poniedziałek, 24 grudnia 2012

Święta z głębokim i autentycznym przesłaniem


W związku ze zbliżającą się nocą szczęśliwego rozwiązania kieruję do Czytelników, Studentów, Nauczycieli, Pedagogów, Bliskich i Obcych, Przyjaciół i Antagonistów, Naukowców i Oświatowców - najserdeczniejsze życzenia: odczytywania dziecka jako znaku Boga, przychodzącego na świat w uniżeniu i ubóstwie, by stanąć po stronie godności każdego człowieka, o czym tak pięknie pisze Jerzy Libert:

A mały Chrystus smutny w drzwi patrzy i czeka
By pośród witających zobaczyć Człowieka...


Życzę refleksji nad fundamentami chrześcijańskiego życia i wiary, odczytywania betlejemskiej opowieści z Ewangelii, radowania się wspólną obecnością Bliskich, przeżywania tradycji łamania się opłatkiem na znak wspólnoty i przyjaźni, by wypowiadane – być może nawet „milczeniem” - życzenia były wyrazem czułości naszych serc i wrażliwości myśli na drogę, którą każdy z nas podąża ku sobie znanym i stawianym celom. Jak pisał ks. Jan Twardowski:

Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.


Sięgnijmy w czasie tych pięknych Świąt do tajemnicy naszego istnienia, uwolnieni od bieganiny za wartościami, z których nie wszystkie stanowią o trwałości i wartości życia. Niech wspólne kolędowanie buduje nasze więzi, a świąteczne ciepło i skupienie odsłania misterium spotkania z Nowonarodzonym. Niechaj wszystkie spotkania niosą radość, spokój, szacunek, życzliwy uśmiech, a także pomocną dłoń, by nie zabrakło ludzkiej obecności i miłości, gdy ta Maleńka Miłość ma zagościć wśród nas. Dużo zdrowia, sił i nadziei na lepsze - a przy tym – jak śpiewa Grzegorz Turnau:

Bądźcie czujni i ostrożni,
Gdy się rodzi Dżizys,
Aby się Wam przy okazji
Nie zakradł gdzieś kryzys,
Jego wcale Wam nie życzę,
Nie życzę nikomu,
I niech Pan nastanie, Radość
I Miłość w Twym domu!


Na Święta Bożego Narodzenia życzę Wam i Najbliższym gwiazdki z nieba, która sprawi, że będziecie zawsze szczęśliwi, uśmiechnięci, spokojni. Niech się Wam darzy!


Dziękuję wszystkim pamiętającym i nadsyłającym swoje życzenia drogą elektroniczną i tradycyjną. Gorące podziękowania kieruję do Czytelniczki bloga, która podzieliła się ze mną wyjątkowym darem, jakim jest zapis w pamiętniku Jej Cioci o wigilijnych tradycjach na Kresach.

Przeczytajcie ten opis, gdyż owe wspomnienia stanowią żywy obraz wyjątkowego miejsca i Ludzi, o których pamięć jest dla nas zadumą nad NASZĄ historią...

"Zawsze był śnieg. Po prostu nie pamiętam Świąt bez śniegu., choinki, ryby, kutii... Zjeżdżała się cała rodzina, więc przygotowania trwały ze 3 tygodnie. Najpierw było świniobicie. Już wtedy wszędzie leżał śnieg i jak się gdzieś sanną jechało to widziało się co raz jakby małe ogniska, gdzie gospodarze słomą opalali świńską szczecinę. W dzieżach, nieckach marynowało się szynki, polędwice, boczek i mięso na kiełbasy. Kiszki piekło się na ciętej słomie żytniej w blachach. Aromaty rozchodziły się w około. Wspaniałe! Częstowało się znajomych, dawało do domu Maryni czy Kateryni, które malowały wapnem ściany czy robiły większe pranie. Gdy listonosz Semcio wracał z pustą torbą też dostawał co tam było.

Ważne żeby wybielić całe wnętrze domu, wyczyścić szyby w oknach, wysmarować naftą ramy okienne, drzwi- wszytko musiało lśnić. Bielizna pięknie uprana i wykrochmalona suszyła się na mrozie w sadzie między drzewami. Przed samymi świętami piekło się cały piec chleba, potem bułki w blachach. Potem makowce, kruche, placki z jabłkami, zawijańce w drożdżowym cieście, pierniki, czasem nugaty i całe stosy pysznych herbatników. Raczej nie było serników bo krowy w zimie już zacielone nie dawały dużo mleka.
Tato przed wigilią przynosił ze stodoły cztery snopy zboża i ustawiał je przy łóżkach. Przy moim zawsze stał snop pszenicy, tak do Sylwestra. Razem ze świerkową choinka roznosiły wspaniały, niezapomniany aromat...

Ryby przywożono ze Zbaraża. Przeważnie szczupaki, przyrządzane "po żydowsku". Kutia - z miodem i bakaliami - musiała być obowiązkowo na polską wigilię i potem na ruską. Tato brał podczas wigilii całą makutrę z kutią i zamachiwał się na sufit. Kutia musiała się do sufitu przykleić - znaczy to, że będzie "pożytek" w nowym roku. Przyklejony wzór zostawał tak aż do następnego bielenia ścian przed Wielkanocą.
Stół, na którym położono siano przykrywano białym obrusem. Na stole paliła się świeca i leżał na talerzu opłatek z grudkami miodu. Ojciec zaczynał od modlitwy, do której klękaliśmy wszyscy wokół stołu. Tato składał każdemu odpowiednie życzenia, wszyscy całowaliśmy go w rękę. Potem siadaliśmy do zupy grzybowej, barszczu z uszkami, ryby, pierogów, gołąbków - wszystkiego po trochu. Po kolacji śpiewaliśmy kolędy i pastorałki a ociec lub brat wynosił bydłu do żłobów opłatek.

Później szło się do wujostwa Soleckich złożyć życzenia i porozmawiać, czy też czego spróbować. Wujek w słomę przyniesioną na podłogę rozsypywał orzechy włoskie, dorzucając po parę grosików i dzieci miały czego szukać. Taka to była zabawa. Pojawiali się też kolędnicy. Przychodzili z szopką. Wbiegał diabeł i Żyd garbaty, często z tego garba wystawała słoma. Na krzesłach dostojnie siadał Herod ze świtą, anioł nad nimi na stołku. Rymowane śpiewanie, dzwoneczki, becząca koza, dużo dowcipnych odzywek, dużo radości i krzyku ale też chwile podniosłe. Dla dzieci egzamin z pacierza i grzeczności. Na koniec wspólna kolęda, poczęstunek i koniecznie nagroda pieniężna.

Przed dwunastą wszyscy szli na pasterkę. Jak było bardzo śnieżnie to zaprzęgało się konie w duże sanie. Rozbrzmiewały wspaniałe koncerty, bo było u nas sporo dobrych głosów. Śpiewał chór i cały Kościół. Co rok dochodziła nowa kolęda czy pastorałka a w czasie wojny miały dającą do myślenia treść, przejmującą do głębi znękane w tym czasie serca i dusze. Panowało wielkie zrozumienie, solidarność, patriotyzm najszczerszy..."


2 komentarze:

 1. Płyną po internetowych łączach piękne życzenia. Dzielę się nimi z Państwem jak opłatkiem:

  W dniu dzisiejszym z betlejemskiej groty popłynie na cały świat szczególne orędzie miłości i pojednania. Ta cicha i święta noc niesie z sobą wielką radość i tajemnicę. Oto Jezus Chrystus przychodzi do nas, przynosząc nadzieję, obdarowując pełnią życia. Kolejny raz Bóg pokazuje swoją szczególną pedagogię, jak bardzo troszczy się o człowieka i o to, by odkrył, że życie jest darem, by poznał jego piękno i potrafił się nim zachwycić. Aby zechciał żyć, szanując życie własne i innych oraz stworzony świat.

  W atmosferze dziękczynienia składanego Panu Bogu za cud nocy betlejemskiej proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia. Niech Chrystus, przychodzący do człowieka, obdarowuje Was, Drodzy Przyjaciele, łaską, błogosławieństwem oraz potrzebnymi ludzkimi siłami. A Boży pokój niech zagości na stałe w naszych sercach i w sercach naszych bliskich.


  Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
  oraz szczęśliwego Nowego Roku 2013

  **********
  Przygotować pół miarki radości, szczyptę
  pogody ducha, kwartę radości,
  dwanaście centymetrów uśmiechu,
  kilogram życzliwości, pięć gramów dobrego
  humoru, miłości ze dwie garści,
  odrobinę szaleństwa, łyk szczęścia,
  dwie łyżki wolnego czasu, małą łyżeczkę
  spokoju oraz cały zapas wiary nadziei i
  miłości. Wszystkie składniki połączyć ze
  sobą i długo podgrzewać w cieple
  domowego ogniska. Podawać na gorąco,
  ozdobione ciepłym uśmiechem...

  ********************

  choć za oknem nie skrzy się śnieg, to mróz już nieco szczypie i coraz szybciej zbliża się radosny czas Świąt Bożego Narodzenia. Przyjmij zatem najlepsze życzenia zdrowych, pogodnych, rodzinnych, pełnych zaskakujących i miłych prezentów Świąt. Niech nadchodzący Nowy Rok spełni wszystkie Twoje oczekiwania i marzenia. Życzę, aby mimo ogromu obowiązków pozwolił na uśmiech, pogodę ducha, poznawanie nowych wspaniałych miejsc i ludzi.

  ***************

  Radosnych i spokojnych,
  pełnych ciepła i nadziei
  Świąt Bożego Narodzenia,
  wszelkiej pomyślności,
  osiągnięcia sukcesów, cierpliwości
  i wytrwałości w realizacji planów
  oraz dalszej owocnej współpracy
  w nadchodzącym Roku.
  ***********

  życzę pełnych uroku Świąt Bożego Narodzenia, wszelkiego dobra na każdy dzień Nowego Roku.

  ***********
  Tobie i Twoim bliskim również życzę czerpania pełnymi garściami z Tego, co wnosi niepowtarzalny klimat Swiąt Bożego Narodzenia. Miłości, Siły, Zadumy i Radości, która w kontakcie z bliskimi jest szczera, autentyczna, najprawdziwsza z prawdziwych. W Nowym 2013 roku Życzę CI przede wszystkim zdrowia, sił i satysfakcji z dzieł, których masz aż tak wiele
  *********
  “Szczęśliwa nocy, w którą nam się rodzi
  Dzień jasny, światło wszystkiemu stworzeniu,
  I w której brudach i okropnym cieniu
  Słońce jaśniejsze nad codzienne wschodzi.” Jan Andrzej Morsztyn, Na Boże Narodzenie

  Na czas cudów dokonujących się na mocy światła z Betlejem - wszelkiego Dobra

  *********
  Serdeczne życzenia
  Błogosławieństwa Bożego, przeżycia miłości rodzinnej, dziecięcej radości Świąt Bożego Narodzenia!

  Cicha noc, święta noc, jakiż w tobie dzisiaj cud, w Betlejem Dziecina Święta
  wznosi w górę swe rączęta
  błogosławi lud.
  Błogosławionych Świąt Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa!
  Wszelkich Przeobfitych Łask Bożych w Nowym Roku Pańskim 2013!
  Merry Christmas and Happy New Year 2013!
  **********
  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych spokoju i ciepła płynącego z ludzkich serc
  oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

  ***********

  To 25 grudnia, w Boże Narodzenie, zawsze kończy się stary świat

  i zaczyna Nowy.

  Życzę Błogosławionych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

  ***********
  OdpowiedzUsuń

 2. Від Президії Національної академії педагогічних наук України і від мене особисто прийміть щиросердні вітання з Різдвом Христовим і Новим роком!
  Нехай ці свята – час підведення підсумків, надій і сподівань – принесуть Вам і Вашій родині щастя, благополуччя, здійснення всіх мрій і бажань, наснаги в усіх справах і починаннях!

  *************

  dovolte, abychom Vám popřáli krásné vánoce, hodně zdraví, štěstí a mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě.

  ********

  Mili moji priatelia a " vedecky spriaznene duse"!

  Spominam na Vas a zelam Vam velmi uspesny a optimisticky rok 2013.

  **********

  Życzę Świątecznie i Noworocznie by dopisywało Panu Profesorowi zdrowie, by starczyło sił i wytrwałości w wypełnianiu obowiązków i by nigdy nie zabrakło wsparcia ze strony otaczających Pana Profesora osób.
  *********

  życzę radosnych świąt Bożego Narodzenia,
  pięknych i niezapomnianych.
  Aby Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.
  Wszelkiego dobra, zdrowia i sukcesów.

  **********
  Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzymy serdeczne Wesołych Świąt i wielorakiego Dobra w życiu osobistym oraz satysfakcjonujących dokonań naukowych i zawodowych w Nowym 2013 Roku.
  ************

  přeju Tobě i celé rodině klidné Vánoce a mnoho úspěchů v příštím roce.

  **********

  życzę zdrowych spokojnych , pełnych ciepła rodzinnego i radości Swiat Bozego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze na Nowym Roku

  ***********
  Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru
  Przyniesie spokój i radość.
  Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia
  żyje własnym pięknem,
  A Nowy Rok 2013
  obfituje w pomyślność, nadzieję i miłość
  ***********

  jak co roku moje ciepłe myśli o dobrych ludziach, których spotkałam w życiu kierują się ku Tobie,

  Wielu pogodnych refleksji o świecie , porządku na nim nad którym czuwają „ u góry” oraz wiary, że wszystko będzie dobrze ....
  *************
  Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów.

  Świąt dających radość i odpoczynek oraz nadzieję na Nowy Rok, jeszcze lepszy niż ten, co właśnie mija życzą całej rodzince
  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.