wtorek, 17 kwietnia 2012

Najlepsza książka pedagogiczna wortalu literackiego "granice.pl" - wiosna 2012
Nagrodę Internautów w wiosennym konkursie wortalu literackiego "www.granice.pl" otrzymała znakomita książka, wydana w Oficynie Wydawniczej "Impuls" w Krakowie pt. „Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży” autorstwa doktora Jacka Pyżalskiego, byłego pracownika jednej z wyższych szklół prywatnych w Łodzi, który odszedł z niej na znak osobistego protestu.

Jak pisałem już wcześniej, książka jest merytorycznie znakomita, nowatorska, a przedstawione w niej wyniki własnych badań potwierdzają wdrażanie przez autora najwyższych standardów metodologii badań w naukach społecznych i humanistycznych. Przez najbliższe lata kolejne pokolenia badaczy będą się do nich odwoływać, gdyż nie da się pominąć tej rozprawy w dalszych studiach nad przemocą wśród młodzieży, która korzysta często w wyrafinowany sposób z nowych narzędzi komunikacyjnych. Książka stanowi pogłębioną naukową monografię problemu agresji realizowanej przez młodzież za pomocą nowych mediów (internetu i telefonów komórkowych). Zawiera wprowadzenie teoretyczne dotyczące nowych mediów, funkcjonowania młodych ludzi w ich świecie oraz aspektów związanych z tzw. komunikacją zapośredniczoną i wpływu nowych mediów na dzieci i młodzież. Czytelnik dowie się z książki nie tylko o rozpowszechnieniu zjawiska, ale także o jego uwarunkowaniach i konsekwencjach.

Autor monografii przedstawił szerokie omówienie problematyki bullyingu, cyberbullyingu wraz z charakterystyką roli sprawcy i ofiary, typologii zjawisk i ich współwystępowania. Część diagnostyczna bazuje na trzech dużych projektach badawczych – reprezentatywnych badaniach polskich gimnazjalistów, badaniach nauczycieli oraz studentów, w których zostały wykorzystane metody badawcze zarówno o charakterze jakościowym (wywiady, wywiady online, grupy fokusowe), jak i ilościowym (badania kwestionariuszowe).

Rozprawę Jacka Pyżalskiego kończą wnioski dotyczące wychowania młodych ludzi w świecie nowych mediów, w szczególności w obszarze profilaktyki i interwencji związanej z agresją elektroniczną. Niewątpliwie wpłynie ona także na potrzebę konstruowania nowych teorii socjalizacji i wychowania, a jeśli tak się stanie, to będzie najwyższej rangi wkładem Jacka Pyżalskiego w pedagogikę ponowczesnej doby.

Tak tę książkę, jak inną, o odmiennej strukturze i zakresie analiz, chociaż też dotyczącą cyberbullyingu, a wydaną w GWP pt. Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży (Gdańsk 2011) nie tylko warto, można, ale należy jak najszybciej przeczytać, jeśli chce się dostrzec to, co naprawdę młodzież wyczynia w wirtualnej przestrzeni, usiłując zarazem wpłynąć na tę rzeczywistą.

Autorowi gratuluję kolejnego sukcesu wydawniczego i naukowego zarazem, mając nadzieję, że wkrótce znajdzie dla siebie godne dalszego rozwoju środowisko akademickie.

(http://www.ksiazkanawiosne.pl/ksiazka,252191)

3 komentarze:

 1. Czytałem, byłem na prelekcjach, wykładach dr Jacka P. organizowanych dla nauczycieli na terenie kraju. Wiele się od niego nauczyłem, sam sie tą tematyką bardzo interesuję i przekazuję zdobyte informacje społeczności lokalnej. Pozdrawiam i polecam.
  Łukasz

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję znakomitych badań doktorowi Jackowi Pyżalskiemu, który słusznie opuścił jedną z wyższych szkół prywatnych w Łodzi, gdzie nie potrafiono docenić jego ciężkiej i wyjątkowej pracy naukowej. Na szczęście jest pracownikiem Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, więc może prowadzić prawdziwie naukowe badania w środowisku akademickim. W najnowszym Tygodniku Powszechnym aż na trzech stronach są omawiane wyniki jego badań. Osiągnięć pozostałych w jego byłej szkole nauczycieli akademickich nikt nie cytuje, bo i nie ma czego. Tak wygląda naga prawda o szkółkach pozoru i nie mieszczących się w nich ambitnych i twórczych naukowcach, którzy miernie wypadają tak w uniwersytetachj, jak i w "dorabiarkach" do pednsji. .
  Słusznie Profesor krytykuje te niby szkoły wyższe, bo gołym okiem już widać, co i kto w nich się liczy.

  Asia

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy ktoś wchodzi na mojego bloga to bardzo często poszukuje informacji na temat agresji. Widocznie temat mocno eksplorowany albo poszukiwany. Na pewno sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.