wtorek, 15 września 2009

Luzactwo kwalifikacyjne, czyli uczyć każdy może

Na stronie MEN jest następująca informacja:

"Wydane zostało nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, w którym uelastyczniono przepis dotyczący kwalifikacji do nauczania na wczesnym etapie edukacyjnym (przedszkole i klasy I-III szkoły podstawowej). Na podstawie nowego rozporządzenia kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych będzie posiadać osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Prawo do nauczania na wczesnym etapie edukacyjnym będzie miała również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym".
http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl/dla-zarzadzajacych-szkola/ramowe-plany-nauczania/ramowe-plany-nauczania-komentarze/organizacja-pracy-szkoly/

Znakomicie!

Takie rozstrzygnięcie powoduje, że w przedszkolach nauczycielami mogą być osoby, które uzyskały wykształcenie w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej, zorientowanej - jak wszyscy doskonale wiemy - na przygotowanie nauczycieli do kształcenia zintegrowanego w klasach I-III, i odwrotnie, w szkołach podstawowych, w klasach I-III mogą nauczać absolwenci studiów po wychowaniu przedszkolnym.

Gdyby ktokolwiek w MEN literalnie porównał programy kształcenia na studiach w uczelniach publicznych i niepublicznych, gdzie edukuje się nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczycieli kształcenia zintegrowanego (pedagogiki wczesnoszkolnej), a w tym przypadku nawet nie upominam się o jakąkolwiek refleksję intelektualną, to bardzo łatwo odkryje, że oto upełnomocnia się decyzją minister K. Hall możliwość wykonywania zawodu nauczycielskiego przez osoby do tego nieprzygotowane, nieposiadające stosownych kwalifikacji!

To tak, jakby operację tkanek miękkich miał wykonywać lekarz pediatra, a nie chirurg. Niby, nic takiego. I ten pierwszy jest lekarzem medycyny, i ten drugi także.

A jednak, ich przygotowanie do wykonywania tego zawodu czymś istotnym się różni. Czym? Zdaniem urzędników z MEN – niczym! Brawo. Znakomicie! Zanim moja córka pójdzie do przedszkola, zapytam dyrektorkę, jakie kwalifikacje ma jej nauczycielka, bo albo wychowanie przedszkolne będzie uszkolnione, albo nauczanie szkolne uprzedszkolnione.

Jedyna nadzieja tkwi w inteligencji i samokształceniu nauczycieli – oczywiście, kosztem naszych dzieci. Już o tym zresztą wspominałem, kiedy prace nad rozporządzeniem były w fazie projektu.

Słusznie jednak wskazuje na swoistą wolnoamerykankę w tym zakresie Dariusz Chętkowski, kiedy na swoim blogu pisze z przerażeniem o tym, że etyki będzie mógł także nauczać każdy, byleby tylko wykazał, że miał w czasie studiów zajęcia (uwaga – zgodnie ze standardami 30 godz.!) z filozofii lub etyki. Zaglądam na stronę MEN i czytam w sprawie wymaganych kwalifikacji od nauczycieli prowadzących zajęcia z etyki następujące wyjaśnienie:

Nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli pozwala dyrektorowi wskazać w szkole nauczyciela – humanistę, który w ramach studiów odbył kurs filozofii lub etyki, uprawniający do realizacji tego przedmiotu. Można w ten sposób zatrudnić nauczyciela uczącego w szkole podstawowej i gimnazjum, natomiast w szkole ponadgimnazjalnej treści podstawy programowej są już wskazaniem do zatrudnienia nauczyciela – etyka. W klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia z etyki może prowadzić nauczyciel-wychowawca.
http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl/dla-zarzadzajacych-szkola/ramowe-plany-nauczania/ramowe-plany-nauczania-komentarze/organizacja-pracy-szkoly/

Filozofia "luzactwa" kwalifikacyjnego jest czytelna, bo "(...) każdy nauczyciel uczący w szkole podstawowej, czy gimnazjum, będzie posiadał kwalifikacje do pracy w świetlicy w danym typie szkoły."

Ma zatem rację Dariusz Chętkowski, kiedy stwierdza:

"Przejrzałem swój indeks i odkryłem, że posiadam uprawnienia nie tylko do nauczania etyki i filozofii, ale także języka angielskiego, języka niemieckiego, łaciny, wiedzy o kulturze, wychowania fizycznego, przysposobienia obronnego (mam stosowne wpisy). Ale to nie wszystko. Z indeksu wynika, że mógłbym uczyć też kilku mniej popularnych przedmiotów, np. języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, psychologii, pedagogiki, logiki, socjologii. Boję się, czy zaliczenia z literatury włoskiej i francuskiej (zdawałem egzaminy) nie uprawniają mnie - według rozporządzenia MEN - do nauczania języka włoskiego i francuskiego".
(źródlo: http://chetkowski.blog.polityka.pl/?p=818#comments)

Proponuję kontynuację reformy kwalifikacji zawodowych w tym kierunku! A jaki ma to związek ze standardami kształcenia w szkołach wyższych?

13 komentarzy:

 1. Nie zgadzam się z tendencją do rozdzielania edukacji wczesnoszkolnej (dawniej nazywanej nauczaniem początkowym) z edukacją przedszkolną. Już dostatecznie dużo szkód zadziać się może w związku z nową podstawą programową - wbrew deklarowanej tam idei łaczności obu poziomów zaczyna się likwidacja z trudem wypracowywanego kształcenia zinterowanego. Nauczyciele wracają do dzielenia swoich działań na edukacje i przedmioty, liczą minuty na język, przyrodę, matematykę, plastykę... Dyrektorzy tworzą specjalne tabele do monitoringu realizacji podstawy... I to zarówno w klasach I-III i przedszkolach.
  A idea nowej podstawy nakazuje nauczycielom wzajemne zapoznanie się z wymaganiami na poziomie przedszkola i klas I-III, co stwarza wrażenie, że powinny to być edukacje powiązane - właśnie nazwą kształcenie zintegrowane lub "pedagogika wieku dziecięcego".
  Idea okazuje się wewnętrznie sprzeczna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Otóż to! Też Nie miałabym nic przeciwko temu, gdyby w naszym kraju obowiązywało przygotowanie do zawodu nauczyciela obejmujące łącznie wychowanie przedszkolne i zintegrowane. Przed laty prof. Ryszard Więckowski powołał nawet do życia w UŁ Katedrę Pedagogiki Wieku Dziecięcego, gdzie kształci się w sposób integralny. Niestety, najczęściej to dyrektorzy szkół podstawowych kwestionowali wartość dyplomów i przygotowania twierdząc, że w szkołach już nie ma małych dzieci.
  Słusznie zatem Profesor pisze, że uznawanie za pełnowartościowe jedynie wyksztalcenia w ramach danego typu profesji, a więc oddzielnie dla wychowania przedszkolnego i oddzielnie dla ksztalcenia zintegrowanego nie powinno być traktowane jako tożsame, bo nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepiej jak etyki uczy... katecheta, no po prostu rewelacja :/ to już wolę żeby tego przedmiotu uczył polonista czy historyk - mniej szkód wyrządzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najlepiej jak etyki uczy absolwent studiów filozoficznych w zakresie etyki, katechezy - katecheta, historii- historyk. A dlaczego Anonimowy nie godzi się na to, by matematyki uczył np. polonista?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy18 września 2009 16:58
   Najlepiej jak etyki uczy... katecheta, no po prostu rewelacja :/ to już wolę żeby tego przedmiotu uczył polonista czy historyk - mniej szkód wyrządzi.

   pedagog19 września 2009 20:14
   Najlepiej jak etyki uczy absolwent studiów filozoficznych w zakresie etyki, katechezy - katecheta, historii- historyk. A dlaczego Anonimowy nie godzi się na to, by matematyki uczył np. polonista?

   trudne do zrozumienia argumenty :)

   a nie lepiej było napisać PRAWDZIWY profesjonalista od etyki niech uczy etyki:)

   Usuń
 5. Anonimowy nie godzi się, by matematyki uczył polonista ale również nie godzi się żeby etyki uczył katcheta...
  I pełna zgoda - etyki ma uczyć etyk! Ale jeśli nie ma etyka, to dopuszczam by to robił np. polonista, a nie chcę, nie życzę sobie aby to robił katecheta. Bo uważam, że to nie będzie etyka tylko katecheza.

  OdpowiedzUsuń
 6. A może lepiej żeby matematyki uczył inteligentny polonista albo przyrodnik, bo wtedy nie będzie "przygłupów" typu "Czym różni się odcinek od prostej? - odpowiedź - niczym!!!"
  Zgroza. Ręce opadły już dawno.
  Co do katechetów, to jest jeszcze gorzej, ale niestety to wynika tylko z ludzkiej natury, jaki kto jest takiego dzieci go mają!

  OdpowiedzUsuń
 7. Studiujący "nauczania początkowe" ma się obowiązek znać okres przed i okres po "nauczaniu początkowym" tak samo dobrze jak "nauczanie początkowe". Oczywiście okres poprzedzający "nauczanie początkowe" jest na studiach objęty egzaminem. Nie bardzo wiem, dlaczego się bulwersujecie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przestańcie Państwo proszę tak "dziamgać" na katechetów. Nie każdy mgr teologii jest nawiedzoną dewotką. Jestem nauczycielem i praktykującą katoliczką, ale za żadne skarby nie chciałabym uczyć religii. Przeżyłam już kilka wielkich reform szkolnictwa, pamiętam religię w salkach przy kościele i wspominam z utęsknieniem. I żałuję, że religii nie uczył mnie już ksiądz czy siostra zakonna. To było prawdziwe nauczanie wiary. Ukończyłam studia mgr z teologii i z żalem muszę przyznać, że uczyć w szkołach poszły te właśnie "najdziwniejsze"... Szkoda, bo dzieci na tym na pewno nie skorzystają, a ich skrajny fanatyzm na pewno nie zachęci żadnego dziecka do Kościoła...
  Jeśli zaś chodzi o kwalifikacje... Błagam! Jestem nauczycielem przed czterdziestką. Wiele moich koleżanek i kolegów to nauczyciele, którzy co rusz studiują kolejne "podyplomówki". Młode pokolenie nauczycieli jest bardzo wysoko wykształcone, tyle że w szkole pracują starsi nauczyciele, którzy mają stałe umowy. O ich kwalifikacjach można by podyskutować. Młodzi mają umowy tylko na rok, ewentualnie na dwa, jeśli pracują w zastępstwie. Kolejne studia mają dać szansę na stałą umowę, jednak nic z tego. To nie wina złego wykształcenia nauczycieli, tylko osób podejmujących durne decyzje i wymyślających takie właśnie przepisy. Sprawami Oświaty w Ministerstwie powinni zajmować się nauczyciele różnych szczebli, od żłobków po uczelnie, a nie tacy, jak w "Karierze Nikosia Dyzmy"...

  OdpowiedzUsuń
 9. Oh tak wiele ciekawych komentarzy i opinii, uważam , że praca nauczyciela jest ciężka i nisko płatna, ale ciekawa)) lepiej znać język obcy : angielski lub włoski i pracować przez internet lub przez tłumacza ...wiem , że właśnie teraz szukają nauczyciela języka włoskiego w Krakowie http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-j%C4%99zyka-w%C5%82oskiego ...

  OdpowiedzUsuń
 10. Uważam że rozbija się to wszytsko o metodykę pracy z małym dzieckiem. Są u mnie w przedszkolu koleżanki po wczesnoszkolnej, które nie rozumieją tego ze dziecko uczy się przez zabawę... nie potrafią zorganizować takich zajęć, które będą odpowiadały możliwościom trzylatka, bo na studiach wałkowały "system ławkowo -lekcyjny". Specjalizacja w kazdym zawodzie jest konieczna. A idąc tą drogą, za chwile dzieci upośledzone umysłowo będzie mógł uczyć każdy kto ma conajmniej poziom przeciętny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy9 lipca 2015

   :) bo na studiach wałkowały "system ławkowo -lekcyjny"naprawdę? jaka t uczelnia ?
   zajęcia z psychologii ,teorii wychowania ,dydaktyki na obu kierunkach niczym się nie różnią:)metodyka wczesnoszkolna od przedszkolnej owszem -chodzi tu o metody pracy dopasowane do możliwości rozwojowych dzieci - przedszkolu głównie oglądowe :)nawet nauczyciel przedszkola może poprowadzić zajęcia na wyższej uczelni pod warunkiem ,że posiada również wiedzę czyli treści w danej dziedzinie ,profesor z uczelni podejrzewam ,że miałby problem z przeprowadzeniem zajęć w przedszkolu:)ponieważ nie ma przygotowania pedagogicznego

   Usuń
 11. Również bym chciał, żeby katecheza wróciła do salek kościelnych.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.