piątek, 26 czerwca 2015

Pedagodzy w Szczecinie a grafenowe hieny


Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk wraz z dziekanami wydziałów pedagogicznych/edukacyjnych/nauk o wychowaniu czy społecznych obraduje na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, który obchodzi w tym roku Jubileusz 30-lecia.

Debatę na temat kształcenia nauczycieli w uczelniach naszego kraju planowaliśmy już od roku. Wówczas nie mogliśmy nawet przewidzieć, że Ministerstwo Edukacji Narodowej "wyprodukuje" kolejny projekt aktu prawnego, który będzie dotyczył szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Komitet Nauk Pedagogicznych skierował do MEN dwie ekspertyzy, które wyraźnie wskazują na schizoidalność polityki oświatowej w naszym kraju. Z jednej bowiem strony rządzący narzekają na nie najlepsze wykształcenie polskich nauczycieli, a z drugiej strony sami obniżają wszelkie progi wymagań wobec ich kwalifikacji.

Skoro akademiccy pedagodzy i psycholodzy kształcą na studiach stacjonarnych kandydatów do nauczycielskiego zawodu, a na studiach niestacjonarnych także (kiedyś tylko i wyłącznie) już zatrudnionych w tej profesji, częściowo zmuszonych do podwyższenia wykształcenia, to nie ma się co dziwić, że są żywotnie i profesjonalnie zainteresowani odpowiedzią na pytanie: kogo mają kształcić, w jakich warunkach i w jakim zakresie? Już nie pytamy - jaki powinien być minimalny okres przygotowywania zawodowców oraz jakie są konieczne do realizacji tego zadania środki finansowe?

Kiedy po pierwszym bloku obrad wróciłem do hotelu, by podzielić się wrażeniami z naszej dyskusji, otrzymałem link do materiału, który zamieszczam poniżej zachęcając do jego uważnego wysłuchania.
Co to ma wspólnego z kształceniem polskich nauczycieli? Otóż ma, i to bardzo wiele wspólnego. Wybitnie uzdolnioną młodzież wprowadzili do świata nauki polscy nauczyciele, a bohatera tego reportażu zapewne wykształceni jeszcze w okresie PRL pedagodzy, pasjonaci fizyki i matematyki.

Słusznie internauci ślą listy protestacyjne do władz PSL i premier Ewy Kopacz - w imieniu znakomitego zespołu naukowego i jego dyrektora oraz upominając się o minimum przyzwoitości w zarządzaniu placówkami naukowymi. Czyż maksyma Władysława Bartoszewskiego: "warto być przyzwoitym" nie była tak niedawno eksponowana jako cnota na pogrzebie Władysława Bartoszewskiego przez przedstawicieli "elit" rządowych i poselskich?

Prof. Tadeusz Pilch mówił wczoraj w Szczecinie o tym, że pedagogika nie może być nauką milczącą, obojętną na zachodzące w kraju procesy, zmiany, jeśli jej przedstawiciele są świadomi ich toksyczności, zagrożeń, dysfunkcji czy patologii. Czy środowisko akademickie ma być sprawcą zaniechania interwencji w tak kluczowej sprawie, jak przedstawiona w niniejszym reportażu i czy ma godzić się na wszystko?

Odkładam zatem relację z tej debaty na później. Sprawa twórców grafenu i ich przełożonego wydaje się w tym momencie najważniejsza.


4 komentarze:

 1. No cóż nic dodać nić ująć. Jako żywo przypomina mi to szereg manipulacji związanych z uruchamianiem nowego kierunku studiów - pedagogiki - w niektórych szkołach zawodowych, gdzie brak kadry, bazy bibliotecznej, prowadzonych badań, itd. nie był powodem by odmówić uprawnień do prowadzenia studiów magisterskich ogólnoakademickich. Wystarczyła jedna wizyty w stosownym ministerstwie jednego wysoko postawionego posła a zgoda od ręki z pominięciem wszelkich zasad. Podobnie wygląda rzecz w związku z akredytacją. W piątek decyzja negatywna, by w poniedziałek oświadczyć, że uczelnia uzyskała pozytywna akredytację na okres 5 lat. Smutne w tym wszystkim jest to, że udział w tych działań biorą osoby, które szczycą się faktem posiadania stopnia naukowego dr hab.
  Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników konferencji z jednoczesnym żalem, że konieczność bycia w Rzeszowie uniemożliwiła mi udział w tym znakomitym merytorycznie spotkaniu
  R. Pęczkowski
  Uniwersytet Rzeszowski

  OdpowiedzUsuń
 2. A to Polska kumotrów z PSL właśnie ... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. http://elektronikab2b.pl/wywiady/25721-kto-jest-zainteresowany-przejeciem-itme-rozmowa-z-dr-zygmuntem-luczynskim#.VY0vflLpyZJ

  OdpowiedzUsuń
 4. oraz ciekawostka po wywiadzie
  http://elektronikab2b.pl/biznes/25934-itme-ma-patent-w-usa

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.