poniedziałek, 7 września 2009

Wrócą do Polski pedagodzy!

Pisze do mnie pedagożka:
"Zwracam się uprzejmnie z prośbą o udzielenie informacji dotyczących założenia wiejskiego przedszkola/ domowego przedszkola. Ukończyłam studia magisterskie 5-letnie w 2005 roku. Kierunek studiów:pedagogika, specjalnośc: pedagogika społeczna w zakresie pracy opiekuńczej i socjalno-wychowawczej.Tytuł pracy: Przemoc wobec nauczyciela gimnazjalnego.

Od 5 lat mieszkam w Londynie z mężem i dwójką dzieci.Od roku 2007 pracuję w prywatnym przedszkolu jako opiekun.W tym roku zaczęłam budowę domu w małej wsi w Polsce. Bardzo chcielibyśmy wrócić do Polski i tutaj wychować nasze dzieci. Jedyną dla mnie możliwością wydaje się otwarcie wiejskiego przedszkola/domowego przedszkola. Proszę o informacje, gdyż wydaje mi się Profesor najbardziej kompetentną osobą jaką poznałam.
Co powinna zrobi aby taką placówkę otworzyć i najważniejsze: czy mogę to zrobić posiadając takie kwalifikacje? Jakie muszę ucznić pierwsze kroki? Na co się zdecydować: wiejsie czy domowe-proszę o rade. Gdzie moglabym uzyskać informacje odnośnie założenia takiej placówki? Czy mam szanse na otwarcie przedszkola/domoweg przedszkola? Jakie warunki muszę spełnic aby otworzyc taka placówkę?
Gdzie mogłaby uzyskać informacje odnośnie dotacji z UE na taki cel?"

Może wśród czytelników bloga jest ktoś, kto mógłby doradzić?

2 komentarze:

 1. o zajrzeć na stronę MEN, gdzie są zamieszczone wszystkie, niezbędna dla tej inicjatywy regulacje prawne. A więc:
  http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl/dla-nauczycieli/edukacja-przedszkolna-i-wczesnoszkolna
  Potem zajrzałbym na stronę Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, bo wspiera inicjatywy oddolengo tworzenai alternatywnych form wychowania przedszkolnego. A więc:
  http://www.frd.org.pl/strona.php?p=6
  lub
  zajrzałbym na stronę Federacji Inicjatyw Oświatowych:
  http://www.fio.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=438&Itemid=1

  Potem wpisałbym w wyszukiwarce internetowej: alternatywne formy wychowania przedszkolnego, i otrzymałbym konieczne do powołania własnego przedszkola - dane.


  A gdybym miał jeszcze wątpliwości, to szukałbym na wskazanych przez wyszukiwarkę stronach, bo jest ich w interencie rzeczywiście mnóstwo, kolejnych przykładów na już istniejące tego typu rozwiązania.
  Do założenia przedszkola wykształcenie tej Pani jest wystarczające. O tym, kto może w takije placówce pracować jako dyrektor, nauczyciel itd., wynika z rozporządzenia MEN, które zostało podpisane przez minister edukacji.

  A zatem, wracajcie pedagodzy do kraju i zakładajcie małe lub większe przedszkola!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, ale najpierw poczytajcie przepisy sanitarne (jak gdzieś już je znajdziecie) i przeciwpożarowe (radzę zacząć zbierać pieniądze na odpowiednie opinie i adaptacje); nastawcie się też, że na decyzje urzędników czeka się czasem kilka miesięcy, bo pewne procedury - zgodnie z polskim prawem - powtarza się do każdej wymaganej decyzji. I radzę nie liczyć na dotacje unijne, dopóki nie macie ich na koncie :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.