wtorek, 3 kwietnia 2012

Edudriver i hulajterapia


Polak potrafi. My poradzimy sobie w każdej sytuacji. W Krakowie jeżdżą psychotaxi, i to przez całą dobę, by udzielać pomocy zestresowanym biznesmenom i menadżerkom, obawiającym się wrócić do domu lub pragnącym jakoś rozładować swoje emocje. Skoro przewozy po mieście mogą wykonywać tylko taksówkarze, to spryciarze wymyślili sposób na obejście prawa. My przodujemy w tej dyscyplinie na świecie. Zapewne chodzi o to, by można było zwiększyć zatrudnienie w sektorze usług społecznych. Gdzie bowiem zatrudnić pseudopsychologów po ukraińskich "szkółkach wyższych", które od 20 lat kształcą w Polsce i poza granicami "terapeutów" różnej maści: a to aromaterapeutów, a to tych od Tarota, a to od masażu ciała i umysłu itp.? Niektóre bizneswomenki w szkolnictwie wyższym niższego sortu już korzystały z takich usług, co widać po upadku ich firm.

W Krakowie ok. 50 osób uzyskało w ramach andragogicznych szkoleń certyfikat psychoterapeuty holistycznego pierwszego stopnia. Tylko patrzeć, jak rozbudzone pasje zaowocują doktoratami na temat "busoterapii". Łączenie usług przewozowych z innymi rodzajami ludzkiej aktywności powinno znaleźć swoje znacznie szersze zastosowanie w edukacji. Aż szkoda, że MEN nie wpadł na ten pomysł wcześniej. Już teraz, przed maturami warto uruchomić edutaxi, którymi rodzice mogliby wozić po mieście czy okolicy swoje pociechy-uczniów z niepowodzeniami szkolnymi. Wykształceni w wyższych szkołach prywatnych pedagodzy czy pracownicy socjalni mogliby udzielać im korepetycji, stosować profilaktykę,oferować techniki autorelaksacji itp.

Zacząłbym od tańszego wariantu, na miarę możliwości finansowych klientów i już w Łodzi uruchomiłbym EDURIKSZE. W tak tanim środku lokomocji można zastosować specjalizacje: "Eduriksze historyczne" - to dla tych, którzy mają problem z historią (szczególnie współczesną), "Eduriksze matematyczne" (dla tych, którzy nie potrafią liczyć), "Eduriksze polonistyczne" itd. Dla bogatszych warto uruchomić edutaxi. Gminy mogłyby zlikwidować więcej szkół, gdyby wprowadziły objazdową edukację w gimbusach. Po co mają stać w czasie lekcji na parkingu, skoro można byłoby nimi wozić dzieci, najlepiej techniką "na luzie" i edukować je po drodze lub przy drodze.

W związku z tym, że niektóre uczennice gimnazjów wzięły sobie do serca apel rządu o zwiększenie naturalnego przyrostu naszej populacji i mamy w Łodzi tegoroczną liderkę, która w wieku 13 lat zaszła w ciążę z 15-letnim "kolegą", wprowadziłbym jeszcze "hulajterapię" dla tych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy są zainteresowani edukacją seksualną. Przynajmniej w czasie jazdy na terapeutycznej hulajnodze nie dojdzie do niepożądanych stosunków. A swoją drogą ciekawe, czy to "osiągnięcie" zostanie wpisane uczniom na świadectwie ukończenia szkoły?

4 komentarze:

 1. Panie Profesorze, Pański pomysł na EDURIKSZE przypadnie do gustu wielu cwaniaczkom - co lepsze wyciągną jeszcze dofinansowanie z Unii. Oj, Polak potrafi. A fakt 13-letniej mamy został ujawniony w prasie bo dziecko chciało popełnić samobójstwo - w innym przypadku nie warto o tym pisać, a statystyki są prowadzone na bieżąco. Więc od dawna wiadomo ile jest małoletnich rodziców - ale jak temu zaradzić? O tym już widocznie nie warto rozmawiać...

  OdpowiedzUsuń
 2. :) Szanowny Panie Profesorze myślę (a w myśleniu tym osamatniony jak sądzę nie jestem), że powinien Pan zostać dyżurnym komentatorem w "Szkle kontaktowym", gdzie wraz z Panami Miecugow/Sianecki komentowałby Pan naszą radosną i zaskakującą rzeczywistość społeczno-obyczjową:). Jeśli zaś o niniejszym artykule mowa to nawiązując do jednego w wcześniejszych Pańskich wpisów dotyczących "ezoterycznych odmian pedagogiki" proszę oczekiwać nowej specjalności...z miejsca powołuję do życia bowiem "Pedagogikę Hulajterpaii z Edudrivingiem"...ba deklaruję jako pierwszy, że tego właśnie dotyczyć będzie moja habilitacja:)...Jakkolwiek dzień dzisiejszy obfitował także i ważne wydarzenia z naszego podwórka oto bowiem "wszechwiedząoco-mogąca" Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt "Cyfrowej Szkoły"...więcej nahttp://www.komputerswiat.pl/nowosci/wydarzenia/2012/14/cyfrowa-szkola---rada-ministrow-przyjela-projekt.aspx...

  ...czekamy na Pana refleksję i w tym względzie:)

  p.s Jedną nogą w TVN już Pan był, widziałem bowiem Pana w jednym z reportaży poświęconych rzeczywistości edukacyjnej w naszym kraju:)

  p.s2 a zupełnie poważnie rzecz traktując. Wprawdzie wiele miejsca poświęca Pan na swoim blogu szkolnictwu wyższemu, to jednak niewiele ówi Pan o uczelniach artystycznych. I one bowiem zmagają się z wieloma trudnościami na które mało kto zwraca uwagi...Wśród tychże są także i takie, które mają powody do dumy...  ...Lubię gdy z lekko przymrużonym okiem komentuje Pan naszą radosną rzeczywistość społeczno-edukacyjno-obyczjową...

  OdpowiedzUsuń
 3. suplement: Nie bez powodu zwracam uwagę na rzeczywistość edukacyjną w jej obszarze artystycznym. Od dłuższego czasu interesuje mnie bowiem zagadnienie dotyczące "świadomości estetycznej absolwentów kierunków humanistycznych". Niezwykle inspirujące w tym względzie okazują się bowiem nie tylko deklaracje np. rektora PWSFTviT Pana Prof. Roberta Glińskiego zdaniem którego wśród kandydatów na kierunek reżyseria" szczególnie pożądani są właśnie młodzi humaniści (gorąco polecam nie najnowszy już, jakkolwiek interesujący wywiad w rektorem o którym mowa) ale i fakty. Wystarczy bowiem wspomnieć tu wybitnego niemieckiego reżysera i PEDAGOGA Miechael'a Haneke, który sam wielokrotnie podkreślał w swoich wywiadach, że "swój zmysł estetyczny, wrażliwość społeczną oraz zdolność jej ukazywania zawdzięcza właśnie wcześniej ukończonym studiom humanistycznym".
  Sądzę, że podobne deklaracje poparte faktami mogą być szczególnie inspirujące w kontekście coraz częściej formułowanych pytań "po co komu pedagogika?", "jaki potencjał posiadają absolwenci studiów humanistycznych", "co robić po studiach humanistycznych?"
  itd"

  Proszę wybaczyć również, że o sprawię piszę pod wpisem mało z tematem korespondującym...ale może uda mi się i Pana zainteresować tematem:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj o 15 ma być czat z ministerką Szumilas dotyczący edukacji, kto ma ochotę niech próbuje;).
  Wiadomość na Onecie, więc pewnie na tym portalu się odbędzie.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.