochę zmienić uniwersytety od wewnątrz. Warto przypomnieć ich pierwszy sukces, o którym pisałem w ub. roku, a związany z wprowadzeniem przez JM Rektora Uniwersytetu warszawskiego klauzul społecznych.

Młodzi naukowcy mają słuszną rację, by powtórzyć ten sukces na większą skalę. Potrzebują naszych podpisów pod petycją i naszej pomocy w zbieraniu podpisów innych osób. Tutaj link z petycją:

Jak napisali Organizatorzy tej akcji:

Organizatorzy zwracają się z prośbą do wszystkich osób zainteresowanych reformą uniwersytetów od wewnątrz, bo ta, jaką zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin dotyczy głownie nowelizacji ustaw akademickich i naukowych. Tymczasem zaczął się w uczelniach publicznych rok wyborczy. Będziemy wybierać rektorów, dziekanów i pozostałe organy akademickiej władzy.

Czy to dobra zmiana? Warto o tym rozmawiać, chociaż obawiam się, że jest już - jak zwykle - przysłowiowa "musztarda po obiedzie", gdyż Senaty uniwersytetów przyjęły uchwały określające tryb i warunki wyborów rektora oraz pozostałych władz uczelnianych. W Łodzi kończą swoją drugą kadencję rektorzy Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Medycznej i Politechniki Łódzkiej. Na ile znam akademickie życie, to "karty zostały już rozdane", chociaż - oczywiście - ktoś może jeszcze wyjąć asa z rękawa.

5 komentarzy:

 1. Kampania Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej pt. Wybierz swojego rektora jest dobrym pomysłem, inicjatywą, ale na przyszłość, czyli na 2020 r., a kiedy odbędą się kolejne, cykliczne wybory władz uczelni publicznych w kraju, bo bieżący rok już jest przespany.Niestety.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy studenci maja znacza czesc glosow elektorskich,
  a znaczna czesc samodzielnych nauczycieli akademickich glosuje via elektorow, to wyborow prawdziwych najczesciej nie ma. Jest za to klebowisko interesow..

  OdpowiedzUsuń
 3. zacznie się handel stołkami

  OdpowiedzUsuń
 4. Moi drodzy, kampania, kampanią, a układów nie jesteśmy w stanie przerwać, np. rektor i dwóch "pro". Mogą zapewnić sobie przez wymianę na rektora i "pro" po dwie kadencje około dwadzieścia lat pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga. Tak niestety jest. Żeby sie przynajmniej z szacunkiem odnosili do swych podwładnych i nie byli nepotami

   Usuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.