poniedziałek, 20 grudnia 2010

Co mają powiaty do projektu odroczenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków?


Związek Powiatów Polskich negatywnie ocenia projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, którego istotą jest odsunięcie w czasie obligatoryjnej daty objęcia sześciolatków obowiązkiem szkolnym – z 1 września 2012 roku na 1 września 2020 roku. Prezes Związku Powiatów Miast Polskich opowiada się za pozostawieniem obecnego terminu wejścia w życie kwestionowanych przepisów, zaś uzasadnianie odroczenia o osiem lat tego rozwiązania strukturalnego brakiem przygotowania bazy obiektów szkolnych dla potrzeb sześciolatków oraz brakiem jednolitych standardów oświatowych w kraju jest zlekceważeniem tych samorządów lokalnych, które podjęły wszelkie działania konieczne do przystosowania obiektów szkolnych do nowych wyzwań.

Podważanie tych starań samorządowcy odczytują jako votum nieufności wobec nich. Ich zdaniem standardy oświatowe nie mogą być elementem warunkującym możliwość przyjmowania do szkół sześciolatków, gdyż ważniejsze jest wcześniejsze objęcie ich nauką szkolną.

Co uczyni z treścią tej uchwały minister edukacji narodowej, skoro powiaty nie prowadzą szkół podstawowych, ani też prowadzenie przedszkoli nie jest ich zadaniem własnym?

2 komentarze:

  1. Wygląda na to, że kolejny raz władze naczelne Rzeczypospolitej nie rozumieją istoty reformy edukacji, która powinna zacząć się od powszechnej edukacji przedszkolnej w wieku 5 lat a potem wczesnoszkolnej. Eksperci od edukacji swoje,a rząd swoje...

    OdpowiedzUsuń
  2. Chodzi tu o PR i propagandę-ma "któś" być za,żeby można było mówić o samorządach, które są za.A że ten akurat szczebel samorządu nic do tego nie ma to tym lepiej - może dowolne manifesty na ten temat jego "reprezentacja" radośnie podpisywać;-)
    Naiwniście jak dzieci, a to już 20 lat w
    III/IV RP;-)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.