piątek, 18 września 2009

Dla cnoty nie ma żadnego większego teatru nad sumienie

mówił Marcus Tullius Cicero (106–43 p.n.e.), filozof i polityk rzymski. I miał rację. Przypomniało mi się to w związku z referatem, jaki przygotowuję na najbliższą konferencję Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Będę tam mówił o pedagogicznych i oświatowych blogach, o wolności słowa, myśli i powrotach cenzorów w maskach demokracji oraz humanizmu, o anonimach i patologiach w szkolnictwie wyższym, o trudnej sztuce czytania ze zrozumieniem i o nożycach, które się otwierają, kiedy uderza się w stół.

3 komentarze:

 1. http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,7052276,Jest_kolejny_dowod_na_plagiat_rektora_AM.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele interesujących wątków, ciekawe jaki wspólny mianownik będzie je spajał? I jakie wnioski dla teorii i praktyki pepadogicznej Pan Profesor przedstawi?
  Życzę powodzenia. Także po wygłoszeniu referatu na konferencji.

  Jest taki tekst Jonasza Kofty, który oddaje sytuację człowieka, który toczy "kulę śnieżną pod górę" (takiego określenia Pan Profesor kiedyś użył):

  "Że Ci się chciało
  Być zakałą
  Gdy wystarczało
  Głośno klaskać
  Że Ci się chciało
  Widzieć całość
  Gdy wystarczała
  Biała laska

  Że Ci się chciało
  Być tylko sobą
  Zwyczajnie dobro od zła
  Odróżniać
  Kiedy nikogo
  Nie było obok
  Tylko służalcza
  Szepcząca próżnia

  Że Ci się chciało
  Myśleć tak mało
  O swoich własnych
  Nielekkich losach
  Że Ci godności
  Wystarczało
  By nie dorzucać
  Drewna do stosów
  Że Ci się chciało..."


  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś na jednych z wykładów moja ulubiona prowadząca powiedziała, że jest Pan dla niej prawdziwym pedagogicznym autorytetem i w swoim blogu interpretuje oświatowe nowinki. Od tej pory czasem czytuję, czasem komentuje, czasem nawet nie mam ochoty, bo tyle emocji kosztuje mnie to co sie dzieje. Niedawno trafiłam na jej blog - taki własnie blog pegagogicznego nieposłuszeństwa. Pewne w świetle wystąpienia , o ktorym Pan pisze powinny zainteresować Pana poruszane w nim kwestie
  ttp://www.eid.edu.pl/profil/blogi/wpis,chcesz_pracowac_musisz_byc_posluszny_refleksje_na_temat_pracy_nauczyciela_czyli_moja_szpila_,174.html
  To dobrze że ludzie majacy jakas władze zaczynaja uważniej obserwować to co sie w oswiacie dzieje i co najważniejsze zaczynają to oceniac obiektywnie - nie z pozycji swojego biurka w katedrze (nie pisze tu o Panu). My zwyczajni nauczyciele nie mamy szans na zmiany jesli nie znajdziemy sojuszników na uczelniach, którzy wesprą nas w róznych działaniach. Jak na razie najlepsi odchodzą z poczuciem osamotnienia.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar kogoś obrazić, to zrezygnuj z komentowania.