środa, 4 listopada 2015

Laureaci i wyróżnieni w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie z pedagogiki specjalnejWydana tuż po wakacjach znakomita rozprawa monograficzna prof. zw. dr hab. Iwony Chrzanowskiej z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu zapowiadała bardzo dobry dorobek w zakresie kształcenia i rozpraw doktorskich młodego pokolenia. Widać, jak zmienia się pole zainteresowań i interwencji specjalistycznej pedagogów specjalnych oraz jak poważne i nowe problemy stają przed nimi do rozwiązania.

Nareszcie mamy coraz więcej ogólnopolskich konkursów, w trakcie których wyłaniani są autorzy najlepszych rozpraw magisterskich i doktorskich z określonej subdyscypliny badań pedagogicznych czy podejmujący w swoich dociekaniach kluczowe dla regionu problemy społeczno-edukacyjne. Tego typu konkursy odsłaniają zarazem środowiska akademickie, w których ten zakres badań pedagogicznych staje się wiodącym w naszym kraju. Dominują tu trzy uczelnie: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu i Wydział Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Ta ostatnia z wymienionych uczelni organizowała przed wakacjami Światowy Kongres Pedagogiki Specjalnej.

Tym razem pragnę poinformować czytelników o laureatach Ogólnopolskiego Konkursu PFRON - OTWARTE DRZWI – moduł A programu „Wsparcie inicjatyw”, w ramach którego o laury zwycięstwa ubiegają się każdego roku absolwenci studiów II i III stopnia, których przedmiotem badawczym jest zjawisko niepełnosprawności w wymiarze: zdrowotnym, zawodowym lub społecznym. Warto przywołać tu nazwiska nagrodzonych i wyróżnionych, gdyż w najbliższej przyszłości niewątpliwie będziemy o nich słyszeć i czytać ich rozprawy naukowe. Podaję zatem zwycięzców w kilku kategoriach, przy czym wymieniam jedynie laureatów z naszej dyscypliny naukowej:

Kategoria:

I prace doktorskie

Wyróżnienie – dr Anna Maria Sierecka - „Wolontariat hospicyjny. Posłannictwo – pomaganie – profesjonalne działanie?”.

Praca doktorska napisana pod kierunkiem prof. DSW dr hab. Mirosławy Nowak – Dziemianowicz i dr Małgorzaty Oleniacz (promotor pomocniczy) - Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu.


II prace magisterskie z zakresu rehabilitacji społecznej

I miejsce (nagroda 5000 zł) – mgr Beata Krystkowiak - „Jakość wsparcia oferowanego studiującym osobom z wadą słuchu w opiniach studentów niesłyszących i słabosłyszących oraz wykładowców”. Praca napisana pod kierunkiem dr hab. Anny Jakoniuk-Diallo - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

II miejsce (nagroda 3000 zł) – mgr Łukasz Koperski - „Trudności rodziców w wychowaniu i opiece nad dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną”.

Praca napisana pod kierunkiem dr hab. Ewy Muszyńskiej prof. UAM - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

III miejsce (nagroda 2000 zł) – mgr Aleksandra Markiewicz - „Znaczenie wsparcia społecznego w radzeniu sobie ze stresem i w odczuwaniu piętna wśród kobiet chorujących przewlekle”.
Praca napisana pod kierunkiem dr Beaty Hintze - Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Wyróżnienie otrzymali:

* mgr Beata Kałużna - „Aspiracje i plany życiowe (nie)pełnosprawnych Zielonogórzanek”.

Praca napisana pod kierunkiem dr Jolanty Lipińskiej - Lokś i dr Heleny Ochonczenko - Uniwersytet Zielonogórski w Zielonej Górze.

* Wyróżnienie – mgr Edyta Kołpaczewska - „Środowiskowe uwarunkowania rozwoju dziecka z uszkodzonym wzrokiem”.

Praca napisana pod kierunkiem dr Danuty Apanel - Akademia Pomorska w Słupsku.

* mgr Ewa Kaczmarek - „Autoportret z autyzmem. Pamiętnik matki - pamiętnik terapeutki”.

Praca napisana pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Sekułowicz - Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu.

Serdecznie gratuluję laureatom i ich akademickim opiekunom.


5 komentarzy:

 1. Dziękuję, Profesorze za umieszczenie tej informacji na blogu. Dla obu naszych absolwentek :Pani Magister Ewy Kaczmarek i Pani Doktor Anny Siereckiej to kolejne wyróżnienie. Obie prace są naprawdę wyjątkowe. Magisterka Ewy Kaczmarek oparta jest na Jej biograficznym doświadczeniu , jest znakomicie napisana w trudnej, interpretatywnej orientacji. Byłam recenzentką tej pracy i już wtedy z Małgosią Sekułowicz- Promotorka wiedziałyśmy, ze to praca wyjątkowa. Doktorat Ani Siereckiej o pracy Hospicjum także jest wyjątkowy- w celu przeprowadzenia badań zamieszkała Ona w tym Hospicjum jako wolontariuszka i razem z innymi pomagała ciężko chorym ludziom. Także tutaj interpretowane były zarówno cudze jak i własne doświadczenia. Bardzo się cieszę, ze ta trudna metodologia badań społecznych spotkała się z uznaniem komisji konkursowej.
  Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień odbędzie się 20 listopada o godzinie 11.00 w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66, sala 316).

  Program Gali:
  10:00 – 11:00- powitanie Gości (rejestracja)
  11:00 – wystąpienie Prezesa Zarządu PFRON
  11:10 – wystąpienie Przewodniczącej Komisji Konkursowej
  11:20 - wręczenie nagród Laureatom
  12:00 – występ artystyczny- koncert harfistki Anny Faber
  12:45 – przerwa kawowa
  13:00 – wystąpienia Laureatów
  14:00 – uroczysty lunch

  Będziemy na niej z naszymi Wyróżnionymi! Serdecznie Cię Bogdan pozdrawiam. Mirka Dziemianowicz


  OdpowiedzUsuń
 2. Autorzy tych prac tytuły i stopnie uzyskali, też zostali nagrodzeni, i na tym to wszystko się kończy. "Znakomite" prace wylądują w archiwach i w sumie "psu na budę" to wszystko potrzebne. Tematy oklepane i ogólnie "nihil nowi".

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję serdecznie znakomitych prac laureatom i ich opiekunom naukowym. Zacna to i wartościowa inicjatywa PFRON.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy się myli. Nic " psu na budę" .Prace są publikowane w Wydawnictwie Naukowym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej , tak robimy z wyróżnionymi doktoratami. Doktor Sierecka między innymi opisała krytycznie mechanizmy władzy, stygmatu w takich miejscach jak Hospicjum, opisała często sprzeczne ze sobą , trudne doświadczenia wolontariuszy, sama zaangażowała się w tę rolę. Magister Ewa Kaczmarek krytycznie, " do bólu" szczerze opisała i zinterpretowała własne doświadczenia z dzieckiem autystycznym. Obie zrobiły to w oparciu o najnowsze teorie, które w ich pracach doskonale " pracują' Ja cieszę się ogromnie z takich prac, z takich studentów, doktorantów, absolwentów. To nadaje mojemu życiu jakieś znaczenia. Panu, Panie anonimowy nie? Mirka Dziemianowicz

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.