poniedziałek, 3 października 2011

Stypendia dla naukowców poza zasięgiem pedagogów?

Jak informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego aż 256 młodych uczonych, prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym, otrzyma stypendia przyznawane przez Ministra tego resortu. Najlepsi będą otrzymywali nawet 3830 zł miesięcznie przez okres do 3 lat. W konkursie na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców wpłynęły 793 wnioski. W tegorocznej edycji konkursu przyznano trzykrotnie więcej stypendiów niż w roku ubiegłym."

Wśród stypendystów nie ma ani jednego pedagoga. Są natomiast młodzi, zdolni akademicy z nauk współdziałających z naszą dyscypliną, jak psycholodzy, socjolodzy, językoznawcy, historycy, politolodzy, choć przeważają przedstawiciele nauk medycznych, chemicznych, fizycznych, biologicznych i technicznych.

Jest jeszcze szansa na pozyskanie funduszy na badania z Narodowego Centrum Nauki. Ogłoszone zostały trzy konkursy na finansowanie projektów badawczych z zakresu badań ogólnych; na finansowanie projektów badawczych, realizowanych przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora oraz na finansowanie projektów badawczych mających na celu stworzenie unikatowego warsztatu naukowego lub powołanie nowego zespołu naukowego, realizowanych przez osoby rozpoczynające karierę naukową posiadające stopień naukowy doktora.

Termin składania wniosków do NCN upływa 15 grudnia 2011 r.

Jeszcze w grudniu br. zostaną ogłoszone przez NCN dwa konkursy:

- na finansowanie stypendiów doktorskich.

- na finansowanie staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora.


(więcej: http://ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy/jak-sie-ubiegac)

11 komentarzy:

 1. Jest - Maciej Karwowski

  OdpowiedzUsuń
 2. To znakomicie! Gratuluję i cieszę się, że w tym gronie jest pracownik naukowy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. A są stypendia dla tych, co mają powyżej 35 lat i pracują na uczelniach niepublicznych, mają ciekawe pomysły na badania, zapytam przewrotnie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje dla Macieja Karwowskiego. Potrzeba nam w pedagogice więcej takich osób, aby umacniać dyscyplinę w czasach nadchodzącej, ostrej konkurencji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ma stypendiów dla magistrów w wieku powyżej 35 roku życia, bo nie mieszczą się w definicji młodych, dobrze obiecujących. Natomiast są dostępne w Narodowym Centrum Nauki środki na badania własne, i tu wiek nie odgrywa roli. Podobnie, jak nie ma to znaczenia, w jakiej uczelni czy szkole wyższej się pracuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ma znaczenie, nie znam nikogo z moich znajomych starających się o stypendia (mówimy tu wyłącznie o uczelniach prywatnych, niepublicznych), kto dostałby takie stypendium. Nawet mailem zapytałem troje znajomych w innych niepublicznych, czy znają taka osobę, słyszeli o takiej osobie- niestety nie.
  I niestety, przekroczenie 35 lat, choćby nie wiem jakim się było człowiekiem- w Polsce stypendium się nie dostanie- nie znam nikogo kto powiedzmy w wieku 45-50-55 lat takowe dostał, nikogo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzeba rozumieć sens stypendium. W ministerstwie przyjmuje się założenie, że Państwo powinno inwestować w młodych i najzdolniejszych. Kategoria wieku 35 lat jest tutaj barierą nie tylko ze względu na wiek sam w sobie, ale także to, na jakim etapie własnego rozwoju jest kandydat. Jeśli przekroczył 35 lat, a nie uzyskał do tego wieku habilitacji, tylko jest magistrem, to nie jest ani wybitny, ani zdolny. Proszę zapytać swoich znajomych, jaki mieli czy mają genialny powód do ubiegania się o stypendia tego rodzaju? Co 40- letni magister wniesie nowego do rozwoju nauki, skoro do tej pory niczym się nie wykazał?

  Ministerstwo jednak daje szansę młodym powyżej 35 roku życia, bowiem zamiast stypendium mogą oni ubiegać się o uzasadnione merytorycznie i metodologicznie środki finansowe na własny projekt badawczy. Tu nie ma znaczenia, z jakiej są szkoły wyższej! To mit, którym posługują się ci, którzy aplikowali o środki z byle jakim projektem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja miałem na myśli doktorów, nie magistrów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Doktorzy przed 35 rokiem życia mają szansę na stypendia. Wszystko tu zalezy od tego, jaki mają dorobek naukowy, który świadczy o tym, że są wybitnie uzdolnieni i mają potencjał, w który warto zainwestować. Uczniowie w szkołach muszą wykazać się najwyższą średnią ocen. Czym zatem powinni wykazać się młodzi doktorzy? Swoimi publikacjami, eksperymentami, ubiektywnie dającym się zweryfikować wkładem w rozwój nauki na poziomie wykraczającym poza granice naszego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 10. A co z doktorami po 35 latach? Jak mają pomysły i chcą, w przeciwieństwie do tych co są przed 35?

  OdpowiedzUsuń
 11. Cały czas o tym piszę, ale jakoś pojawia się problem z odbiorem treści.

  Doktorzy, niezależnie od wieku, mogę dostać więcej pieniędzy, niż przewidują to stypendia dla młodych. Niech tylko wymyślą bardzo dobry projekt badawczy i zgłoszą go na konkurs w Narodowym Centrum Nauki. Termin do 15 grudnia br.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.