piątek, 27 grudnia 2013

EDUKACJA - WYZWANIA PRZYSZŁOŚCI

Pisze do mnie rodzic zatroskany o losy polskiej edukacji:

W jakim stopniu proces transformacji "1989" dotknął szkół i całego systemu edukacji ? - W minimalnym. Moja teza, w skrócie, jest taka:

Obecny system oświaty działa analogicznie jak system komunistyczny=totalitarny. Peerel nie skończył się w szkole. Ma te same fundamenty, cechy i objawy: centralizm, hierarchiczność, podporządkowanie, brak dialogu, działania pozorne, powszechna frustracja, zbiurokratyzowanie, fałszywe zasady, unikanie jawnych sporów, działania pozorne (pozorna samorządność), "gospodarka" planowa, nieefektywność, nieelastyczność, ceremonialność, dyspozycyjność, selekcja negatywna, samotność wybitnych, sterowanie zewnętrzne, brak samoregulacji-samonaprawy, zniewolenie umysłów, opresyjność, nowomowa, co innego mówi się prywatnie (w domu) - co innego w szkole - co innego na salonach, emigracja wewnętrzna i zewnętrzna, brak reakcji na głosy krytyczne, dehumanizacja (uprzedmiotowienie ucznia=człowieka), demoralizacja, fasadowość, bierność, roszczeniowość, arogancja i ignorancja władzy, zmowa milczenia, urawniłowka=brak zdrowych elit, brak entuzjazmu, zmęczenie, brak pluralizmu, unikanie wątpliwości i problemów, zamiatanie pod dywan, ... .

Są wyjątki - to też jest cecha organizacji totalitarno-hierarchiczno-biurokratycznych (przykłady z Peerelu: kilka kabaretów, kilka klubów studenckich, Pewex, Kisiel, Tygodnik Powszechny, PGR Manieczki, itp.) Wszystkie wymienione zjawiska dotyczą każdego szczebla oświaty – od MEN, aż do tak zwanego zespołu klasowego. Nie mają one "nic wspólnego" z polityką. Nasz system edukacji powszechnej i jego najważniejsze elementy - szkoły - działają anachronicznie, niezależnie od tego kto sprawuje rządy, kto jest ministrem, premierem, prezydentem. Uważam, że przyczyn paraliżu oświatowego należy szukać w „splocie psychologiczno-historyczno-socjologiczno-kulturowo-biurokratycznym”.

To nie jest tylko moja prywatna opinia. Tak myśli coraz więcej ludzi. Mam nawet przypuszczenie, że podobnie piszą i mówią członkowie Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Piszą i mówią do ściany (?)."


Jednak nie piszemy i nie mówimy do ściany. Ktoś nas czyta, słucha, ktoś zaprasza do takich a nie innych konsultacji, prosi o ekspertyzy. Naukowcy nie mogą spełniać wszystkich ról społecznych - pracować w szkołach czy przedszkolach, być w nadzorze pedagogicznym, we władzach samorządowych, najlepiej kierować kuratoriami oświaty i jeszcze sprawować naczelną władzę w resorcie edukacji! Niech każdy wykonuje swoje zadania i role jak najlepiej potrafi, merytorycznie, profesjonalnie, społecznie czy zawodowo, ale nie oczekujmy od jednej grupy czy jej przedstawicieli, że będą mieć wpływ na wszystko, co przeciwdziałałoby patologiom w polskiej edukacji, w systemie jej nadzoru czy na kreowanie zmian.

Być może z Nowym Rokiem będziemy kontynuować swoje zadania. Właśnie otrzymałem zaproszenie z Kancelarii Prezydenta III RP do udziału w styczniowej debacie (no właśnie - sytuacji , w której zaproszeni goście oraz gospodarz będą mówić, ale i słuchać) na temat: EDUKACJA - WYZWANIA PRZYSZŁOŚCI. Wszystko wydaje się tu ciekawe, ale mam nadzieję, że wreszcie czemuś dobremu będzie to służyć.

6 komentarzy:

 1. Z doświadczeń spotkań w Kancelarii Prezydenta - zaproszeni goście służą tam jako tło i widownia do tego co przygotowali i przedstawią ex cathedra gospodarze. No chyba, że ma Pan Profesor być panelistą albo inne wystąpienie miał wygłosić ... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. A tak Pan Premier rozmawia z przedstawicielami prawie miliona rodziców:
  http://wpolityce.pl/artykuly/70438-dorota-losiewicz-na-sobote-po-co-ta-reforma-panie-premierze-ano-nie-wiadomo-po-co-tak-jakos-wyszlo-i-glupio-sie-wycofac-kulisy-spotkania-tuska-z-elbanowskimi
  Pan Prezydent jest lepszy... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat celem spotkania u Prezydenta jest propaganda sukcesu "reform" MEN w kontekście oczywiście odpowiednio spreparowanych wyników PISA. Prowadzi panel skrajny lizus, kompletnie niekompetentny w sprawach edukacji besserwisser Bendyk z "Polityki"... ;-) Pierwszy referat o (jak by nie zgadnąć;-)] ...polskim sukcesie w PISA! Spotkanie będzie więc równie "owocne" jak wszystko co ten pan robi i pisze!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli nie otrzymam programu tego spotkania z potwierdzeniem czasu przeznaczonego na moje wystąpienie, to nie wezmę w tym udziału. To oczywiste, o czym poinformowałem Kancelarię Prezydenta.
  "Paprotkę" do dekoracji niech znajdą w IBE albo w MEN.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiaj otrzymałem program tej "debaty". Istotnie, miał Anonimowy rację jako lepiej zorientowany. Odmówiłem udziału w tej "konferencji". Szkoda czasu.
  12.00–12.10 Powitanie
  Irena Wóycicka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

  12.10–12.55 Referaty wprowadzające

  Jak zagospodarować polski sukces w PISA?
  dr Elżbieta Barbara Ostrowska
  Instytut Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk

  Edukacja i (nie)wykorzystane potencjały młodzieży
  prof. Krystyna Szafraniec
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

  Kompetencje młodych w społeczeństwie obywatelskim i gospodarce naszych czasów
  dr Jan Szomburg
  Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

  12.55–13.05 Wystąpienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego (do potwierdzenia)

  13.05–14.15 Dyskusja ogólna z udziałem ekspertów
  Prowadzenie: Edwin Bendyk
  Paneliści:
  prof. Anna Brzezińska – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  Marek Darecki – Prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza
  dr Mirosław Filiciak – Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
  Robert Firmhofer – Dyrektor Centrum Nauki Kopernik
  Maciej Jakubowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej
  Mirosław Sielatycki – Zastępca Dyrektora Biura Edukacji m. st. Warszawy
  dr Jacek Strzemieczny – Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej

  14.15–14.25 Podsumowanie dyskusji
  Edwin Bendyk

  14.25–14.30 Zamknięcie debaty
  Irena Wóycicka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

  14.30 Lunch
  Sala Obrazowa, Ogród Zimowy

  OdpowiedzUsuń
 6. To było jałowe bicie piany o wszystkim i o niczym, bez kierunku, bez tematu, bez postawienia problemów, ta "debata" u prezydenta. Najrozsądniejszy był puszczony z nagrania głos "gospodarza" ... ;-)
  Ewidentne marnowanie czasu ludziom i środków zamiast wypracowywania czegoś pożytecznego ... ;-)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.