poniedziałek, 29 września 2014

Wykłady inauguracyjne w szkolnictwie wyższym - signum temporis problemów nie tylko Polski


W jednych uczelniach chciałoby się uczestniczyć w uroczystym otwarciu roku akademickiego, gdyż jest to znakomita okazja do wysłuchania także interesującego wykładu inauguracyjnego. W upadających wyższych szkołach prywatnych (tzw. wsp) nie tylko zmienia się rektorów, dziekanów jak rękawiczki, łamie prawo, ale i naiwni kandydaci, którzy postanowili w nich studiować, nie wysłuchają żadnego wykładu inauguracyjnego. Kto bowiem miałby go wygłosić, skoro kadra jest na "niestrawnym" poziomie, a nikt przyzwoity nie przyjmie nawet zaproszenia do udziału w rzekomej uroczystości w piwnicznej izbie.

Spójrzmy zatem na te jednostki i uczelnie, których m.in. pierwszy rocznik studentów pedagogiki oraz kadra akademicka (bo na tym jedynie skupiam się w tym wpisie) będzie miał okazję do wysłuchania interesującego wykładu i spotkania fascynujących osobowości świata nauki. Wymienię tylko kilka środowisk akademickich, gdyż niektóre uczelnie jeszcze nie informują o inauguracji:

1) Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - inauguruje rok akademicki w dn. 30 września 2014 r. wykładem prof. Radosława Markowskiego pt. " DEMOKRACJA NA ROZDROŻU";

2) Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie (Wydział Pedagogiczny) ma swoją inaugurację 9 października 2014 r., w trakcie której wykład pt. "PAŃSTWO DEMOKRATYCZNE A WOLNOŚĆ SUMIENIA" wygłosi Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz;


3) Inauguracja 651. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim będzie miała miejsce 1 października 2014 r. Wykład inauguracyjny – wygłosi prof. Elżbieta Richter-Wąs pt. "WIELKI PRZEŁOM W FIZYCE: odkrycie i badania cząstki Higgsa";

4) Wykład inauguracyjny dr hab. Jana Rutkowskiego pt. „WYCHOWANIE DO WOLNOŚCI” zainaugurował już rok akademicki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego w dn. 25 września br., bowiem zgodnie z tradycją łączył się z promocją absolwentów 2014;

5) Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na uroczystość inauguracyjną w dn. 30 września 2014, w trakcie której będzie miał miejsce wykład prof. Tomasza Miki pt. "TAJEMNICE ŚREDNIOWIECZNYCH POLSKICH TEKSTÓW. W stronę poszukiwań interdyscyplinarnych."

6) Uroczyste otwarcie roku akademickiego w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się w dn. 1 października br. w odnowionej Auli UMK, zaś wykład inauguracyjny "CZY UNIWERSYTET POWINIEN BYĆ INNOWACYJNY?" wygłosi dr hab. Maciej Wojtkowski, prof. UMK.

7) Uniwersytet Wrocławski inauguruje w dn. 1 października wspólną inaugurację środowiskową 10 wrocławskich uczelni w Auli Leopoldyńskiej. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Urszula Kalina-Prasznic pt. "PARADYGMAT SPOŁECZNEGO UBEZPIECZENIA EMERYTALNEGO".

8)XLVII uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu ŚLĄSKIEGO w Katowicach odbędzie się w środę 1 października 2014 r. w auli im. Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie jest pedagogika. W uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych i dydaktycznych w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych odbierze nagrodę prof. Jacek Jania, który wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Czy Arktyka może rządzić światem?”.

9)Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbędzie się 2 października w sali koncertowej Copernicanum, zaś wykład inauguracyjny pt. "Dwa cuda polskie (1920/1989)" wygłosi prof. Wiesław Władyka.

10) Rektor i Senat Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na Inaugurację Roku Akademickiego 2014/2015 uroczystość w dn. 30 września 2014 r. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Andrzej Witkowski na temat "Mikroglony jako niewyczerpalne źródło surowców i energii".

11) Wykład inauguracyjny prof. Marka Ruszkowskiego pt. „Fundamentalizm językowy” będzie częścią inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w dn. 2 października;

12) Na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się w dn. 7 października br. wydziałowa inauguracja roku akademickiego , w trakcie której wykład wygłosi prof. Maria Czerepaniak-Walczak na temat: "UCZENIE SIĘ I KSZTAŁTOWANIE CHARAKTERU W III ERZE GLOBALIZACJI".

13) Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uroczyście otwiera rok akademicki 6 października br., zaś wykład inauguracyjny wygłosi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW na temat - "Wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie w życiu publicznym".

14) Uroczystość otwarcia roku akademickiego w Uniwersytecie Zielonogórskim uświetni wykład inauguracyjny prof. Bogusława Banaszaka pt. Rola wspólnych wartości w procesie integracji europejskiej.Są uniwersytety, akademie, na których domenach nie znajdziemy żadnej informacji o inauguracji roku akademickiego. Może nie chcą się pochwalić tym wydarzeniem? Może nie zostały jeszcze dopięte szczegóły organizacyjne inauguracji? Tak na marginesie, czy nie macie wrażenia, że tematy wykładów inauguracyjnych po części odzwierciedlają głęboko humanistyczny niepokój o losy świata, naszego kraju czy nas samych?

9 komentarzy:

 1. W Jeleniej Górze będzie wykład Mirosława Hermaszewskiego, kosmonauty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie można by posłuchać wykładu inauguracyjnego Jurka Owsiaka, prof. Magdaleny Środy, Kuby Wojewódzkiego, Pana Palikota? Bardzo proszę podać uczelnie i terminy.

   Usuń
  2. A prof. Jan Hartman gdzie wygłosi ?
   Myślę, że jego odważna inicjatywa poddania pod naukowy i publiczny dyskurs legalizacji kazirodztwa w pełni na to zasługuje..

   Usuń
  3. A co anonimowy ma do Jurka Owsiaka??

   Usuń
  4. Myślę, że upowszechnianie takich głupkowatych informacji, pytań, inicjatyw ( chociażby ta inicjatywa prof. J. Hartmana) dobrze służy oswajaniu się z procesem powolnej demoralizacji oraz zacieraniem różnicy między dobrem a złem. Bez upowszechnienia nowej , postępowej etyki ( jej heroldem jest u nas prof. J. Hartman) nie sposób wychować nowego człowieka. Wyemancypowanego od opresyjnej , tradycyjnej/katolickiej moralności .Z tego punktu widzenia zasługi Pana profesora są nieocenione. Pełny szacun się należy.

   Usuń
  5. Rozpoznanie Jurka Owsiaka jako szkodnika nie jest łatwe. Dlaczego? Ano w Jego działalności wymieszane jest dobro ze złem. Charytatywna działalność budzi naturalną i spontaniczną sympatię wszystkich. Pozwala to skutecznie przykryć podstawowy cel jaki ma realizować Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i związany z nią Przystanek Woodstock. Tym celem jest podstępna demoralizacja młodzieży w hasłowo ujętym "róbta co chceta". Ulubieniec lewackich mediów Jurek Owsiak niszczy w ten sposób chrześcijańskie fundamenty cywilizacji Zachodniej. I o to idzie, bo dobrze wpisuje się w aktualną politykę Unii Europejskiej. Iście szatański, bo skuteczny pomysł ochrony Jurka Owsiaka przed krytyką polega na propagandowym wyeksponowaniu Jego działalności charytatywnej. Ukazanie Jego Wielkiego Serducha dla dzieci ! Kto krytycznie odnosi się do Owsiaka natychmiast naraża się na zarzut , „że nie lubi dzieci!” Nie jestem naiwny.Wiem, że tego typu argumenty nie trafiają do wielbicieli Jurka Owsiaka. A więc Belfer czyta je zapewne z niesmakiem...

   Usuń
 2. Co może powiedzieć na inauguracji roku akademickiego kanclerz czy świeżo upieczony rektor szkoły z akredytacją warunkową, z już wcześnejszymi kłopotami z kadrą minimum i płatnościami, z której dodatkowo przez wakacje odchodzi przynajmniej: 4 profesorów, 2 doktorów, 2 magistrów i 5-6 osób z kluczowych stanowisk administracyjno-biurowych? Kreatywni menadżerowie powiedzieliby, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale jak można było do tego dopuścić? Rektor-elekt pewnie też już pisze powitalną mowę, nasyconą "głęboko humanistycznym niepokojem o losy świata, naszego kraju czy nas samych".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale obciach:

  "- Dzisiaj – poza wiedzą - ważne są umiejętność współpracy, indywidualnego podejścia, kompetencje miękkie. Trzymam kciuki, aby absolwenci tego wydziału zawsze mieli pracę – powiedziała dzisiaj minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie Inauguracji Roku Akademickiego na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. - Kadrze życzę wytrwałości, a Wam – studenci – powodzenia i miłego roku – dodała.
  http://men.gov.pl/index.php/1465-inauguracja-roku-akademickiego-na-wydziale-pedagogicznym-uniwersytetu-warszawskiego

  OdpowiedzUsuń

 4. Informacja dotycząca Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej

  czwartek, 18 września 2014
  W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuje, że status tej szkoły reguluje ustawa z dnia 30 czerwca 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1995 r. nr 97 poz. 481 z późn. zm). Szkoła ta nie podlega nadzorowi ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, w związku z czym nie stosuje się wobec niej ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.).

  Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej jest wyższą szkołą teologiczną, uprawnioną do nadawania tytułu zawodowego „licencjata teologii adwentystycznej”. Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej tylko ten tytuł zawodowy jest równoważny z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez państwowe szkoły wyższe. Oznacza to, iż wykształcenie wyższe, w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym posiada tylko absolwent Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej, który ukończył trzyletnie studia na kierunku „teologia”, uzyskując w konsekwencji tytuł „licencjat teologii adwentystycznej”.
  http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/informacja-dotyczaca-wyzszej-szkoly-teologiczno-humanistycznej-im-michala-beliny-czechowskiego-w-podkowie-lesnej.html

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.